Foto: Kā pēc rekonstrukcijas izskatās Āraišu ezerpils
Foto: Nataly Hlapkovska

Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu. Āraišu Arheoloģiskais parks, kas atrodas netālu no Cēsīm, ietver senas, 8./9. –10. gadsimta dzīvesvietas jeb ezerpils rekonstrukcijas koka apbūves kompleksu, 14. –17. gadsimta viduslaiku pilsdrupas, kā arī akmens un bronzas laikmetu mājokļu ekspozīciju Meitu salā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Āraišu ezerpils bijusi seno latgaļu pastāvīgi apdzīvota vieta, kas aizsardzības nolūkā celta ezerā uz saliņas. Tā darināta, pamatojoties uz šeit veiktajiem arheoloģiskajiem izrakumiem. Āraišu ezerpils ir vienīgā 8/9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Kopš seniem laikiem ir saglabājušies nostāsti par ezeros nogrimušām pilīm, un 20. gadsimtā arheologu konstatētās ezerpilis apliecinājušas, ka šajos stāstos ir patiesība.

Savukārt Āraišu ezera pussalā apskatāma Āraišu viduslaiku pils, kas celta kā Livonijas ordeņa Cēsu komturejas palīgpils. Rakstītajos avotos Āraišu mūra pils vairākkārt minēta 15. gadsimta un vēlāka laika dokumentos. Pils teritorijas arheoloģiskās izpētes laikā iegūtie artefakti liecina, ka pils varētu būt celta 14. gadsimta vidū un tikusi izmantota līdz 17. gadsimta sākumam.

Uz Meitu salas atrodas daļēji iekārtota akmens laikmeta apmetne ar niedru mājokļiem un zemes krāsnīm zivju un gaļas cepšanai. Tāpat uz salas atrodas bronzas un mezolīta laikmeta mājas.

Āraišu ezerpils Arheloģiskajā parkā no pagājušā gada līdz šī gada 6. janvārim norisinājās Āraišu ezerpils rekonstrukcijas remontdarbi. Darbu mērķis bija nodrošināt bojāto būvdetaļu nomaiņu gan ezerpils ēkām, gan pamatklāstam, lai arī turpmāk apmeklētāji varētu droši baudīt zinātniski pamatotās seno latgaļu dzīvesvietas rekonstrukciju un sajust tās īpašo auru.

Turpinājumā neliels ieskats, kā tur izskatās tagad!

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Seko TūrismaGids.lv arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form