Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Kustēties arī ziemā!
Ieteikumi un galamērķi aktīvai Latvijas dabas baudīšanai
Teksts un foto: Sabīne Košeļeva
Ziema nebūt nav šķērslis, lai dotos pie dabas, kārtīgi izkustētos un saelpotos spirdzinošo gaisu, – galvenais ir piemērots apģērbs, silta tēja termosā un, protams, kompānija, ar kuru esat uz viena viļņa. AS "Latvijas valsts meži" arī ziemā piedāvā dažādus veidus, kā nodoties aizraujošai un vērtīgai laika pavadīšanai dabā!
Vietalvas distanču slēpošanas trase
Aizkraukles novada Vietalvas pagasta "Mailēs" šoziem ir ierīkota pasakaini ainaviska distanču slēpošanas trase vairākos apļos, kas lielākoties ved pa AS "Latvijas valsts meži" teritoriju. Slēpotāji pēc savām vēlmēm un fiziskās varēšanas var doties 2 km, 4 km, 6 km, 12 km un 14 km garos apļos. 4 km garā trase sagatavota gan klasiskā, gan slidsoļa jeb brīvā stila slēpotājiem. Trase ir ar īpatnēju reljefu un ved pāri nelielam tiltiņam, šķērsojot Vesetas upi, un kādu brīdi virzās arī gar Vesetas krastu. Vārdu sakot – piedzīvojums garantēts gan rokām un kājām, gan arī acīm! Slēpošanas trases izveidošanai un uzturēšanai ir izmantota arī apkārtnē pieejamā infrastruktūra – meža autoceļš, kā arī dabiskās brauktuves. Vairāk informācijas par slēpošanas iespējām "Mailēs" var atrast biedrības "Facebook" lapā.
Foto: Publicitātes
LVM atpūtas un tūrisma centrs "Ezernieki"
30 kilometru attālumā no Madonas Salas ezera krastā atrodas atpūtas un tūrisma centrs "Ezernieki", kas ir piemērota vieta gan mierpilnai atpūtai ģimenes lokā, gan jautrā draugu kompānijā. Tiesa, tā nebūt nav vieta tikai siltās sezonas izklaidēm – arī ziemā pastaigas pa tuvējām meža takām gādās par vērtīgu un skaistu pieredzi. Savukārt pēc tam var atpūsties "Ezernieku" labiekārtotajos numuriņos un sasildīties pirtiņā.

Uz jautājumu "Ko darīt ziemā?" atbild viens no Lubānas puses enerģiskākajiem cilvēkiem – aktīvās atpūtas entuziasts, dabas un vietējo ļaužu pazinējs Māris Valainis: ""Ezernieki" ir unikāla vieta Lubānas līdzenumā – te ir reti sastopamie mazie ezeriņi, kas veido pievilcīgu ainavisko vidi." Uz jautājumu, ko ciemiņi varētu iesākt arī ziemīgos laikapstākļos, Mārim atbilde nav tālu jāmeklē: "Pirmkārt, es izvestu cilvēkus pa meža takām, ietverot arī pilskalna un dažādu senu un kultūrvēsturisku objektu apskati. Ir pietiekami daudz vietu, kuras izstaigāt, lai interesanti pavadītu visu dienu."
Foto: Publicitātes
Kalsnavas arborētuma meža pasaka
LVM Kalsnavas arborētums nav nedz parks, nedz arī dārzs, bet gan īsta skujkoku paradīze, un nereti to dēvē par trešo botānisko dārzu Latvijā, jo tur sapulcēti dabas retumi no visas pasaules. Reto koku dārzu var skatīt arī no augšas, pakāpjoties 25 metrus augstajā koka skatu tornī, no kura paveras neatkārtojama panorāma ikvienā gadalaikā. Mazajā arborētuma meža pasaku namiņā jaušama omulīga ziemas pasakas noskaņa – tur iekurts sprakšķošs kamīns, telpu rotā apgaismojums, servēts ābolu un mandarīnu trauks. LVM Kalsnavas arborētuma atvērtajā teritorijā var doties pastaigās pa takām 3 km garumā, slidināties no kalna, īpaši ierīkotās piknika vietās kurt ugunskuru un iepazīt arī Kalsnavas arborētuma neparasto koku dārzu ziemā. 29. janvārī Kalsnavas arborētumā notiks orientēšanās rogainings, bet 30. janvārī – ģimenes spēle "Egļu taka". Turklāt Kalsnavā ikviens interesents var doties arī Olimpiskajā pārgājienā, lai baudītu apkārtnes reljefu un izvingrotos pie dabas.
