Neviens nepiedzimst iereibis. Septiņas izmaiņas cilvēka dzīvē, pārstājot lietot alkoholu
Foto: Shutterstock

Lielākās vai mazākās devās alkohols ir daudzu cilvēku ikdienas sastāvdaļa. Glāze vīna vai alus pie vakariņām, pāris kokteiļi ballītē vai šampanietis, svinot kāzas vai sagaidot Jauno gadu. Tas viss ir alkohola lietošana. Vai vari iedomāties dzīvi pilnībā bez grādīgajiem dzērieniem? Veselības centra "Vivendi" narkoloģe Ilze Maksima norāda, ka tieši tas ir normālais stāvoklis, jo cilvēks taču piedzimst skaidrā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Alkohola lietošanu arī nelielos daudzumos ar veselību saistīt nevajadzētu, norāda speciāliste. Lai arī mēdz sacīt, ka ikvienas zāles var būt inde un ikviena inde var būt zāles, alkoholam veselību veicinošas īpašības bieži piedēvē nevietā. Pasaules Veselības organizācija par nekaitīgu atzīst vienu alkohola devu dienā, bet tas nebūt nenozīmē, ka tas ir veselīgi, turklāt šis daudzums nav piemērots visiem cilvēkiem.

Ilze Maksima norāda, ka cilvēkiem, kam ir paaugstināts alkohola atkarības risks, arī neliels grādīgo dzērienu daudzums var būt kaitīgs, tāpat alkohols nav ieteicams, lai risinātu kādas veselības problēmas, piemēram, cīnītos ar bezmiegu. Viņa arī norāda, ka piecas alkohola devas ir maksimālais pieļaujamais daudzums, ko cilvēks drīkst izdzert, bet tas nedrīkst notikt regulāri.

Saskaņā ar Atbildigi.lv apkopoto informāciju, dažādi alkoholiskie dzērieni, atkarībā no to tilpuma, satur šādu alkohola vienību jeb devu skaitu:

  • 1 glāzīte (30 g) degvīna = 1 deva
  • 1 glāzīte (50 g) liķiera = 1 deva
  • 1 glāze (150 g) sausā vīna = 1 deva
  • 1 pudele (0,5 l) gaišā alus = 1,5 devas
  • 1 pudele (0,5 l) tumšā alus = 2,5 devas
  • 1 pudele (0,7 l) sausā vīna = 6 devas
  • 1 pudele (0,5 l) liķiera = 10 devas
  • 1 pudele (0,5 l) degvīna = 15 devas
  • 1 pudele (0,7 l) degvīna = 20 devas

Alkohola nelietošana nav slimīga vai aplama, uzver speciāliste, piebilstot, ka cilvēks piedzimst skaidrā un tas ir viņa normālais stāvoklis – nelietot alkoholu. Ja kāds atsakās no alkohola, bet viņu mēģina pierunāt to lietot, tas norāda, ka problēmas ir cilvēkam, kas cenšas veicināt alkohola lietošanu, nevis tam, kas atsakās. Gadījumos, kad cilvēks bez alkohola lietošanas nespēj atbrīvoties, ir jāstrādā pie tā, lai tas būtu iespējams, nevis jāpaļaujas uz dzērienu iedarbību.

Iedvesmojoties no "Prevention", piedāvājam iepazīties ar vairākām lietām, kas notiks tad, kad tu pārstāsi lietot grādīgos dzērienus.

Tags

Alkoholisms Alkohols Liekais svars Veselīgs dzīvesveids Bezmiegs Vēzis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form