Ņem veco gredzenu un apmaini pret jaunu! 'Putti' aicina uz provokatīvu Teda Notena rotu izstādi
Foto: Publicitātes foto

Mākslas galerijā "PUTTI" no 2014. gada 19. septembra līdz 11. oktobrim būs atvērta holandiešu rotu dizainera Teda Notena personālizstāde – "Teda Notena 25 gadu darbu retrospekcijas/Zelts, Sviedri un Pērles".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Holandiešu rotu dizainers Teds Notens (Ted Noten) (1956) savu karjeru sāk deviņdesmito gadu sākumā kā solo mākslinieks. Kopš 2005. gada viņš ir atpazīstams ar zīmolu "Atelier Ted Noten". Viņa darbu spektrā ietilpst ar rokām darinātas rotas un tēlniecības objekti, kas robežojas ar rotu dizainu līdz instalācijām, video, muzeju un sabiedrisko telpu projektiem.

"Rotas sevī ietver ļoti daudz komunikāciju iespēju. Tās izveido tiešo saikni ar cilvēkiem, ar mazām lietām, ar likteņa absurdo dabu un tradīcijās slēptu psiholoģiju, skatoties pāri laikiem un tautībām", tā Teds Notens.

Sešdesmitajos gados daži rotu mākslinieki uzsāka pētīt iespējas rotās un to dizainā izmantot neierastus materiālus, kā arī izvirzīja jautājumu, vai rotas spēj paust idejas, kas sniedzas tālāk par to skaistumu. Teds Notens sekoja šo pirmo "konceptuālo dizaineru" pēdās, bet jau sākotnēji viņš atšķīrās ar savu spēju sapludināt kopā divas atšķirīgas pasaules. 

Viņš nekad neatteiksies izmantot netradicionālus materiālus, tomēr tajā pašā laikā arī nešauboties izmantos dārgmetālus, ja viņa rotu stāsti to pieprasa. Nekas vairāk Notenam nesniedz lielāku baudu kā strādāt, balansējot uz robežas starp konceptuālo avangardu un tradicionālo rotu pasauli. Abās pusēs viņš tiek uztverts relatīvs savrupnieks.

"Es ar baudu veidoju darbus, kuri aizved cilvēkus neceļos. Tavs stāsts var tikai aizceļot līdz cilvēkam, ja tu tiem nolaupi viņu pašas robežas un aizspriedumus par rotām. Iedvesmu var atrast jebkur: uz ielas, aiz stūra, neparastā bildē vai, gluži pretēji, kādā nepretenciozā mazā stāstā, ko man kāds ir pastāstījis".

Izstādē tiek ietverta arī interaktīva un provokatīva instalācija "GRIBI SAMAINĪT SAVU GREDZENU" ar 500 "Miss Piggy" gredzeniem rozā krāsā no neilona 3D printā, izstādītiem uz telpas sienas šaujamieroča formā. Skatītāji var iegūt gredzenu, ko radījis Teds Notens, vietā noliekot savu līdzpaņemto gredzenu. Svarīga nav tā vērtība, bet jauno un veco stāstu apmaiņa. Visi stāsti kopā pakāpeniski aizpildīs šaujamieroča kontūru.

Līdz šim projekts ir ticis realizēts trīs pilsētās: Tokijā (Japāna), Stokholmā (Zviedrija) un Velingtonā (Jaunzēlande), tām sekos Londona, Parīze, Milāna, Sidneja, Sanpaulu, Ņujorka un Maskava. Kad Teds Notens būs bijis 15 pilsētās, viņš plāno izstādīt visas oriģinālās prezentācijas vienuviet.

Izstādes ietvaros tiks izrādīta dokumentāla filma "Teds Notens: Zelts, Sviedri & Pērles".

Rotu mākslinieks Teds Notens ir labi zināms ar savām bezkaunīgajām un izaicinošajām rotām. Vai tās ir valkājamas? Ne vienmēr. Vai tās ir provokatīvas? Viennozīmīgi. Caurspīdīgo somiņu sērija, kurās iekšā redzams ierocis, hameleons vai kokaīna līnija ar pērļu kaklarotu..

"Es veidoju rotas, kas var aizņemt kādu laiku, lai pie tām pierastu. Kad jūs valkājat tās, jūs esat savā ziņā neaizsargāti, jo rotas sniedz spilgtu ziņojumu ārpasaulei. Es runāju caur savām rotām un objektiem. Es runāju par rotām kā parādību, par nozari vai – tāpat kā jebkurš mākslinieks – par cilvēci," atzīst Notens.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form