Foto: Shutterstock

84 procenti Latvijas iedzīvotāju bieži mēdz ārstēties paši vai ar aptiekās nopērkamiem medikamentiem, 42 procenti palīdzību pie ārsta meklē tikai kritiskos gadījumos – to atklāj apdrošināšanas kompānijas "Ergo" veiktais Latvijas iedzīvotāju veselības paradumu pētījums.

Vien trešā daļa aptaujāto ir atzinuši, ka ikdienā lieto veselīgu uzturu un tikpat – ka vingro vai nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Tajā pašā laikā 43 procenti atzīst, ka viņu veselības stāvoklis ir vien viduvējs, un aptaujas rezultāti liecina, ka, jo sliktāk tiek novērtēta sava veselība, jo vairāk ir bijis jātērē arī par dažādiem medicīnas pakalpojumiem.

"Latvijas iedzīvotāju veselības paradumu pētījums atklāj gan realitāti veselības aprūpē valstī, gan pašu iedzīvotāju attieksmē pret veselības problēmu savlaicīgu risināšanu un profilaksi. Cilvēki pašārstējas un neiet pie ārsta, cerēdami, ka veselības stāvoklis uzlabosies tāpat, – to aptaujā atzinuši 43 procenti. Satraucošs ir fakts, ka 44 procenti Latvijas iedzīvotāju pēdējos piecos gados apmeklējuši ārstu mazāk nekā piecas reizes. Tas nesanāk pat vienu reizi gadā, kas būtu optimāli vismaz slimību profilakses nolūkos. Tajā pašā laikā gandrīz trešdaļu no vēršanās pēc speciālista palīdzības attur pārāk garās rindas uz pieņemšanu. Nepilna piektā daļa norāda, ka iemesls tam ir medicīnas pakalpojumu dārdzība," stāsta "Ergo" valdes locekle Baltijas valstīs Ingrīda Ķirse.

Latvijas iedzīvotāju veselības paradumu pētījums atklāj gan realitāti veselības aprūpē valstī, gan pašu iedzīvotāju attieksmē pret veselības problēmu savlaicīgu risināšanu un profilaksi. Cilvēki pašārstējas un neiet pie ārsta, cerēdami, ka veselības stāvoklis uzlabosies tāpat, – to aptaujā atzinuši 43 procenti.
Ingrīda Ķirse, "Ergo" pārstāve
Piektā daļa aptaujāto pēdējo 12 mēnešu laikā par medicīnas pakalpojumiem tērējuši vairāk nekā 100 eiro, puse – līdz 100 eiro. Biežāk apmeklēt ārstus un vairāk tērēt veselībai atļāvušies tie aptaujas dalībnieki, kuriem ir veselības apdrošināšana. To apliecina arī pētījuma dati – viena apdrošinātā persona gadā izmanto aptuveni 17 veselības aprūpes pakalpojumus.

"Veselības apdrošināšanas segments ir lielākais apdrošināšanas veids Latvijā, kas aizņem vairāk nekā piekto daļu no apdrošināšanas tirgus. Tā attīstības pamatā ir nepietiekams valsts finansējums veselības aprūpes pakalpojumiem, un šī tendence kļūst arvien izteiktāka. Ne velti Latvija no 35 valstīm Eiropas veselības patēriņa indeksā ieņem vien 29. vietu, un to nosaka gan zemā ģimenes ārstu pieejamība un piekļuve pie speciālistiem, gan garais gaidīšanas laiks uz operācijām un izmeklējumiem, ko atklāj arī pētījuma rezultāti," uzsver Ķirse.

Pētījums par Latvijas iedzīvotāju veselības paradumiem apdrošināšanas sabiedrībā veikts 2016. gada maijā sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Tajā tiešajās intervijās tika aptaujāti 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!