Dace Matule: izpratne par savu ķermeni ir sievietes labsajūtas un veselības pamatā
Foto: LETA

Katra sieviete ir atšķirīga, tāpēc atrast vienotu laimes un labsajūtas formulu ir teju neiespējami, tomēr sevis iepazīšana var būt solis ceļā uz to. Lai uzzinātu vairāk par to, kas notiek sievietes ķermenī dažādos dzīves posmos un ko darīt, lai vairotu savu labsajūtu, uz sarunu aicinājām ārsti un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidenti Daci Matuli.

Viņa 18. maijā piedalīsies arī izaugsmes forumā "Līdere", kur runās par līdzsvaru sievietes hormonos un dzīvē. Sarunas laikā speciāliste vairākkārt uzsvēra, cik svarīgi sievietei ir izprast savu ķermeni, kā arī norādīja – katra sieviete ir atšķirīga, tāpēc sacīt, ka visas vienādi izdzīvo dažādus dzīves posmus, nevar, tomēr ir līdzības un procesi, kas pastāv un skar teju ikvienu sievieti.

Runājot par sievietes veselību, ārste norāda, ka mūsdienās medicīnas iespējas risināt dažādus jautājumus ir ļoti plašas, bet ar to nepietiek, lai sievietes būtu veselas un apmierinātas. Cilvēka labsajūtai svarīga ir ne tikai ārsta, bet arī viņa paša attieksme pret savu veselību un ķermeni, kā arī rūpes par sevi.

Ginekologs stāv pie veselības šūpuļa

"Es redzu visu kopumu no grūtniecības – caur pusaudžiem, caur grūtniecēm, caur grūtniecības plānošanu, caur četrdesmitgadnieku problēmām... Katrs dzīves posms, manuprāt, ir ārkārtīgi interesants," par savu nodarbošanos stāsta Matule, "tā tiešām ir fantastiska profesija – izdzīvot cauri un meklēt risinājumu jebkurā no šiem dzīves posmiem."

Ginekoloģe stāsta, ka viņas specialitātei ir ļoti daudz apakšnozaru un veidu, piemēram, ir ārsti, kas specializējas jautājumos, kas saistīti ar dzemdībām. Tā esot ļoti plaša, smaga un sarežģīta tēma. "Šajā specialitātē tiešām vajag ļoti asu reakciju, ļoti lielu pacietību, iecietību, intuīciju." Matule noteic, ka ļoti ciena kolēģus, kas visu darba mūžu ir veltījuši dzemdībām, jo šī disciplīna ginekoloģijā ir ļoti sarežģīta.

"Ja mēs aizdomājamies, tad ginekologi jau ir tie, kas stāv pie veselības šūpuļa," pārliecināta ārste."Viena no manas profesijas skaistajām pusēm ir tā, ka tu redzi tos cilvēkus, tos Latvijas iedzīvotājus, kuri vēlas dzīvot un audzināt savus bērnus šajā valstī." Matule norāda, ka Latvijā ir fantastiska, nesabojāta ekoloģija, daba.

"Sieviete sākas, vispār jau jebkurš cilvēks sākas ar hormoniem, un, man liekas, ka tā spēle, kas mūsos ir ieprogrammēta no dabas, ir paredzēta ļoti harmoniska," runājot par sievietes veselību, skaidro Matule, "ķermenim ir paredzēts pašsaglabāties, pašatjaunoties." Viņa norāda, ka cilvēks dzīves laikā veic ļoti daudz, lai darbotos pret dabu.

"Es galīgi neesmu netradicionāls ārsts, es esmu tradicionāls ārsts," noteic ārste, skaidrojot, ka viņai ir dota iespēja palīdzēt cilvēkiem – un ar katru dekādi šī iespēja kļūst arvien lielāka, tomēr reizēm ir jājautā, vai cilvēks vispār vēlas saņemt šo palīdzību. Tāpat cilvēki ļoti bieži meklē iemeslus, kāpēc viņus skārusi noteikta problēma. "Tad labi, ka starp slimību un cilvēku ir ārsts."

Ārste ir novērojusi, ka cilvēkiem nereti ir sliktas zināšanas par to, kas notiek ar viņu ķermeni, un tāpēc viņi mēdz sev nodarīt pāri, piemēram, aizraujoties ar tievēšanu vai, tieši pretēji, nepievēršot uzmanību liekajam svaram un to ignorējot. Nereti cilvēki dusmojas uz ārstu, kas norāda, ka, lai būtu normāls menstruālais cikls un iestātos grūtniecība, ir jābūt veselīgam svaram. "Normālais svars ir ļoti individuāls. Tas nav ideālais ķermeņa masas indekss," piebilst Matule.

Source info

DELFI Viņa


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Viņa.lv iesaka