Foto: Shutterstock

Kā atbrīvoties no krāmiem – padomi efektīvai mājokļa sakopšanai

Raksts tapis sadarbībā ar “Maxima Latvija”

Kārtošana un tīrīšana parasti netiek ierindota iemīļotāko nodarbju saraksta augšgalā, jo prasa piepūli un arī ne mazumu laika, taču ne jau velti latviešu tautasdziesma vēsta “Acis darba izbijās, rokas darba nebijās”. Sadarbībā ar “Maxima Latvija” pavasara akcijas “Tīrības dienas” ietvaros piedāvājam padomus, kā efektīvi un viegli atbrīvot savu māju no krāmiem un netīrības.

Ir tikai dabiski laika gaitā apaugt ar mantām un pieķerties lietām, bet – kas par daudz, tas par skādi – pārlieks mantu daudzums apkārtējā vidē ne tikai apgrūtina ikdienas darbības, mazinot produktivitāti, atņemot enerģiju un laiku, bet arī ļauj uzkrāties netīrumiem un putekļiem, radot apdraudējumu veselībai.

Cik gan pilnvērtīgs būs naktsmiers, ja guļamistaba būs pārblīvēta ar mantām, kurām patiesībā būtu jāatrodas virtuvē vai pat garāžā? Un kā gan tu spēsi pagatavot maltīti saviem mīļajiem, ja izlietne būs pilna ar netīriem traukiem, plīts virsma noķepusi taukiem, bet plauktos un ledusskapī atradīsies produkti ar beigušos derīguma termiņu?

Viss, kas atrodas tavā mājoklī, bet nepilda nekādu funkciju vai ir bez jebkādas pievienotās vērtības, ir uzskatāms par krāmiem, no kā jāatbrīvojas, lai dotu telpu sev un lietām, kas ikdienu atvieglo, ne apgrūtina.

Atbrīvojoties no krāmiem, ieguvumu būs vairāk nekā zaudējumu, jo mazāk mantu nozīmē mazāk kārtošanas un mazāk tīrīšanas ikdienā, kā arī mazāk stresa, pēdējā brīdī cenšoties atrast vajadzīgo lietu. Un, izvirzot neapaugšanu ar mantām kā mērķi, uz ko tiekties, ilgtermiņā iespējams arī krietni vien ieekonomēt naudu. 


Foto: Shutterstock

Turklāt kārtošana un tīrīšana var izvērsties par terapeitisku nodarbi, jo tādējādi var iegūt zināmu kontroli pār savu dzīvi un atbrīvoties no stresa. Esi dusmīgs – izberz vannu! Tāpat uzkopšana var kalpot par fizisku aktivitāti, kurām straujajā un aizņemtajā dzīves režīmā bieži vien neatliek laika.

Apkārtējā vide ietekmē to, kā mēs jūtamies, tāpēc – ja mājas tev vairs nav vieta, kur atpūsties un smelties enerģiju, ir pienācis laiks revīzijai un tīrīšanai. 

Padomi, kā efektīvi “atkrāmoties”

  • Sāc ar piecām minūtēm – ja kārtošana kā ikdienas paradums galīgi nesokas, iesākumā pamēģini to darīt katru dienu kaut vai tikai piecas minūtes, piemēram, izņemot un noliekot vietā traukus no trauku žāvētāja.    

  • Katru dienu viena lieta – ja esi apaudzis ar mantām, taču nekādi nevari saņemties no tām atbrīvoties, tad process noritēs vieglāk, ja darīsi to pakāpeniski, proti, katru dienu izmetīsi vai kā citādi atbrīvosies no vienas lietas. Gadā tās būs veselas 365 lietas.

  • Atkritumu maisa metode – atbrīvot mājokli no krāmiem, gružiem un citām nevajadzīgām lietām itin ātri un viegli var, ņemot rokā atkritumu maisu un ejot cauri dzīvojamām telpām, liekot tajā iekšā visu, kas bojā skatu vai nepilda nekādu funkciju.

  • Ziedo apģērbu – drēbju skapis nav bezizmēra, tāpēc ik pa laikam tajā jāveic revīzija. Ja neesi apģērba gabalu vilcis mugurā jau gadu, tad pilnīgi noteikti nevilksi to arī turpmāk – bez žēlastības atdod to labdarībai vai draugiem un draudzenēm.

  • Izveido “atkrāmošanas” sarakstu – revīzija nešķitīs tik sāpīga un bezgalīga, ja izveidosi ārā metamo lietu sarakstu, pēc kura secīgi vadīties kā veikalā ar iepirkumu sarakstu. Turklāt dari to pa telpām un dzīvojamajām zonām, lai “atkrāmošanās” noritētu vēl konstruktīvāk.

