Latgalē izveidota jauna dabas taka, atklājot šī gada ģeovietu
Foto: Publicitātes foto

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) un Ludzas novada pašvaldības darbinieku sadarbības rezultātā izveidota jauna dabas taka 1,5 kilometru garumā par 2020. gada ģeovietu atzītajā dabas piemineklī Rundānu Valna dūbe (Rundēnu Velna dobe), pastāstīja DAP dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe.

DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize stāsta, ka, pieaugot interesei par Rundēnu Velna dobi, radās nepieciešamība nodrošināt piekļuvi šim dabas piemineklim. Ludzas novada pašvaldība vienojās ar zemes īpašniekiem, un vietējie iedzīvotāji Rundēnu pagasta pārvaldes vadītāja Aleksandra Sovāna vadībā sāka dabas takas atbrīvošanu no krūmiem un sakritušajiem kokiem.

Jau martā bija plānota kopīga DAP un Ludzas novada pašvaldības talka, tomēr Covid-19 ieviesa korekcijas, un iecerētā talka varēja norisināties maija vidū.

Talkas laikā izveidotā 1,5 kilometrus garā taka ved no vietējās nozīmes autoceļa V517 līdz Rundēnu Velna dobei un tā apļveida lokā ieskauj šo objektu. Izveidotas arī skatu vietas, no kurām paveras ainava uz dabas pieminekli.

Rundēnu Velna dobe atrodas Latgales augstienes austrumu daļā Rundēnu paugurainē, šo dabas pieminekli veido dobs paugurs, kas ir nedaudz stiepts rietumu-austrumu virzienā, bet ovālais iedobums tā centrā ir 83 metrus garš un 66 metrus plats. Tās padziļinājumā ir izveidojies daļēji ar krūmiem apaudzis purviņš un pat vasaras vidū tā vidusdaļā saglabājas ūdens lāmas. Pētījumi liecina, ka kūdras uzkrāšanās sākusies pirms 5500-6500 gadiem, bet pirms tam pastāvējis ezers.

Ģeologi, kas pētījuši šo apkārtni, ir vienisprātis, ka savdabīgās reljefa formas ir radušās pēdējā leduslaikmeta noslēgumā, aptuveni pirms 15 000 gadu. Tomēr to izcelsme un iekšējā uzbūve līdz šim pilnībā nav noskaidrota. Šādi reljefa veidojumi ir izplatīti daudzās vietās Latgalē un citur Latvijā, pārsvarā augstienēs. Rundēnu Velna dobe tiek vērtēta kā lielākā šāda tipa forma visā apkārtnē.


Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Tags

Dabas taka Latgale Latvija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form