Ceļojums laikā: Daugavpils cietokšņa gadsimtu stāsts – cari, cietumi, virsnieki un Rotko māksla
Foto: Daugavpils cietoksnis/Rotko centrs

Gleznaini ieskicējot Daugavpils cietokšņa ārējo veidolu, Daugavpils vēstures pētniece, Triju zvaigžņu ordeņa virsniece Vaida Villeruša ļoti meistarīgi rakstīja: "(..) No augšas skatoties – kā liela zvaigzne iezīmējas ar zāli apauguši vaļņu izvirzījumi, zaļgana, ziedoša ūdens grāvju un pelēkzilganu akmens mūru izlocījumi stūru stūriem. Mazi, noslēpumaini lodziņi skatās uz pārsteigto gājēju – tumši un plakstus nemirkšķinoši. No kurām, sen pagājušajām dienām līdz mums atnākusi šī būve?" Daugavpils cietoksnis, kura būvniecība sākās 1810.gadā, izvietojies abos Daugavas krastos. Daugavas kreisajā krastā atrodas tilta nocietinājums (tagad slēgta teritorija – Daugavgrīvas cietums). Savukārt upes labajā krastā, teju 150 hektāru platībā, stiepjas galvenā citadele. Kā tapusi šī nocietinājumu pilsētiņa?

Daugavpils cietokšņa vēstures līkloči

Ceļojums laikā: Daugavpils cietokšņa gadsimtu stāsts – cari, cietumi, virsnieki un Rotko māksla
Foto: Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras arhīvs


Patiesi, no augšas lūkojoties, cietoksnis precīzi un simetriski atgādina zvaigzni, kas ir cilvēka prāta un roku veikums. Faktiski cietoksni uzskata par mazu nocietinātu pilsētiņu lielā pilsētā. Cietokšņa komplicēto fortifikāciju lauzto līniju veido vesela aizsardzības sistēma: aizsargvalnis ar astoņiem bastioniem, sešiem ravelīniem, sešām kontrgardēm, lunetēm, redutēm, aizsarggrāvi u.c. Pat tiem, kas no šādiem specifiskiem terminiem neko nesaprot, ir skaidrs, ka šis cietoksnis vairākus gadsimtus bijis viens no svarīgākajiem tagadējās Latvijas teritorijas aizsardzībai pret dažādiem iebrucējiem.

Ceļojums laikā: Daugavpils cietokšņa gadsimtu stāsts – cari, cietumi, virsnieki un Rotko māksla
Foto: Delfi foto lietotājs dmitry14

Cietokšņa aizsargvalnis nostiprināts ar granīta bluķiem, kas savulaik vesti no Sāmsalas, un to sauc par eskarpu. Zīmīgi, ka šīs vairāk nekā piecu kilometru garās granīta bluķu sienas celtniecība un nostiprināšana ritēja veselus astoņus gadus – no 1819. līdz 1827. gadam. Šobrīd, nonākot cietoksnī, ikviens atpūtnieks var nesteidzīgi pastaigāties pa cietokšņa aizsargvalni, jo te ierīkoti vairāki pastaigu maršruti. Cietokšņa iekšpuse plānota pēc tradicionālajiem karavīru pilsētu paraugiem – centrā parādes laukums, ap kuru grupējas administratīvo un dzīvojamo ēku kvartāli. Cietoksnī kūsā sava dzīve, un te ir mājvieta daudziem daugavpiliešiem.

Daugavpils cietokšņa vēsture vairāk nekā 200 gadu garumā ir bijusi sarežģīta un daudzšķautnaina.

Source

Tūrismagids

Tags

Ceļojums laikā Daugava (upe) Daugavpils Krāslava Lasāmgabali Vitebsk
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form