Šonedēļ Katarā atsākušās pamiera sarunas, kurās vidutāji jau vairākas dienas pēc kārtas cenšas panākt uguns pārtraukšanu Gazas joslā. Galvenais strīdīgais jautājums - palestīniešu teroristiskā organizācija "Hamās" apgalvo, ka tā atbrīvos ķīlniekus tikai saskaņā ar vienošanos izbeigt karu, savukārt Izraēla gatava apspriest vienīgi pagaidu pauzi. Vai ir iespējams pamiers "Hamās" un Izraēlas karā? Par to piektdien, 22. martā, diskusija "Delfi TV" raidījumā "Kāpēc" ar Olgu Dragiļevu.

Izraēlas galvenās atbalstītājas - ASV - piedāvā ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu, kurā aicināts uz tūlītēju uguns pārtraukšanu Gazas joslā, kas būtu saistīta ar ķīlnieku atbrīvošanu, pavēstījis ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kurš šonedēļ devies vizītē uz Tuvajiem Austrumiem. 

ASV, kas ir Izraēlas galvenais atbalstītājs, iepriekš Drošības padomē izmantojušas veto, lai bloķētu aicinājumus uz tūlītēju uguns pārtraukšanu Gazas joslā. 

Ceturtdien ar pirmo kopīgo paziņoumu nāca klajā arī Eiropas Savienības (ES) valstu līderi. Tajā pausts aicinājums uz tūlītēju humānu pamieru Gazas joslā un visu ķīlnieku atbrīvošanu. Tajā arī atkārtoti nosodīti palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" 7.oktobra uzbrukumi Izraēlai. Pēc šiem uzbrukumiem ES valstu līderiem oktobrī izdevās kopīgi aicināt tikai uz "humāniem koridoriem un pauzēm" Gazas joslā, lai tiktu piegādāta palīdzība palestīniešu civiliedzīvotājiem.

Vai ir iespējams pamiers, kas ļautu novērst humanitāru krīzi Gazas joslā? Par to raidījumā diskutēja Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks - politiskais direktors Andžejs Viļumsons, jurists, starptautisko tiesību eksperts Māris Lejnieks, muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis, Latvijas ārpolitikas institūta Tuvo Austrumu pētniecības programmas vadītāja Sintija Broka, Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedre Irma Kalniņa (JV), kā arī Tuvo Austrumu politikas un kultūras pētnieks, zinātņu doktors un Daugavpils Universitātes docētājs Frederiks Ozols. 

Visas raidījuma "Kāpēcepizodes klausāmas arī Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!