Kopš iebrukuma 2001. gadā ASV narkotiku apkarošanas pasākumiem Afganistānā iztērējušas aptuveni 8,6 miljardus dolāru, taču tā joprojām ir pasaules lielākais opija ražotājs.

Kā liecina jauns SIGAR pētījums, opija magoņu kultivēšanas platība 2017. gadā sasniegusi 328 000 hektāru, kas ir par 63% vairāk nekā iepriekšējā gadā un ir lielākā platība kopš 2002. gada.

Pagājušā gadā izaudzēto magoņu daudzums ir pietiekošs, lai saražotu 900 tonnu eksporta kvalitātes heroīna, un nopelnītā nauda finansē nemierniekus visā Afganistānā.

Lai cīnītos pret narkotiku ražošanu, ASV un Afganistānas lidmašīnas pagājušajā gadā veica virkni reidu narkotiku laboratorijām, kas pārstrādā opiju.

Taču SIGAR norāda, ka ir grūti vērtēt dārgās aviācijas kampaņas efektivitāti, jo jaunas laboratorijas var izveidot trīs vai četru dienu laikā.

"Pastāv arī risks, ka plašāki Afganistānas un starptautisko spēku uzlidojumi var nogalināt mierīgos iedzīvotājus, atsvešināt lauku iedzīvotājus un stiprināt nemierniekus," teikts SIGAR pētījumā.

Pētījumā konstatēts, ka neviena ASV, Afganistānas vai koalīcijas partneru programma nav panākusi noturīgu magoņu kultivācijas vai opija ražošanas samazinājumu.