Foto: LETA

Zemgales apgabaltiesa pagarinājusi pilna sprieduma sagatavošanas termiņu lietā par nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonas deklarācijā, kurā nolēma sodīt Latvijas Reģionu apvienības Saeimas deputātu Daini Liepiņu ar 1080 eiro naudas sodu, informēja tiesā.

Zemgales apgabaltiesas konsultants Normunds Čulkstēns informēja, ka pilna sprieduma pieejamības datums ir grozīts un tas būs 18. janvāris.

Skaidrojot jauna sprieduma tapšanu apgabaltiesā pēc Jelgavas tiesas attaisnojošā sprieduma tiesas pārstāvis minēja, ka apgabaltiesa Liepiņa lietā konstatēja, ka apsūdzība ir pierādīta, kā arī tika konstatēts, ka ir noziedzīga nodarījuma sastāvs.

Kā ziņots, pēc attaisnojoša sprieduma Jelgavas tiesā 15. decembrī Zemgales apgabaltiesa, apelācijas kārtībā skatot lietu par nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonas deklarācijā, pasludināja jaunu spriedumu, nolemjot sodīt Latvijas Reģionu apvienības Saeimas deputātu Daini Liepiņu ar 1080 eiro naudas sodu.

Apgabaltiesa nosprieda atcelt pirmās instances - Jelgavas tiesas - 17.septembra spriedumu, un Liepiņš tika atzīts par vainīgu noziegumā pēc Krimināllikuma 219.panta otrās daļas - par nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā ienākumu, īpašuma, darījumu vai cita mantiska rakstura deklarācijā, ja nepatiesas ziņas norādītas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā.

Apgabaltiesa nolēma viņu sodīt ar naudas sodu trīs minimālo mēnešalgu apmērā, tas ir, 1080 eiro, informēja Zemgales apgabaltiesas pārstāvis.

Spriedumu iespējams pārsūdzēt desmit dienu laikā kasācijas kārtībā Augstākajā tiesā no pilna nolēmuma pieejamības dienas.

Saeimas deputāts Dainis Liepiņš (LRA) notiesājošo spriedumu dēvē par absurdu un to pārsūdzēs kasācijas kārtībā Augstākajā tiesā.

Politiķis uzskata, ka šis lēmums ir pierādījums tam, kad prokuratūras un tiesas sistēmas ir gadu gaitā "saaugušas", līdz ar to pret viņu kā deputātu ir iespējams īstenot paraugprāvu. Šāda situācija liekot uzdot jautājumu, cik stabila ir valsts tiesiskā sistēma, piebilda Liepiņš.

Ja īstenotos teorētiskā iespēja un stātos spēkā Saeimas deputātam Dainim Liepiņam (LRA) piespriestais notiesājošais spriedums, Liepiņš zaudētu Saeimas deputāta mandātu.

To apstiprināja Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere, atsaucoties uz Saeimas Kārtības rullī noteikto, ka deputāts, kas notiesāts par noziedzīgu nodarījumu, uzskatāms par izslēgtu no Saeimas sastāva ar dienu, kad stājas spēkā notiesājošais spriedums.

Ja Liepiņam nāktos zaudēt mandātu, tad saskaņā ar 12. Saeimas vēlēšanu rezultātiem viņa parlamenta deputāta vietu būtu tiesības ieņemt Vecumnieku novada priekšsēdētājam Rihardam Melgailim (LRA).

Iepriekš ziņots, ka 12. oktobrī Jelgavas prokuratūras prokurore Ludmila Masļakova Jelgavas tiesā bija iesniegusi apelācijas protestu, pārsūdzot Liepiņu attaisnojošo spriedumu, jo tiesa spriedumā norādījusi, ka Liepiņa darbībās nesaskata nozieguma sastāvu, savukārt prokuratūra tam nepiekrīt, aģentūru LETA informēja prokurore.

Pirms tam, 17. septembrī, Jelgavas tiesa par nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonas deklarācijā apsūdzēto Liepiņu atzina par nevainīgu un pilnībā attaisnoja visās apsūdzības epizodēs. Savukārt prokuratūra ir pārsūdzējusi tiesas attaisnojošo spriedumu.

Lietu pirmajā instancē virzīja prokurore Masļakova. Viņa iepriekš debatēs prasīja sodīt Liepiņu ar naudas sodu desmit minimālo mēnešalgu jeb 3600 eiro apmērā.

Aizstāvība apsūdzību noraidīja kā nepamatotu, jo saskaņā ar likumu Liepiņa rīcībā nevarot konstatēt kriminālnozieguma pazīmes, kā arī advokāte kritizēja to, kā prokurore tulko likuma prasības.

Liepiņš ir apsūdzēts pēc Krimināllikuma 219. panta 2. daļas par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā, ja nepatiesas ziņas norādītas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā. Par šādu pārkāpumu var sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Prokurore iepriekš informēja, ka sākotnēji Liepiņš bija apsūdzēts septiņos noziedzīgos nodarījumos, kas izdarīti laikā no 2010. līdz 2012. gada jūnijam un ir saistīti ar nepatiesu ziņu sniegšanu amatpersonas deklarācijās par 2009., 2010. un 2011.gadu, kas detalizētāk ir vairākkārt norādītie neatbilstošie dati ar dažādām atšķirībām lielu summu apmēros.

Vēlāk prokurore samazināja epizožu skaitu un grozīja apsūdzību. Apsūdzības panti un būtība saglabājas tā pati, tikai septiņu epizožu vietā grozītajā apsūdzībā palika sešas epizodes un dažās bija mazāks faktu uzskaitījums.

Prokurore grozīja apsūdzību, izslēdzot no tās detaļas, kas attiecas uz laiku, kad Liepiņš bijis Rīgas brīvostas valdē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!