Foto: PantherMedia/Scanpix
Zobi ir ļoti būtiska mūsu sejas, vaibstu un mīmikas sastāvdaļa. Un arī zobārsts aktīvi piedalās mūsu sejas kosmētisko defektu likvidēšanā. Kopš seniem laikiem cilvēki ir rūpējušies par savu izskatu, apģērbu un arī zobiem. Cik tas ir bijis veiksmīgi, varam tikai spriest no literatūras. Vieni no pirmajiem mēģinājumiem padarīt sevi skaistāku tiek minēti 3–4 gadu tūkstošus pirms mūsu ēras, kad feniķieši izgatavoja pirmās zobu protēzes. Galvenie materiāli to izgatavošanā bija koks, zelts un sudrabs. To apstiprina arī senās paražas, kas aizliedza zelta zobus nēsāt darba dienās, jo zelts tika uzskatīts par īpašu rotu svētku dienām. Kopš tām dienām ir pagājis krietns laiks, un varam justies atviegloti par iespējām, kādas mums dod mūsdienu zobārstniecība.
Runājot par zobiem kā estētisku kategoriju, tos uzlabot iespējams gan terapeitiski, gan ortodontiski. Par to, cik daudz zobārstam iejaukties, jums jālemj pašam.

• Terapeitiski jūsu smaidu padarīt tīkamāku iespējams, veicot profesionālu mutes dobuma higiēnu zobārsta kabinetā. Ja rezultāts pacientu vēl pilnībā neapmierina, varam piedāvāt profesionālu zobu balināšanu. Vispirms gan pašam pacientam ir kritiski jāizvērtē, vai tiešām problēma ir tik liela. Pirmo reizi balināšanu veic zobārsta kabinetā, bet vēlāk disciplinēts pacients to spēj veikt pats. Šādā situācijā labāka un ātrāka rezultāta gaidās bieži pacients "pārcenšas".

Arī plombējot tiek sasniegts labs rezultāts, un pacients, kas kautrējās smaidīt neglīto priekšzobu dēļ, ir apmierināts. Jaunās paaudzes materiāli tiešām spēj darīt brīnumus.

• Ortodontiski jūsu smaidu iespējams mainīt pamatīgāk un radikālāk. Bieži gados jauni cilvēki ir zaudējuši zobus traumas dēļ vai neievērojot mutes dobuma higiēnu. Zaudējot kādu no zobiem,

  • rodas estētiskas pārmaiņas,
  • samazinās košļāšanas efektivitāte,
  • zobi migrē, sagāžas, rotē,
  • rodas alveolārā izauguma, tas ir, žokļu kaulu atrofija, kas, gadiem ejot, vēl vairāk apgrūtina protezēšanu,
  • rodas nepareizs sakodiens,
  • sākas zobu abrāzija, tas ir, nodilums,
  • tiek mainīta arī runas funkcija.
Kā redzat, zobu zaudējums nav tikai estētiska, bet arī nopietna funkcionāla problēma. Ja runājam par estētisko pusi, jūsu smaids būtu jāatjauno, teiksim tā, dabisks. Lai to panāktu, arī jums ir jāpiedalās. Ir izstrādāta sejas klasifikācija pēc formas, un paredzēts, ka zobam jāatbilst sejas veidolam. Zobiem jāatbilst jūsu profilam - tie var būt ieliekti, izliekti. Lai noteiktu priekšējo zobu lielumu, formu, krāsu, zobārsts var izmantot veidulus, var noderēt arī jūsu paņemtās fotogrāfijas. Maza auguma, smalki veidotam cilvēkam labāk piestāvēs mazāki zobi nekā pretējas miesas būves cilvēkam. Ieklausieties, ko iesaka zobārsts, jo ne vienmēr jūsu viedoklis ir visatbilstošākais.

Zobiem jāatrodas tur, kur tie bija agrāk, lai tie pilnvērtīgi funkcionētu smaidot, runājot, smejoties. Lai sasniegtu dabisku izskatu, abām lūpām jābūt vienādi atbalstītām, ja šis atbalsts būs pārmērīgs, smaids izskatīsies saspringts un nedabisks. Smaidot parasti atsedzas viens divi milimetri zobu griezējšķautnes. Nereti pacientus satrauc zobu krāsa. Tā jāizvēlas ātri, paļaujoties uz pirmo iespaidu, pēc iespējas dabiskākā apgaismojumā. Jūsu zobiem nav jābūt uzkrītošiem un nav jāpiesaista īpaša uzmanība. Gaišāki zobi šķiet lielāki par tumšajiem. Ja aizmugurējie zobi ir balti, bet priekšzobi - dzelteni, rodas priekšstats par "lielu muti", ja ir otrādi, var šķist, ka netīrāt zobus. Ja esat gados vecāks, jums piemērotāki būs ne tik žilbinoši balti zobi - tad jūsu smaids būs dabiskāks. Kā redzams, šādiem sīkumiem ir liela nozīme. Bieži pacienti, ja paredzams kāda zoba zaudējums, ir uztraukušies, kā iespējams to aizvietot. Arī par to ir padomāts:

  • tūlītējās protēzes (uzreiz pēc ekstrakcijas) mazinās sāpes, gļotādas pietūkumu, atvieglosēšanu un uzlabos izskatu;
  • var lietot vienzoba vai divzobu protēzes, ja izrautais zobs ir estētiski nozīmīgs;
  • pagaidu kroņus un tiltus var izmantot protezēšanas starpseansos, lai nedēļu nevajadzētu uzturēties piespiedu atvaļinājumā.
Lai pacientu nesagaidītu nepatīkams pārsteigums, būtu jāpainteresējas par ārstēšanas plāna gaitu, par izvēlēto protēzes konstrukciju, derīgumu, lietošanu un perspektīvu. Pašreiz iespējas uzlabot smaidu ir plašas. Ir liels prieks par dabisku, žilbinoši baltu zobu rindu un ne mazāks prieks par precīzu, perfekti veiktu atdarinājumu jūsu mutē, jo galvenais - lai jūs smaidītu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!