Foto: Shutterstock

14% Latvijas iedzīvotāju, kam pēdējā gada laikā ir bijušas saslimšanas, kā dēļ būtu jāvēršas pie ārsta, nav to darījuši – to atklāj apdrošināšanas kompānijas "Ergo" veiktais Latvijas iedzīvotāju veselības paradumu pētījums. Visbiežāk to atzinuši aptaujas dalībnieki 35 – 44 gadu vecuma grupā, īpaši vīrieši, kā arī tie aptaujātie, kam nav veselības apdrošināšanas polises. Turklāt šādu atbildi visbiežāk snieguši tie, kas savu veselības stāvokli kopumā vērtē kā viduvēju un sliktu, pastāstīja "Ergo" pārstāve Inese Kronberga.

Kopumā vismaz vienu reizi gadā pie ārsta mēdz vērsties 42% Latvijas iedzīvotāju, vairāk nekā piecas – nepilna trešdaļa. Biežāk ārstus apmeklē tie iedzīvotāji, kuri savu veselības stāvokli aptaujā novērtējuši kā sliktu, un tie, kuri ir vecāki par 55 gadiem. Tāpat saskaņā ar aptauju vairāk pie mediķiem vēršas tie, kuriem ir veselības apdrošināšanas polise.

"Viena apdrošinātā persona gadā izmanto vidēji 17 veselības aprūpes pakalpojumus, kamēr aptaujas rezultāti rāda, ka kopumā gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju pēdējos piecos gados pie ārsta bijuši pat mazāk nekā reizi gadā, 7% šajā laikā pie ārsta nav bijuši nemaz, kas var novest pie savlaicīgi nediagnosticētām vai jau ielaistām saslimšanām. Vismaz reizi gadā ikvienam cilvēkam profilaktiskos nolūkos būtu ieteicams apmeklēt ārstu, pat tad, ja pašsajūta neliecina par kādām saslimšanām," iegūtos datus komentē Gints Konrads, "Ergo" Veselības apdrošināšanas departamenta direktors Baltijā.

"Latvijas iedzīvotāju veselības paradumu pētījums atklāj ne tikai realitāti veselības aprūpē valstī. Tas ataino arī pašu iedzīvotāju attieksmi pret veselības sarežģījumu laicīgu risināšanu un profilaksi. Pētījums parāda, ka kopumā 43% atzīst, ka viņu veselības stāvoklis ir vien viduvējs, un tieši tikpat pie ārsta bijuši vidēji pat mazāk nekā vienu reizi gadā. Laba veselība cilvēkam ir svarīgākais kvalitatīvas dzīves nodrošināšanai, savukārt teicams sabiedrības kopējais veselības stāvoklis ir arī valsts ekonomikas balsts. Latvijā steidzami nepieciešami uzlabojumi gan veselības aprūpes finansējuma jomā, gan medicīnas pakalpojumu pieejamības ziņā, kā arī sabiedrībā esošas attieksmes izmaiņu veicināšanā," uzskata Gints Konrads.

Pētījumu par Latvijas iedzīvotāju veselības paradumiem apdrošināšanas sabiedrībā ERGO veica 2016. gada maijā sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Tajā tiešajās intervijās tika aptaujāti 1000 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!