Hormonālā kontracepcija samazina dzemdes vēža risku jeb Zinātnieki iesaka sievietēm lietot pretapaugļošanās tabletes
Foto: PantherMedia/Scanpix

Zināms, ka hormonālā kontracepcija palīdz ne tikai plānot ģimenes pieaugumu, bet arī palīdz izsargāties no olnīcu un zarnu vēža. Jaunākie dati liecina, ka šiem ļaundabīgajiem audzējiem var pievienot dzemdes vēzi. Arī no tā iespējams izsargāties, lietojot hormonālo kontracepciju.

Lietojot hormonālo kontracepciju 10 līdz 15 gadus, saslimstība ar dzemdes vēzi samazinās par 50%. Sarūk arī risks saslimt ar olnīcu vai zarnu vēzi. Dace Matule

Novērsti ap 400 tūkstoš dzemdes vēža gadījumu

Veikts pētījums, kurā atklāts, ka tās sievietes, kuras lieto hormonālās kontracepcijas tabletes, ne tikai veiksmīgi spēj plānot ģimenes pieaugumu vai, piemēram, regulēt menstruālo ciklu, bet arī pasargā sevi no dzemdes vēža.

Publicētajā pētījumā teikts, ka attīstītajās valstīs pēdējo 50 gadu laikā ir novērsti apmēram 400 tūkstoš dzemdes vēža gadījumu saistībā ar hormonālo kontraceptīvo līdzekļu lietošanu, un ka 200 tūkstoš no šiem gadījumiem novērsti pēdējo 10 gadu laikā.

"Lietojot hormonālo kontracepciju 10 līdz 15 gadus, saslimstība ar dzemdes vēzi samazinās par 50%. Sarūk arī risks saslimt ar olnīcu vai zarnu vēzi," saka ginekoloģe Dace Matule. Viņas teiktajam piebiedrojas Hārvarda Medicīnas skolas un Brighemas sieviešu slimnīcas profesore Džoanna Mensone, kuras pētījumā norādīts, ka iedarbība saglabājas vairākus gadus pēc tam, kad pārtraukts lietot šīs tabletes.

Hormonālā kontracepcija samazina dzemdes vēža risku jeb Zinātnieki iesaka sievietēm lietot pretapaugļošanās tabletes
Foto: AFP/Scanpix

"Hormonālās kontracepcijas skeptiķi noteikti iebildīs, sakot, ka ilgstoša šo medikamentu lietošana var veicināt atsevišķu audzēju veidu attīstību. Patiešām, sievietēm, kurām ir risks saslimt ar krūts audzēju ģenētiskā mantojuma dēļ, vajadzētu pārrunāt piemērotas kontracepcijas izvēli ar savu ginekologu. Krūts vēžu riski nedaudz palielinās hormonālās kontracepcijas lietošanas laikā, bet, pārtraucot lietot to, risks ir tikpat liels kā sievietei, kura nelieto hormonālās kontracepcijas tabletes,'' norāda Matule.

Ginekoloģe nenoliedz, ka tāpat pieaug iespējamība saslimt ar dzemdes kakla vēzi, ja hormonālo kontracepciju lieto ilgāk par pieciem gadiem, un īpaši tad, ja dzimumdzīve un kontracepcijas lietošana uzsākta pusaudžu vecumā un sievietei bijuši vairāk nekā divi dzimumpartneri.

Aizsardzība pēc tablešu lietošanas

sievietēm, kurām ir paaugstināts risks saslimt ar olnīcu un endometrija vēzi, perorālo kontraceptīvo līdzekļu lietošana varētu ļaut izvairīties no ārstēšanās ar ķīmijterapiju.

  • 36 epidemioloģiskajos pētījumos piedalījās 27 000 sieviešu ar dzemdes vēzi un vairāk nekā 100 000 sieviešu kontroles grupā.
  • Pētījumā konstatēts, ka pēc piecu gadu perorālo kontraceptīvo līdzekļu lietošanas dzemdes vēža risks samazinājās 24% apjomā, un tas turpināja sarukt vismaz 30 gadus pēc hormonālo tablešu lietošanas pārtraukšanas.

Profesore Džoanna Mensone gan atgādina, ka, lietojot šīs tabletes, nedrīkst aizmirst par iespējamām blakusriskiem:

  • paaugstināta venozā tromboze;
  • miokarda infarkts;
  • insulta risks.
Taču, kā norāda profesore un arī Dace Matule, kopējais risks ir salīdzinoši mazs, īpaši jaunām un veselām, nesmēķējošām sievietēm.

Jaunām un veselām sievietēm, kuras lieto hormonālās pretapagļošanās tabletes ģimenes plānošanai un dzimstības kontrolei, ieguvumi ir līdzsvarā. Savukārt sievietēm, kurām ir paaugstināts risks saslimt ar olnīcu un endometrija vēzi, piemēram, ja ir pozitīvs BRCA1 vai BRCA2 gēns, vai sievietēm ar Linča sindromu, pirms hormonālo tablešu lietošanas, vajadzētu konsultēties pie ginekologa.

BRCA1 un BRCA2 gēni palielina krūts vēža risku.

Linča sindroms ir pārmantots krūts un olnīcu vēža sindroms.

''Lai gan hormonālā kontracepcija ir viena no visdrošākajām metodēm, kā izsargāties no neplānotas grūtniecības, tās lietotāju skaits Latvijā ir salīdzinoši neliels. 2014. gada dati liecina, ka hormonālo kontracepciju Latvijā lieto tikai 5,3% sieviešu reproduktīvajā vecumā,'' norāda Matule.

Source

rutks.lv

Tags

Hormonālā kontracepcija Hormonālās kontracepcija Krūts Sievietes veselība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form