Foto: Publicitātes
Pastaiga pa Jaunmoku pils parku "sniega čībās"
Krāšņā neogotikas stilā celtā Jaunmoku pils ir mājvieta Meža muzejam, kur iespējams iepazīt mežsaimniecības vēsturi, kā arī interaktīvā veidā izpētīt meža dzīvo dabu. Pilī iespējams arī pārnakšņot un ieturēt gardu un sildošu maltīti restorānā, savukārt 9,8 hektārus plašajā parkā apskatāmas sešas oriģinālas ēkas – kungu māja, pienotava, stallis, klēts, galdniecība un smēde. Pils parka kompleksa teritorijā ir izvietoti 15 QR kodi, tādējādi ļaujot vairāk uzzināt par pils vēsturi, apskates objektiem un parka apstādījumiem. Savukārt sniegotās dienās pils parku iespējams izstaigāt "sniega čībās" (3 eiro stundā). Apskatiet ozolu birzi, ābeļdārzu, liepu aleju, kā arī rezervējiet neaizmirstamu "čībotu" ekskursiju pils gida pavadībā!
Foto: Publicitātes
Iepazīsti zīlītes LVM dabas parkā Tērvetē!
Kā jau ierasts, ziemas mēneši LVM dabas parkā "Tērvete" ir tematiskie, un janvāris ir "ar putniem" jeb konkrētāk – par zīlītēm. "mammadaba" ziemas periodā rūpējas par ikvienu dzīvo radību mežā, tostarp arī par tik bieži sastopamajām zīlītēm. Jā, zīlītes savā apkārtnē mēs redzam katru dienu, bet to daudzveidību (veseli septiņi veidi!) pamanījis vien retais. Būs izveidota speciāla Zīlīšu taka – divi loki (lielajiem un mazajiem zīlīšu pētniekiem), zīlīšu barotava Rūķu sētā, kā arī stāsti par putnu ēdienkarti un pareizu to barošanu. Katru sestdienu un svētdienu Rūķu sētā notiks arī "pikniks mežā" ar mūziku un ugunskuru, kur izcept līdzi paņemtās desas. Joprojām izgaismoti lielie objekti – koka tilts, skatu tornis, Rūķu sēta un pilsēta Čiekure.
Foto: Publicitātes un F64
LVM atpūtas un tūrisma centrs "Spāre" un Gulbju ezera miers
Gulbju ezera krastā atrodas atpūtas un tūrisma centrs "Spāre", kur iespējams gan smelties mieru, gan pavadīt laiku aktīvi, dodoties pārgājienā apkārt ezeram vai pa tuvējo mežu. Nakšņošana iespējama astoņos labiekārtotos namiņos un četros numuriņos kompleksa galvenajā ēkā, savukārt semināru, konferenču vai nelielu svinību rīkošanai iespējams izmantot atsevišķu ēku ar lielisku skatu uz ezeru un mežu. Atpūtnieku rīcībā ir arīdzan pirts, kā arī piknika vietas. Loma medniekus priecēs iespēja nodoties licencētai makšķerēšanai – ezerā mīt līdakas, asari, raudas, sapalīši, ālanti, zuši un sīgas. Ezera vidējais dziļums ir 1,5 m, bet dziļākā vieta – 2,1 m.

Brīdinām – atrasties uz ūdenstilpes ledus ir bīstami! Laikā, kad uz ūdenstilpēm veidojas ledus kārta, esi uzmanīgs! Lai arī ir bieza sniega sega, ledus joprojām ir plāns!
Foto: Publicitātes
LVM Kaņiera ezera unikālā ainava
Kaņiera ezers, kas atrodas Lapmežciemā, ir aizsargājams dabas objekts, kas iekļauts Ķemeru nacionālā parka teritorijā. Kaņiera ezera Riekstu pussalā atrodas putnu vērošanas tornis, no kura paveras plašs skats uz ezera ainavu, kā arī var ieraudzīt tā iemītniekus – ezerā ir 14 salas, tāpēc tā ir ļoti iecienīta vieta putnu vērošanai to migrācijas laikā. Kaņiera ezers ir ne tikai populāra pastaigu vieta, bet arī iecienīta makšķerēšanas vieta, jo pie tā ir izvietota laivu bāze, kur siltajā gada sezonā var iznomāt laivas un ūdens velosipēdus, bet ziemā nodoties zemledus makšķerēšanai. Makšķernieki te lomā var iegūt līdakas, raudas, ruduļus, līņus, asarus un brekšus, kā arī citas zivis. Pie ezera izveidotas arī piknika vietas.

