Nelūgtie viesi – utis. Kā tikt galā ar kustīgajiem parazītiem
Foto: Shutterstock

"Palīgā, man ir utis!" Joprojām dzirdēta un aktuāla frāze ne tikai no bērniem, bet arī pieaugušajiem, kas dažādu kontaktu ceļā var iegūt kustīgos un parazītiskos radījumus. Kā sevi pasargāt, ko darīt utainības rezultātā un kāpēc ir svarīgi tikt ar šiem radījumiem galā, konsultē ģimenes ārsts un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis.

Kā informē Slimības un profilakses centrs un arī ģimenes ārsts Pauls Princis, kopš 2010. gada ir spēkā Ministru kabineta noteikumi nr. 277 "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe un pirmās palīdzības pieejamība izglītības iestādēs", kas paredz izglītības iestādēm zināmu atbildību – kā uzraudzīt pedikulozi jeb utainību. Iestādēm vismaz reizi gadā ir jāveic kontroles pasākumi un jāapskata katrs bērns.

Slimības un profilakses centrā norāda, ka, kamēr Latvijā pedikuloze bija pakļauta reģistrācijai, gadījumu skaits neatspoguļoja reālo situāciju, jo ne visi vēršas pēc medicīniskās palīdzības utainības gadījumos, tāpēc ir grūti spriest par izplatību.

Ģimenes ārsts Pauls Princis stāsta: "Pamatā tā ir bērnu problēma. Pasaulē aptuveni no sešiem līdz 12 miljoniem iedzīvotāju var teikt, ka vismaz reizi mūžā ir saskārušies ar utīm, šie dati pieejami Pasaules Veselības organizācijas statistikā. Problēma ir nosacīti kontrolēta visur, arī Latvijā." Viņš piemin, ka Latvijā utu problēma ir izteiktāka, kā piemēram, Somijā vai citās Skandināvijas valstīs, jo sociālā nodrošināšana ir mazāka nekā citās valstīs.

Kā norāda ģimenes ārsts, utainība jeb pedikuloze ir izteikta bērnu problēma. "80 procentos utu skartie ir bērni – meitenes ar kupliem matiem. Tāpēc visvairāk apdraudētie ir bērnu vecāki. Tikpat labi tā var būt arī jauniete, sociāli aktīva, aptuveni 18-22 gadu veca, kustīga. Tā ir augsta riska grupa, jo nereti šīm jaunietēm ir kupli mati, pie kā utīm pieķerties," tā Princis.

Tags

Mati matiem Matu veselība un kopšana Pedikuloze Ādas slimības Bērnu veselība

Comment Form