9 iesīkstējuši mīti par psihiskām saslimšanām
Foto: Shutterstock

Mēdz teikt, ka Latvijā no padomju laikiem veselības jomā saglabājušās divas stigmas – onkoloģiskās un psihiskās saslimšanas. Par tām sabiedrībā joprojām valda aplami uzskati. Svarīgi lauzt šos mītus un apzināties, ka psihiskie traucējumi neskar tikai "cilvēkus tur", bet var piemeklēt ikvienu no mums.

Psihiatre Inga Zārde par psihiskajām saslimšanām:

"Pozitīvi, ka pēdējos gados attieksme pret psihiskajām saslimšanām mainījusies. Šobrīd psihisku traucējumu ārstēšana tiek uzlūkota kā process, kam sabiedrībā jānotiek. Vēl pirms 20 gadiem bija uzskats, ka psihiskas saslimšanas tiek ārstētas noslēgtā vidē, respektīvi, viņi – "trakie" – ir kaut kur tur, mēs – "normālie" – dzīvojam mierīgi te savu dzīvi. Tagad nereti no pacientiem nākas dzirdēt atzinīgus vārdus, cik labi, ka ir līdzcilvēki, kas saprot, uzklausa un atbalsta.

Cilvēki bieži vien neaizdomājas, ka psihiskās saslimšanas ir cieši saistītas ar organisma fizisko labsajūtu. Jau pavisam vienkārši simptomi ikdienā parāda šo saistību. Ja mēs satraucamies, sāk sisties sirds, var paaugstināties asinsspiediens vai parādās citas organisma reakcijas. Noteiktas fiziskās slimības var izraisīt psihiskus traucējumus, un otrādi. Piemēram, cilvēks, kuram ir depresija, mazāk rūpējas par sevi, neveselīgāk ēd, viņam ir mazāk kustību. Rezultātā palielinās svars, var veidoties cukura diabēts, pēc tam parādīties insulta risks. Tādēļ par savu un līdzcilvēku psihisko veselību ir jārūpējas."

Source

žurnāls "Veselība"

Tags

Garīgā veselība Psihoemocionālā veselība Atkarība Depresija Garīgā veselība Šizofrēnija
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form