  • “10–10–10” paņēmiens – saliec vienuviet 10 lietas, kas pilnīgi noteikti ir metamas ārā, jo ir nokalpojušas gan fiziski, gan morāli, 10 lietas, kuras vairs neizmanto, bet kas varētu noderēt citiem, kā arī 10 lietas, kas nemaz nepieder tev, bet ir “aizķērušās” tavā mājoklī.

  • Ciemiņš pats savā mājā – cilvēki ar laiku pamanās pie daudz kā pierast un uztvert par pašsaprotamu, tāpēc ir lietderīgi uz savu mājokli (un ne tikai) kādreiz palūkoties ar ciemiņa acīm, proti, kāds būtu tavs iespaids, ja savu namu tu redzētu pirmoreiz. Varbūt pirmais, kas krīt acīs, ir pleķains spogulis priekšnamā?

  • Nofotografē pirms un pēc tam – lai uzskatāmāk redzētu atšķirības un motivētu sevi biežāk pievērsties kārtošanai un tīrīšanai, izvēlies vienu mājokļa zonu, nofotografē to, uzkop un nofotografē rezultātu. Piemēram, vannasistaba. No kaļķa nosēdumiem atbrīvotas dušas kabīnes durvis noteikti izskatīsies iespaidīgāk nekā pirms tīrīšanas.

  • “Palīdzība no zāles” – ja nekādi nespēj atbrīvoties no neskaitāmajiem traukiem, kas sekcijas plauktos tikai krāj putekļus, vai grāmatām, kuras neesi lasījis un arī nelasīsi, tad te lieti var līdzēt skats no malas – draugs vai ģimenes loceklis, ar ko kopā nedzīvo, kurš skaidri un gaiši pasaka, ka, viņaprāt, šīm lietām nav nekādas funkcijas.

  • Četru kastu metode – paņem četras kastes un marķē tās ar dažādiem uzrakstiem: “Atkritumi”, “Atdošanai”, “Paturēšanai” un “Sakārtošanai”. Pēc tam ej cauri visām sava mājokļa telpām un liec tajās iekšā mantas, kas mētājas apkārt “bez pieskatīšanas”. Tādējādi tu ātri un viegli sapratīsi, kas tev vispār ir, kādu funkciju pilda un vai vispār ir nepieciešams.

Foto: Shutterstock

Tīrīšanas darbi, kurus vēlams veikt katru dienu, ir plīts sakopšana pēc ēdiena gatavošanas, virtuves grīdas izslaucīšana, galda un citu virsmu noslaucīšana pēc katras ēdienreizes, kā arī putekļu notraukšana no palodzēm, plauktiem, elektrotehnikas un istabas augiem. Ja mājoklī mīt dzīvnieki un mazi bērni, tad grīdas (vēlams, arī ar mitru birsti vai lupatu) jāizslauka arī pārējās dzīvojamās telpās.

Savukārt ģenerālajā tīrīšanā, ko lietderīgi veikt vismaz reizi gadā, būtu jāiekļauj logu tīrīšana no abām pusēm, aizkaru un paklāju mazgāšana ar speciāliem līdzekļiem, ledusskapja, cepeškrāsns un tvaiku nosūcēja tīrīšana, putekļu noslaucīšana no aizkaru stangām, griestu lampām, gleznām u. c. interjera dizaina elementiem, kurus ikdienā neaiztiek, kā arī balkona revīzija un tīrīšana.

Tiesa, nevajag krist galējībās un pārmest sev, ja iecerētais tomēr nevedas gluži tā, kā plānots, un netīrība ir lielāka, nekā sākumā šķita. Ierastās kļūdas, ko cilvēki mēdz pieļaut, metoties pavasara tīrīšanā un kārtošanā, ir cenšanās par visām varītēm “nokost lielāku gabalu, nekā var sagremot”. Proti, nav obligāti viss jāizdara vienā dienā no A līdz Z – iesākumā saved kārtībā, piemēram, vienu istabu. Tāpat nav vērts lielā skaitā sapirkt uzglabāšanas kastes, ja pirms tam nav izšķirotas liekās mantas.

Un, ja nekārtība pēc īsa laika jau atkal ir pārņēmusi tavu mājokli, nenolaid rokas! Arī Romu neuzbūvēja vienā dienā. Paradumu maiņa prasa laiku un darbu – galvenais ir sākt un turpināt, un rezultāti neizpaliks.

Rakstu sērijas ''Lai spīd un laistās'' veidotāji: saturs – Sabīne Košeļeva, redaktore – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, izstrāde – Kārlis Simanovičs, projekta vadītāja – Marta Cīrule.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.