Kā pareizi strīdēties ar mīļoto
Foto: Shutterstock

Strīds nav patīkams notikums, tomēr zināms jebkuram no mums – no brīža, kad mēs vispār iemācījāmies runāt un komunicēt ar cilvēkiem. Turklāt vairums ļaužu sevi uzskata par nekonfliktējošiem - tādiem, kas nav vērsti uz konfliktiem, tendēti uz kompromisu, bet, ja rodas strīda situācija, tad novērš to uz savu partneri.

Portāla "Woomy" veidotāji skaidro, ka strīdu cēlonis parasti slēpjas cilvēka raksturā un personībā un pati strīdēšanās ir kā negatīva rakstura īpašība. Vissmagāk cilvēki uztverot strīdus ar mīļoto, jo attiecību sākumā mēs esam pieraduši idealizēt otru cilvēku, tāpēc nesaprotam, kā attiecības ir nonākušas līdz savstarpējiem apvainojumiem un konfliktiem. Cilvēki parasti cer nodzīvot ilgu un laimīgu kopdzīvi ar otru cilvēku, taču tas neizdodas, jo pat muļķīgu iemeslu dēļ nākas konfliktēt, un citi sāk šaubīties par to, vai un cik ideāls pāris esat.

Lai gan gribas nākotnē vairs nestrīdēties, tas nekad neizdodas, jo konflikti un viedokļu apmaiņa ir dzīves sastāvdaļa. Protams, ir pāri, kas strīdas biežāk, citi – retāk, taču nav tādu pāru, kas nekad mūžā nav strīdējušies, un tas ir normāli – strīdi rodas spontāni, un tiem nav apzinātu mērķu, taču tiem ir arī labā puse, kas partneriem ļauj psiholoģiski pielāgoties viens otram.

Neņemot vērā, ka strīds ir dabiska lieta tuvu cilvēku attiecībās, nepatīkama pēcgarša paliek. Lai aizvainojums nesamilztu tik tālu, lai "noraktu" vislabākās attiecības, svarīgi ir saprast, kas tad īsti ir konflikts, ko ar to darīt un kā strīdēties "pareizi".

Strīdu veidi

Kā pareizi strīdēties ar mīļoto
Foto: Shutterstock

Pēkšņi naida un agresijas uzliesmojumi, kas pāriet asā necenzētu vārdu apmaiņā, daudziem ir zināma lieta, taču ir pāri, kuri tik tālu nenolaižas un neizmanto brutālus lamu vārdus un indīgas piezīmes, kā arī nebļaustās, lai visa pilsēta to dzirdētu. Svarīgi ir apzināt strīdu veidus, lai zinātu, ka no tiem nākotnē izvairīties vai strīdēties "pareizi".

Hroniskie strīdi

Tādi strīdi vienmēr notiek vienu un to pašu iemeslu dēļ un palīdz abiem partneriem tikt vaļā no sakāpinātās emocionālās spriedzes. Dialoga saturam pat nav būtiskas nozīmes, jo scenārijs nemainās, un partneri neko jaunu no tā visa neiegūs un neuzzinās. Šāds konflikts beigsies tieši tikpat ātri, kā ir sācies. Tā kā šis nav pirmais šāda veida strīds, pārtraukt to var ar humora devu, piemēram, pasmejoties vai izmetot kādu joku, turklāt abiem strīda dalībniekiem ir skaidrs, ka tāpēc viņi netaisās viens no otra šķirties.

Vainīgā meklēšana

Parasti šāds strīds rodas no smagas neapmierinātības ar otra partnera darbībām vai kardināli pretēju attieksmi un redzējumu par konkrētu tēmu. Neapmierinātība var būt saistīta ar vīrieša un sievietes atšķirīgu skatījumu uz vienu konkrētu lietu, piemēram – vīrietis parasti nesaprot, kā var stundām ilgi posties, lai izietu no mājas, vai runāt pa telefonu, 40 minūtes ar draudzeni apspriežot jaunākās kleitas fasonu. Savukārt sieviete nesaprot regulāru ziņu un futbola spēļu skatīšanos labas filmas vai izbraukuma pie dabas vietā. Sarakstu var turpināt.

"Konflikta laikā nevajag aizskart otra personību un partneri pazemot, pat, ja tu esi pārskaitusies, aizvainota vai greizsirdīga."

Pie šādu strīdu rašanās vainīgi varētu būt arī bērnībā radītie stereotipi. Ja sievietes ģimenē netika dalīti vīrieša un sievietes pienākumi, savukārt vīrieša ģimenē bija otrādi, sievietei var rasties pretenzijas: "Labi, ka viņš visu var salabot, kas salūzis, taču kāpēc viņš nekad nedarbojas ar bērniem un nemazgā traukus?" Viņš uz to varētu atbildēt: "Kāpēc man tas jādara? Es jau tā eju uz darbu un nesu laukā miskasti!"

Šis strīdu veids parasti katru reizi atrod "jaunus grēkus", kā rezultātā cilvēki var attālināties viens no otra, jo "viņš mani nekad nesaprot un neklausās".

Stratēģiskie strīdi

Tie ir strīdi, kas rodas neizrunātu problēmu rezultātā, kurām var būt arī pamatots cēlonis, vienalga - objektīvs vai nenozīmīgs, kuram netiek piešķirta liela nozīme. Nereti konflikta iemesls ir nepareiza vārdu izvēle vai nespēja pareizi paskaidrot problēmas cēloni. Tā kā šajā gadījumā negatīvismam ir tieksme sakrāties, partneriem ir nepieciešams mierīgā gaisotnē izrunāties un mēģināt vienoties par kopsaucēju.

Source info

DELFI Viņa


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Viņa.lv iesaka