4 D ultrasonogrāfija - jaunas iespējas ginekoloģijā un dzemdniecībā
Foto: VC4

Ultrasonogrāfijas izmantošanu ginekoloģijas un dzemdniecības praksē ieviesa 20. gadsimta 60-jos gados. Pirmā aparatūra aizņēma vairāk nekā 20 m2 lielu platību. Tā kā ultraskaņas izmantošana diagnostikā, vēlāk arī ārstēšanā, kļuva neaizvietojama metode, milzīgi līdzekļi tika ieguldīti tās pilnveidošanā.

Ginekoloģijā kā pamatizmeklējuma neatņemamu sastāvdaļu pielieto 2 D ultrasonogrāfiju. Kopš 60-jiem tās pamatattēlu veido ultraskaņa, izejot cauri dažāda blīvuma, dažāda dziļuma, dažādi apasiņotiem un dažādi novietotiem audiem. Taču modernās tehnoloģijas iespējas tagad ultraskaņas staru ļauj virzīt visdažādākajos virzienos un, datoram apstrādājot iegūtos datus, tiek panākts telpisks attēls, ko šobrīd pazīstam kā 3 D ultrasonogrāfiju. Pilnveidojoties tehnoloģijām, tagad iespējams iegūt telpisko attēlu reālajā laikā , ko apzīmē ar 4 D (dimensionālā) ultrasonogrāfiju.

2 D ultrasonogrāfiju var salīdzināt ar velosipēdu, 3 D ultrasonogrāfiju ar automašīnu, bet 4 D - ar lidmašīnu, kas ļauj pārvietoties gan pa labi, gan pa kreisi, gan uz augšu, gan uz leju. 4 D ultrasonogrāfijas izmeklējums ir būtiski informatīvs augļa virspusēji novietoto struktūru apskatei (seja, mugurkauls, ekstremitātes utt.), līdz ar to tiek pielietots diagnosticētās patoloģijas precizēšanai. Šis izmeklējums topošajiem vecākiem ļauj ieraudzīt savu mazuli citas kvalitātes attēlos.

Turklāt mūsdienu modernā aparatūra dod iespēju iegūt ne tikai kvalitatīvu attēlu, bet arī RIS (radioloģijas informācijas sistēma) ļauj to saglabāt elektroniskajā atmiņā vai ārējos informācijas nesējos ( CD, DVD).


Optimālais laiks veikt 4 D ultrasonogrāfiju ir 26.- 30 grūtniecības nedēļa. Jāatzīst, ka lai dators spētu izveidot šo telpisko attēlu reālā laikā ir virkne priekšnosacījumi, kurus diemžēl speciālists nevar ietekmēt. Piemēram, konkrēto augļa daļu, ko vēlas aplūkot, jāieskauj noteiktam augļūdeņu daudzumam. Vēlams augļa nomoda stāvoklis, kā arī sejas apskati var apgrūtināt tuvu novietotas ekstremitātes, tāpēc vecāki tiek brīdināti par attēla iespējamo neizdošanos.

Jau uzskaitē esošajām topošajam māmiņām ar ārsta ieteikumu maija mēnesī Veselības centrā 4 veic bezmaksas 3/ 4 D ultrasonogrāfiju, kā arī 2010. gada 19. maijā notiks bezmaksas lekcija grūtniecēm.

Source

Veselības centrs 4
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form