15 leģendu apvīti pilskalni, ko apmeklēt par godu Latvijai
Foto: Aizkraukles pilskalns. Foto: Evita Rudoviča

Var un vajag svētkos klāt baltus galdautus un līksmot, tomēr vienmēr jāsaprot, ko svinam. 4. maija valsts svētki, protams, ir par godu neatkarības atjaunošanai Latvijā, tomēr arī vēl pirms tās, daudz senāk, šajā zemē bijuši lepni un neatkarīgi ļaudis, kas valdījuši savās pilīs un apsaimniekojuši savas zemes. Par viņiem liecības atrodamas pilskalnos, ko pētījuši jau Ernests Brastiņš un Francis Balodis, bet mūsdienās tos apseko un pēta gan profesionāli arheologi, gan interesenti un entuziasti. Vērtīga informācija par pilskalniem jau kādu laiku tiek apkopota vietnē "Latvijas pilskalni".


Interesanti, ka pēdējā laikā interese par pilskalniem krietni palielinājusies un daudzi tos iekļauj arī ceļojumu maršrutos. Nesen atklāti arī divi jauni pilskalni – Beitānu un Černorčjes pilskalni Dagdas novadā.

Viena no pilskalnu apceļošanas entuziastēm ir arī Evita Rudoviča. Viņa apņēmusies apceļot visus pilskalnus – bez steigas, uzmeklējot arī tos, kas ieauguši krūmos un mežos.

Lūgta ieteikt pilskalnus, ar ko sākt šo vēsturisko vietu apceļošanu, viņa saka, ka tas ir grūts uzdevums, jo pati par šo tēmu varētu runāt daudz, ilgi un aizrautīgi – katram ir savs skaistums un stāsts.

"Latvijas pilskalnu liela daļa ir neapzīmēti un samērā grūti pieejami. Ļoti ceru, ka, jo vairāk cilvēku izrādīs interesi, jo kalnu īpašnieki, tai skaitā valsts un pašvaldības, par tiem vairāk rūpēsies, sakops un izliks informācijas zīmes. Lietuvieši šajā ziņā ir mums tālu priekšā. Sākumam personīgi es ieteiktu katram apzināt savai dzīves vietai trīs tuvākos un ar tiem sākt apceļošanu," iesaka Evita Rudoviča.

Lūk, viņas ieteiktie 15 pilskalni, ko apskatīt šovasar:

Tags

Bauska Dagda Durbe Ernests Brastiņš Koknese Lasāmgabali Pilskalns Rauna Sarakstu karuselis Zemgale Tērvete Latvija Eiropa

Comment Form