Torņi, bākas un dzirnavas: apskatei atdzīvina Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objektus
Foto: Ovīšu bāka, Raimonds Rāts

Lai saglabātu interesantas vēstures liecības, 26 Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objekti "iesaistījušies" projektā "Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai", pastāstīja Maija Bebre, Kurzemes plānošanas reģiona administrācijas projektu vadītāja. Piedāvājam iepazīties ar dažiem no tiem.

Mūsdienu tehnoloģiju strauja attīstība ir ietekmējusi daudzas vēsturiskās ražotnes un ar tām saistīto infrastruktūru pamešanu. Daudzi Eiropas piemēri apliecina, ka industriālā mantojuma uzņēmumi otro elpu gūst tūrismā, ko novērtē apmeklētāji un eksperti, pat iekļaujot tos UNESCO mantojuma sarakstā. To izvērtējuši ir arī 26 šī projekta pārstāvji, kas izcels mantojuma nozīmi un veicinās industriālā mantojuma objektu atpazīstamību tūristu vidū.

Maršrutā "Industriālais mantojums" ietilps, piemēram, Rideļu dzirnavas, kur iekārtas ir pilnā darba kārtībā graudu pārstrādei – tās būs viens no Latvijas pārstāvjiem dzirnavu un hidroelektrostaciju objektu lokā. Vairāk par dzirnavām lasiet šeit.

Torņi, bākas un dzirnavas: apskatei atdzīvina Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma objektus
Foto: Repinas papīrfabrika

Tāpat maršrutā varēs apmeklēt Repinas papīrfabriku Igaunijā, kas ir vecākais līdz šim strādājošais ražošanas uzņēmums kaimiņvalstī un iekļauts arī Eiropas unikālāko ražošanas arhitektūras paraugu sarakstā. Interesants objekts ir arī Totsi kūdras brikešu fabrika Igaunijā.

Projektā iesaistījusies arī Ovīšu bāka, kas uzskatāma par vecāko darbojošos navigācijas būvi Latvijā. Vēl maršrutā tiks iekļautas tematiskās grupas: ūdenstorņi un dzelzceļa mantojuma objekti, tostarp Gulbenes – Alūksnes bānītis.

Projekta "Industriālais mantojums" ilgums ir divi gadi. Projekta īstenošana ir uzsākta ar šī gada maiju, Kurzemes, Vidzemes un Rīgas plānošanas reģioniem, tūrisma objektiem sadarbojoties ar Rietumigaunijas un Dienvidigaunijas tūrisma asociācijām un apskates vietām. Kopējais projektā plānotais ieguldījums ir vairāk nekā 1,14 miljoni eiro, kas tiek finansēti no INTERREG Igaunijas –Latvijas programmas līdzekļiem, piesaistot arī pašvaldību, pašu objektu un valsts līdzfinansējumu.

Ja jau šobrīd ceļotāji vēlas iepazīties ar daļu no industriālā mantojuma, lūk, trīs idejas, kur to meklēt tepat Kurzemē:

Tags

Engure Igaunija Kurzeme UNESCO

Comment Form