Brīdinām – atrasties uz ūdenstilpes ledus ir bīstami! Laikā, kad uz ūdenstilpēm veidojas ledus kārta, esi uzmanīgs! Lai arī ir bieza sniega sega, ledus joprojām ir plāns!
Foto: LETA
LVM Lielauces ezera zemledus cope
Siltajā gada periodā LVM Lielauces ezera bāze ir izcila vieta aktīvai atpūtai uz ūdeņiem, jo piedāvā 15 laivas un SUP dēļus, bet nakšņošanai – četras peldošas atpūtas mājiņas ar nelielām terasēm. Savukārt ainavu baudītājiem par prieku blakus ezeram atrodas Lielauces pils, pa kuras teritoriju var doties skaistā pastaigā, bet pa garu laipu nokļūt līdz ezera krastam. Lielauces ezers ir teju makšķernieku paradīze – makšķerēt var gan no laivām, gan krasta, ziemas sezonā arī no ledus, taču zemūdens medības veicamas tikai no Lielauces ezera laivu bāzes laivām vai no personīgajām laivām. LVM Lielauces ezerā ir iespējams izvilkt lieliskus līdaku un asaru lomus, kā arī pa kādam izcila izmēra līnim. Tiesa, putnu aizsardzības nolūkā no ledus kušanas līdz 30. jūnijam aizliegta laivu un zemūdens mednieku atrašanās Lielauces ezera austrumu daļā (ar aizlieguma zīmēm norādītajā).

Brīdinām – atrasties uz ūdenstilpes ledus ir bīstami! Laikā, kad uz ūdenstilpēm veidojas ledus kārta, esi uzmanīgs! Lai arī ir bieza sniega sega, ledus joprojām ir plāns!
Foto: Viesturs Radovics/DELFI
LVM Pūrciema Baltās kāpas dabas taka
Atpūtniekiem pieejamāka un aizraujošāka ir kļuvusi LVM Pūrciema Baltās kāpas dabas taka, kur pēc divarpus mēnešu būvniecības nule kā atklāts jauns 16 metrus garš tilts pār Pilsupīti – tas taku ļaus atkal izstaigāt pilnā garumā. Gandrīz kilometru garā dabas taka stiepjas gar līkumotās Pilsupītes krastu, šķērso to un apmet līkumu otrā pusē, ļaujot iepazīt seno Pūrciema Balto kāpu. 20 metrus augstā kāpa un tās apkārtne zīmīga ar savu pirmatnējo dabu un vēsturi, jo te atrasta pirmā akmens laikmeta iedzīvotāju apmetne Latvijas ziemeļrietumu piekrastē. Kas interesanti – Pilsupīte, kas tek gar kāpas pakāji un padara taku īpaši ainavisku, patiesībā ir mākslīgs kanāls, kas radīts tikai pirms 150 gadiem, lai nosusinātu purvaino Pūrciema ezeru un padarītu to par auglīgu lauku.
Foto: Publicitātes
Olimpiskie pārgājieni un dabas sporta zāles pa visu Latviju
Olimpiskie pārgājieni ir LVM un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) kopīgi izstrādāti 11 pārgājienu maršruti, kas atklāj mežu kā lielāko sporta zāli ar vingrinājumiem dabā. Olimpisko pārgājienu maršruti ir digitāli – tie nav marķēti dabā, bet tos var iziet ar GPS palīdzību, telefonā atverot šo karti vai lietotni LVM GEO. Lejupielādējot lietotni, jāizvēlas fona karte "Ortofoto karte" un jāiespējo datu slānis "LVM Tūrisma vietas" – "Olimpiskie pārgājieni" un "Tūrisma infrastruktūra", lai olimpiskie pārgājieni kļūtu pieejami. Maršruti pieejami bez maksas, tie ir apļveida, 3–5 km gari un ved gan pa taciņām, gan neiestaigātu apvidu.
Projekta ''Zūdam kokos'' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Kārlis Dambrāns, Sabīne Košeļeva, Kitija Balcare, Toms Olups, Viesturs Radovics, foto – Kārlis Dambrāns, Viesturs Radovics, Andra Čudare, Toms Olups, Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, dizains – Martina Sergejeva, Ilze Vanovska, Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte - Liene Lacberga, publiskā sektora komunikācijas vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.