Foto: Shutterstock

Pacientu centieni iegādāties neskaidras izcelsmes zāles ārpus Eiropas Savienības robežām liecina par nepietiekamu informācijas pieejamību par jauno C hepatīta ārstēšanas kārtību Latvijā un riskiem, kas apdraud medikamentu pircējus, medijiem izplatītā ziņojumā norāda Hepatīta pacientu apvienības (iepriekš "Hepatīta biedrība") pārstāvis Kristaps Kaugurs.

Plašsaziņas līdzekļus pēdējo nedēļu laikā pāršalkušas ziņas par gadījumiem, kad, nesaņēmuši ārstēšanu Latvijā, C hepatīta pacienti ar dažādiem panākumiem centušies iegādāties ārstēšanai nepieciešamos medikamentus ārpus Eiropas Savienības robežām. Lai gan daudziem riskantais solis izdevies, tomēr līdz ar šī gada martu labojumi Ministru kabineta noteikumos ierobežos turpmāku zāļu saņemšanu pasta sūtījumā.

"Lai gan cilvēciski saprotam katras šādas riskantas rīcības motivāciju, tomēr vēlamies atkārtoti vērst C hepatīta pacientu uzmanību nepieciešamībai pārliecināties par Latvijā pieejamajām ārstēšanas iespējām," norāda Kaugurs.

Kas pieejams Latvijā

Ar šī gada janvāri Latvijā ir būtiski mainījusies C hepatīta ārstēšanas kārtība – ārstēšanai atvēlētais budžets ir divkāršots, ir pieejamas jaunas, teju 100 procentos gadījumu efektīvas terapijas, iecerēts ieviest īpašu pacientu reģistru, kā arī Latvijā uzsākt aknu transplantāciju.

"Tomēr, saprotot, ka dzīvojam ierobežotas rocības apstākļos, skaidrs, ka prioritāte ir jādod tiem, kuri ilgāk ārstēšanu gaidīt nevar, tos pacientus, kuriem slimība neprogresē, paturot novērošanā, paskaidrojot, ka ikviens tiks izārstēts," skaidro Hepatīta pacientu apvienības pārstāvis.

Kaugurs atzīst, ka līdz ar medijos izskanējušo izgaismojas tūlītēja nepieciešamība pēc plašas pacientu un plašākas sabiedrības informēšanas kampaņas, rūpīgi skaidrojot iespējas saņemt C hepatīta ārstēšanu Latvijā.

Tomēr, saprotot, ka dzīvojam ierobežotas rocības apstākļos, skaidrs, ka prioritāte ir jādod tiem, kuri ilgāk ārstēšanu gaidīt nevar, tos pacientus, kuriem slimība neprogresē, paturot novērošanā, paskaidrojot, ka ikviens tiks izārstēts.
Kristaps Kaugurs
C hepatīta pacientu apvienība jūlijā rīkos apaļā galda diskusiju, kurā piedalīties aicinās gan Veselības ministrijas un tās pakļautības iestāžu pārstāvjus, gan mediķus, pacientus un medijus, lai kopā izvērtētu pirmos jaunās ārstēšanas sistēmas rezultātus un diskutētu par nākotnē veicamajiem darbiem, stāsta Kaugurs.

Diskusijā tiks skarts arī jautājums par to, kā nodrošināt pietiekamu informācijas pieejamību C hepatīta pacientiem par Latvijā pieejamo ārstēšanu, jautājums par uzticības tālruņa atjaunošanu un C hepatīta apkarošanas plāna izstrādi kopā ar Pasaules veselības organizācijas ekspertiem.

Vai vērts riskēt

Hepatīta pacientu apvienība jau daudzkārt saskārusies ar C hepatīta pacientu izmisuma mudinātiem soļiem, ko viņi sper, saņemot atteikumu tūlītējas ārstēšanas uzsākšanai. Iepriekš pacienti ar ģimenēm emigrēja no Latvijas, meklējot valstis, kurās hepatīta ārstēšana ir pilnībā kompensēta.

Kopš 100 procentu kompensācija pieejama arī Latvijā, ļaudis, kas nekvalificējas tūlītējai ārstēšanas uzsākšanai, nereti ķeras pie jauna "pēdējā salmiņa" – medikamentu iegādes ārpus Eiropas Savienības. Daudziem riskantais solis izdevies, tomēr no šī gada marta labojumi Ministru Kabineta noteikumos turpmāk liedz medikamentu saņemšanu pasta sūtījumā, tādējādi vairākus pacientus padarot par ķīlniekiem – nauda samaksāta, bet sūtījumu saņemt nav iespējams, norāda Kaugurs.

Iepriekš pacienti ar ģimenēm emigrēja no Latvijas, meklējot valstis, kurās hepatīta ārstēšana ir pilnībā kompensēta. Tagad ļaudis, kas nekvalificējas tūlītējai ārstēšanas uzsākšanai, nereti ķeras pie jauna "pēdējā salmiņa" – medikamentu iegādes ārpus Eiropas Savienības.
Kā skaidro atbildīgās iestādes, regulējums sakārto muitas uzraudzības sistēmu, jo ir neiedomājama situācija, kad nekontrolētas izcelsmes medikamenti un citi preparāti ir brīvi nopērkami internetā, tādējādi apdraudot labticīga pircēja veselību un pat dzīvību.

Pārliecinies par savām iespējām atkārtoti

Hepatīta pacientu apvienība aicina ikvienu (pēc šī gada janvāra) atkārtoti vērsties pie infektologa un pārliecināties par ārstēšanas pieejamību Latvijā, jaunās sistēmas ietvaros, pirms izlemt par labu riskam iegādāties nezināmas izcelsmes un neskaidras kvalitātes medikamentu ārpus Eiropas Savienības robežām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!