Tipiskākie simptomi, kas liecina - tavam organismam trūkst šķidruma
Foto: Shutterstock

Ja slāpju nav, kā zināt, ka organisam nepieciešams uzņemt šķidrumu, pēc padoma taujā kāda lasītāja. Atbildi viņai sniedz uztura speciāliste.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Labdien. Vēlējos apvaicāties, kā es varu zināt, ka manam organismam trūkst šķidruma? Zinu, ka dienā jāizdzer teju divi litri šķidruma, bet man vispār negribas dzert. Es dienā izdzeru pāris krūzīšu kafijas, varbūt kādu tēju, kefīra glāzi pie vakariņām, bet ūdeni dabūt iekšā nevaru. Turklāt man gandrīz nekad nav slāpju. Jā, bieži jūtos nogurusi, miegaina, bet domāju, ka tas ir pārslodzes rezultāts, nevis šķidruma trūkums. Vai varat minēt, pēc kādām pazīmēm var nojaust, ja šķidruma patiesi ir par maz?" pēc padoma speciālistam vaicā kāda sieviete.

Konsultē uztura speciāliste Jeļena Pavlova:

"Slāpes ir pirmais simptoms, bet ne visi cilvēki izjūt slāpes. Turklāt slāpes tiek remdētas ātrāk nekā organismā atjaunojas ūdens līdzsvars. Precīzāks rādītājs ir urīna krāsa, tai ir jābūt gaišai - salmu krāsā vai bāli dzeltenai. Citi simptomi ir nogurums, koncentrēšanās grūtības, galvassāpes un galvasreiboņi. Arī aizcietējums, nierakmeņi un urīnizvadsistēmas infekcijas var kļūt par ūdens trūkuma sekām. 

Piedzimstot cilvēka organismā ir aptuveni 70% ūdens. Kļūstot vecākam, ūdens daudzums organismā samazinās. Pieauguša cilvēka organismā vidēji ir 60 % ūdens. Sieviešu organismā ir nedaudz mazāk ūdens nekā vīriešu. Viena no ūdens galvenajām funkcijām ir ķermeņa temperatūras regulēšana un vielmaiņas gala produktu izvadīšana.

Cik daudz ūdens dienas laikā jāuzņem?

No 14 gadu vecuma meitenēm un sievietēm jāuzņem divi litri; puišiem un vīriešiem - 2,5 litri. Vidēji 20 % no ieteicamā ūdens daudzuma cilvēks saņem ar uzturu. Visvairāk ūdeni satur augļi un dārzeņi. Piemēram, gurķi satur 95 % ūdens. Tātad šķidruma veidā sievietēm jāizdzer aptuveni 1600 ml ūdens, bet vīriešiem divi litri. Papildus prasības pēc ūdens pieaug sievietēm grūtniecības laikā +300 ml un barojot ar krūti +700 ml; sportojot; ja ir sauss gaiss telpā; karstā laikā. Uzņemtā ūdens daudzums atkarīgs arī no cilvēka svara - jo lielāks svars, jo vairāk jādzer.

Vai kafiju un tēju arī var pieskaitīt pie uzņemtā šķidruma daudzuma?

Jā, var. Bet labāk slāpju remdēšanai lietot ūdeni, nevis kofeīnu saturošus dzērienus vai arī jāseko uzņemtā kofeīna daudzumam. Pieaugušam cilvēkam dienā nav vēlams uzņemt vairāk par 400 mg kofeīna (viena kafijas tasīte var saturēt 80 - 100 mg). Saldināti dzērieni arī nebūs laba izvēle, jo tie parasti saturēs papildus cukuru, kas var kļūt par liekā svara cēloni."

Tags

ūdens
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form