Pirmā reize: pieredzes stāsti un ko zināt pirms uzsākt dzimumdzīvi
Foto: Shutterstock

Kā mēdz teikt, visam pienāk pirmā reize, un tāpat ir ar pirmo seksuālo pieredzi. Daži cilvēki to gaida ar patīkamu satraukumu, bet citi, iespējams, no tās baiļu dēļ bēg. Protams, viss nezināmais ir satraucošs un var izraisīt trauksmes sajūtu, taču tas nenozīmē, ka pirmajai reizei jābūt mulsuma pilnai un nepatīkamai. Tāpēc pirms seksam saki ''jā'', pārliecinies, ka tam esi gatavs.

Psihoterapeite Inita Lēna-Goldšteina stāsta, ka neviens jau nevar pateikt, kad ir pienācis tas īstais brīdis – to var sajust tikai pats. ''Manuprāt, ļoti svarīga ir pašapziņa, savas vērtības un robežu apziņa, ka tas ir tavs ķermenis, ka tas pieder tikai tev un nevienam citam. Protams, katram jau pirms tam ir priekšstati par to, kā tas varētu būt, un ir svarīgi, ka ir arī priekšstats par to, kā gribētu, lai tas notiek. Bet nekādā gadījumā nevajadzētu ļauties apkārtējo spiedienam – iespējams, partnera šantāžai, ka attiecības tikas izbeigtas, ja jums nebūs seksa, vai tam, ka citi jau sen stājušies seksuālās attiecībās. Ir gadījumi, kad tas tiek izdarīts spiediena rezultātā, bet sasteigtas dzimumattiecības var ietekmēt tālākās attiecības un izjūtas pret seksu.''

Speciāliste skaidro, ka galvenais, lai pirmā pieredze notiek apzināti. ''Ir jāapzinās, ka tas ar tevi notiks, ka tu to gribi. Iepriekš arī vajadzētu padomāt, kur tas notiks un kad. Tāpat jādomā par izsargāšanos ne tikai no nevēlamas grūtniecības vai slimībām, bet arī lai tas nenotiek alkohola vai narkotiku reibumā, jo tā būs pirmā reize, kuru tu atcerēsies visu mūžu. Tāpēc ir jauki, ja šāda pirmā pieredze notiek attiecībās, kurās ir ne tikai kaisle, bet arī cieņa, iejūtība, rūpes un spēja izrunāties. Protams, nekad nav garantijas, ka attiecības pēc tam nebeigsies, bet vismaz pieredze paliks ar gaišām atmiņām nevis ar riebumu vai sāpēm.'' Viņa īpaši uzsver, ka tam jānotiek apzināti, ka neviens tevi nedrīkst piespiest un ka tu drīksti teikt ''nē'', jo jāatceras, ka svarīgāk ir paša labsajūta, kā izpatikt otram.

Jautāta, kā nepatīkama vai sasteigta pirmā seksuālā pieredze var cilvēku ietekmēt, Lēna-Goldšteina skaidro: '' Ja ir nepatīkama pieredze, var rasties nepatika pret seksuālām attiecībām, var rasties arī bailes vai kauns. Pirmā reize var ietekmēt to, vai sekss arī turpmāk būs jauna tavas dzīves sastāvdaļa vai tomēr nē.''

Pirmā reize: pieredzes stāsti un ko zināt pirms uzsākt dzimumdzīvi
Foto: Shutterstock

Runāt par intīmo tuvību ne visiem ir viegli, tāpēc atklāt to, ka pieredzes seksuālajā dzīvē tev vēl nav, var būt liels izaicinājums, taču psihoterapeite stāsta, ka nav neviena labāka veida, kā to otram atklāt, kā vienkārši pasakot. ''Noslēpt to tāpat nevar un nemaz nevajadzētu, jo, manuprāt, nevainība ir ļoti liela vērtība. To pasakot otram, viņam būtu jāciena, ka tu esi atklāts un ka tu šo pirmo pieredzi vēlies dalīt ar viņu. Protams, var būt neērti un kauns, bet ja tu vari otram pateikt, ja otrs uzklausa, saprot un ir gatavs arī gaidīt, tad tas kaut kādā ziņā nosaka to, ka otrs būs iejūtīgs un ka pirmā pieredze būs laba.''

Bailes var būt ne tikai no sarunāšanās, bet arī no pašas pirmās reizes. Lēna-Goldšteina skaidro, ka tā ir pavisam normāla parādība, jo, jebko darot pirmo reizi, tev ir nedrošība. ''Es tās nesauktu par bailēm, bet par nedrošību. Protams, tev tāda ir, jo tas nekad iepriekš nav noticis. Tāpat tu uztraucies no tā, kā otrs uztvers tavu ķermeni un tavu sniegumu. Šajā brīdī cilvēks jūtas nedrošs, jo tā ir atklāšanās, tā ir atkailināšanās gan fiziska, gan arī dvēseliska. Tas ir ļoti jūtīgs brīdis, un pēc tam, kad esi atklājies un atdevis savu dārgāko, ir sāpīgi, ja otrs iespļauj sirdī. Protams, ir rozā brilles, kuru dēļ mēdzam pieņemt neapdomīgus lēmumus arī attiecībā uz dzimumdzīvi, bet tam tomēr vajag pieiet ar prātu,'' noslēgumā uzsver speciāliste.

Turpinājumā lasi pirmo seksuālo pieredžu stāstus, kuros cilvēki atklāj savas tā brīža emocijas un sajūtas. Tāpat uzzini lietas, par kurām padomāt pirms nolem, ka īstais brīdis ir tagad.

Source

DELFI Viņa

Tags

Attiecības Mīlestība Sekss
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form