ASMR – sajūtu fenomens, kas liks tev baudā iespurgties
Foto: Shutterstock

Kas kopīgs čukstiem, lappušu pāršķiršanai un nagu piesitieniem pie galda? Un kā ar lēnām roku kustībām, ziepju izjustu sagriešanu gabaliņos un matu ķemmēšanu? Ja esi no tām, kas izjūt ASMR (no angļu val. Autonomous sensory meridian response), noteikti varēsi atpazīt, ka visas šīs šķietami ikdienišķās skaņas un skati ir ASMR pieredzes "iedarbinātāji".

ASMR, kas ir saīsinājums no garāka nosaukuma, kuram latviski vēl precīza tulkojuma nav, ir sajūtas, kas rodas autonomi, nesaistīti, bet reaģējot uz vizuālu, dzirdes vai kādu citu stimulu. Nosaukumu "ASMR" 2000. gadu vidū izdomāja entuziasts, kurš cerēja, ka klīniski skanīgs nosaukums piešķirs leģitimitāti tam, kas tajā laikā tika uzskatīts par nišas pieredzi. Gadu gaitā ASMR ir kļuvusi par populāru interneta fenomenu, iedvesmojot miljoniem "YouTube" videoklipu un neskaitāmus blogu rakstus, bet psiholoģijas jomā tas vēl nav plaši pētīts.

Daudzus tāda tipa video var vērot šajā kanālā.

Kā ziņo "Psyhology Today", daži pētnieki nesen ir sākuši meklēt atbildes uz jautājumu, vai parādībai ir kāds zinātnisks pamats. Līdz šim daži sākotnējie pētījumi liecina, ka ASMR var palīdzēt pārvaldīt bezmiega simptomus; citi mazi pētījumi liecina, ka tiem, kuri piedzīvo ASMR, smadzenēs var būt smalkas atšķirības no tiem, kuri nē. Lai arī šie atklājumi būtu jāatspoguļo jau lielākos, nopietnākos pētījumos, pētnieki ir sākuši sniegt klīniskus pierādījumus par to, kas kādreiz bija tīri anekdotisks.

Tags

Labsajūta Prāts Sekss
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form