Ko darīt, ja grūti aizmigt un miegs trausls
Foto: Shutterstock

Bieži ilgi grozies gultā, nespējot iemigt? Nakts vidū mēdz uztrūkties augšā un atkal ilgi mokies ar grūtībām ieslīgt snaudā? Tie ir tipiski miega traucējumu simptomi. Diemžēl nepilnvērtīgs miegs nelabvēlīgi ietekmē kā pašsajūtu, tā visu organismu kopumā, tāpēc miega traucējumu gadījumā svarīgi jau laikus vērsties pēc palīdzības. Par to, kādus ieteikumus ņemt vērā, lai cīnītos ar bezmiegu, kā arī par citiem jautājumiem saistībā ar miega nozīmi cilvēka dzīvē stāsta psihiatrs Elmārs Tērauds.

Bezmiega simptomi

Biežākie miega traucējumu simptomi ir apgrūtināta, ilga iemigšana (ilgāk par 30 minūtēm), tāpat pacienti ārstam nereti sūdzas par trauslu miegu, biežu pamošanos naktī, trauksmainiem vai šausmīgiem sapņiem, kas regulāri atkārtojas.

Retākas ir sūdzības par "nemierīgām kājām" (neiroloģisks traucējums, kam raksturīga nekontrolējama vēlēšanās kustināt kājas), kas traucē iemigt, pastiprinātu svīšanu naktīs, arī par pēkšņu izsalkumu nakts vidū vai staigāšanu miega laikā.

Par miega traucējumiem liecina arī sūdzības par pašsajūtu dienas laikā – cilvēks var izjust nespēku, miegainību, var būt grūtības koncentrēties, kā arī pazemināties darba spējas.

Miega traucējumu cēloņi

Izplatītākie miega traucējumu cēloņi mūsdienās nenoliedzami ir stress, pārslodze mācībās vai darbā, kā arī kļūdas dzīvesveidā, piemēram, tiek sportots vēlās vakara stundās, pārāk daudz tiek lietota kafija un alkohols, pirms miega tiek notiesātas pārmērīgi lielas maltītes. Tērauds norāda, ka bezmiegs biežāk ir raksturīgs sievietēm un gados veciem cilvēkiem.

Miega traucējumus var izraisīt arī regulāri pārlidojumi, mainot laika zonas. Tāpat tos var veicināt arī dažādas fiziskas slimības, īpaši, ja tās norit ar sāpēm un dažādiem lēkmjveida stāvokļiem. Bieži par bezmiegu sūdzas arī cilvēki, kuri cieš no depresijas.

Nepilnvērtīgs miegs – drauds veselībai

Cilvēki, kuri regulāri cieš no miega traucējumiem, bieži vien ātri nogurst un izjūt izsīkumu, pasliktinās viņu garastāvoklis un darba spējas. Svarīgi atcerēties, ka miega traucējumi un bezmiegs palēnina arī reakcijas laiku un samazina koncentrēšanās spējas, kas ir īpaši bīstami tiem, kuri ikdienā vada automašīnu vai citu transportlīdzekli.

Tāpat bezmiega dēļ cilvēki kļūst arī vieglāk aizkaitināmi, kā rezultātā veidojas konflikta situācijas gan darbā, gan ģimenē. Ilgstošu miega traucējumu un neizgulēšanās gadījumā arī pazeminās imunitāte, un saasinās dažādas hroniskas slimības, nereti novērojamas galvassāpes un sāpes muskuļos.

Tā kā miega traucējumi ir nopietna problēma, tai obligāti jāmeklē risinājums. Pirmkārt, ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, bet gadījumā, ja ārsts nav sasniedzams, padomu var lūgt arī aptiekāram. Ja bezmiega problēma ir ieilgusi, ieteicams vērsties pie psihiatra, psihoterapeita vai neirologa, lai precizētu bezmiega cēloņus un piemeklētu piemērotāko miega problēmas risinājumu.

Ko sniedz laba izgulēšanās

Veselīgs miegs nenoliedzami ir viens no labas veselības stūrakmeņiem. Paaugstinoties miega kvalitātei, uzlabojas gan cilvēka pašsajūta, gan veselība - normalizējas sirdsdarbība un asinsspiediens, paātrinās vielmaiņa, bet hroniskas kaites kļūst vieglāk ārstējamas. Tāpat pilnvērtīgs miegs pozitīvi ietekmē darba un koncentrēšanās spējas, ir vairāk enerģijas, vieglāk pārvarēt ikdienas stresa situācijas, uzlabojas izskats.

Materiāls sagatavots Latvijas Psihiatru asociācijas organizētās kampaņas "Labs miegs – labai veselībai" ietvaros, kas visā Latvijā tiks īstenota līdz novembra beigām. Kampaņas mērķis ir izglītot sabiedrību par biežākajiem miega traucējumu simptomiem un to cēloņiem, kā arī iespējām saņemt palīdzību. Plašāku informāciju par kampaņu meklē tās "Facebook" lapā "Labs miegs – labai veselībai".

Comment Form