Nejauc ar gremošanas problēmām: pazīmes, kas var liecināt par žultsakmeņiem
Foto: Shutterstock

Salīdzinot ar pārējo gremošanas sistēmu, šķiet, žultspūslis nesaņem pietiekami daudz uzmanības. Tas ir bumbierveida orgāns, kas ''dzīvo kaimiņos'' aknām un aizkuņģa dziedzerim, darbojas kā žults krātuve, regulāri to ielaižot zarnās, lai palīdzētu organismam sagremot uzņemtos taukus. Iespējams, tā darbs neizklausās ne pēc kā nozīmīga, taču kļūdaina žultspūšļa darbība var izraisīt nopietnas veselības problēmas, lielākoties žultsakmeņu veidā.

Portālā ''Women's Health'' skaidrots – žults, kuru uzkrāj žultsakmens un vēlāk nogādā zarnās, sastāv no taukiem, piemēram, holesterīna. Ja tajā ir pārmērīgs tauku daudzums, laika gaitā izveidojas kristāli, kas salīp kopā un izveido akmeņus, kas var būt dažādos lielumos – sākot no smilšu grauda līdz golfa bumbiņai.

Iespējams, žultsakmeņu apraksts neizklausās sevišķi pievilcīgs, taču patiesībā ļoti liela daļa cilvēku ikdienā dzīvo ar žultsakmeņiem, kurus var dēvēt par ''klusajiem akmeņiem'' tāpēc, ka tie neizrāda nekādas pazīmes par savu klātbūtni. Ņemot vērā, ka tie par sevi neliek manīt un neietekmē cilvēka dzīves kvalitāti, tie nav jāārstē, un visbiežāk tos pamana vien tad, kad citam mērķim tiek veikti dažādi izmeklējumi, piemēram, ultrasonogrāfija.

Tomēr ir cilvēki, kas cieš no žultsakmeņu simptomiem. Pazīmju biežums un smaguma pakāpe katram var atšķirties, taču, ja simptomi reiz sākuši likt par sevi manīt, tie atkārtosies salīdzinoši regulāri, kas nozīmē – nepieciešama ārstēšana, kur visbiežākā ir operācija. Bet tas nebūt nenozīmē, ka tas ir vienīgais ārstēšanas veids. Lai atbrīvotos no žultsakmeņiem, ārsts var tev nozīmēt arī, piemēram, žultsskābes tabletes žultsakmeņu izšķīdināšanai vai šoka viļņu litotripsiju, lai žultsakmeņus sadalītu mazās daļiņās.

Tā kā žultsakmeņi nav joka lieta, turpmākajās rindās piedāvājam iepazīties ar pazīmēm, kas var par tiem liecināt. Un atceries – pie jebkādām aizdomām par veselības problēmām vislabāk nekavējoties konsultēties ar ārstu.

Drudzis, drebuļi un ātra sirdsdarbība


Drudzis, drebuļi un ātra sirdsdarbība kombinēta ar nebeidzamām vēdera sāpēm var vēstīt par to, ka žultspūšļa iztukšošanās ir pilnībā bloķēta, tādējādi izraisot infekciju. Savukārt, ja šos signālus ignorē, infekcija var kļūt arī dzīvībai bīstama. Tāpēc, rodoties aizdomas par žultsakmeņiem, ir ļoti svarīgi nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form