Malks svaiga gaisa nedēļas nogalē: kurp doties un ko apskatīt Baltinavas pusē
Foto: Publicitātes foto

Kas gan var būt labāks par pastaigām nedēļas nogalē?! Ja prāts nesas uz staigāšanu, saģērbies siltāk un vari doties iepazīt Baltinavas novada tūrisma pērles, izstaipot kājas gan muižas parka teritorijā, gan arī novērtējot Baltinavas Romas katoļu baznīcu un citas interesantas vietas.

Svātūnes (latgaliski Svātyunes) ezers

Svētūnes ezers, kas senākās Latvijas kartēs dēvēts par Jorzavas ezeru, ir iemīļota publiska, bezmaksas atpūtas vieta gan vietējiem, gan ceļotājiem. Kā informē Baltinavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Silvija Buklovska, pie tās var viegli piekļūt, tur ir labiekārtota peldvieta, pludmales volejbola laukums, bērnu atpūtas zona, ugunskura vieta. Makšķernieki ezerā var makšķerēt līdakas, raudas, asarus, ruduļus, līņus. Ezera vidējais dziļums ir 5,1 metrs, bet maksimālais – 11,3 metri. Platība – 36 hektāri.

Malks svaiga gaisa nedēļas nogalē: kurp doties un ko apskatīt Baltinavas pusē
Foto: Publicitātes foto

Netālu no ezera redzami Zvanu kalni – vairāki reljefa izcēlumi plašākā meža masīvā, apmēram kilometru uz austrumiem no ezera. 2019. gada vasarā tos pētījis latviešu vēturnieks un arheologs Juris Urtāns un atklājis, ka tur atrodas nevis viens, bet pat divi viens otram līdzās esoši pilskalni – Svātaunes pilskalns I un Svātaunes pilskalns II jeb pilskalnu pāris. Tā kā pilskalni ir blīvi noauguši ar meža masīvu, vislabāk tie pārredzami bezlapu laikā.

Nosacītie pilskalnu platumi ir aptuveni 40 metri, garumi – 60 metri. Kā saka pats arheologs: "Patiesībā tas ir viens liels un ļoti stipri nocietināts pilskalns." Senas vietējās leģendas vēsta, ka Svātaunes pilskalnā nogrimusi baznīca un katru gadu Lieldienās svētku rītā ir dzirdamas zvanu skaņas. No tā arī radies nosaukums – Zvanu kalni. Esot redzētas arī ugunis, kas naktīs spīd kalnā. Šai vietai ir raksturīgi nosaukumi, kuros visos figurē vārds svēts – netālu no ezera ir vēl viens kalns, kura nosaukums ir Svētais kalns, Svētūnes ciems, Svētūnes ezers, Svētūnes kapsēta.

GPS koordinātes – 56.886910, 27.540301.

Source

Tūrismagids

Tags

Baltinavas novads
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form