Foto: Reuters/Scanpix
Lietā par cigarešu ražošanas līnijas pazušanu no tabakas ražotnes Rīgā vainīgie nav atrasti. Pēc premjera Māra Kučinska (ZZS) rezolūcijas, Valsts policijā un muitas policijā sāka iekšējās izmeklēšanas, bet iestādes turpina saskatīt nevis savas, bet otra kļūdas, svētdien ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "de facto".

Kopš Valsts ieņēmumu dienests (VID) 2014. gadā nosūtīja Valsts policijai materiālus par pārkāpumiem cigarešu ražotnē "Juriga" pagāja vairākas nedēļas kamēr tur ieradās policisti. Pa to laiku bija pazudusi cigarešu ražošanas iekārta - pierādījums, kas varētu apstiprināt vai noliegt aizdomas, ka Terēzes ielā 1 ražoti nelikumīgi smēķi Eiropas tirgum, vēsta LTV.

No izmeklēšanas materiāliem izriet, ka ražošanas iekārta izvesta, iespējams, dienu pirms policijas ierašanās, liecina "de facto" rīcībā esošā informācija. "Juriga" darbinieks Vadims Bondarevskis liecināja, ka iekārtas izvedusi iekārtu īpašniece – Bondarevskim piederoša firma "I.T.S.". Tieši Bondarevskim VID pret parakstu bija atstājis iekārtas pieskatīt, informē LTV.

Izmeklējot lietu pusotru gadu, Rīgas reģiona policijai aizdomās turamo nav. Nav arī ziņu, ar kādu transportlīdzekli un kur iekārtas izvestas.

"Iestājies zināms strupceļš," saka virsprokurors Armīns Meisters. Ar viņa lēmumu izmeklēšana nodota VID Muitas policijai, kas savulaik pati izmeklēšanu neveica, bet materiālus pārsūtīja Rīgas reģionam.

Ministru prezidents Kučinskis prasīja paskaidrojumus. Iestādes pēc iekšējām pārbaudēm savās rindās vainīgos neredz.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis raidījumam apgalvo, ka policijai no VID puses netika sniegta pietiekoši detalizēta informācija par iespējamo noziegumu. Policijai sākotnēji bijušas ziņas tikai par aizturētu cigarešu kravu, nevis ražošanas iekārtām. Pierādījuma pazušanu policisti konstatējuši tikai tad, kad ieradušies ārvalstu eksperti, lai veiktu iekārtas ekspertīzi.

"[Policijas] darbinieks nezināja daudz ko. (..) Es neesmu tāda līmeņa vadītājs, ka es tagad viņu sodīšu, ka viņš nezināja," uz jautājumu, vai kādam no policijas būtu jāuzņemas atbildība, "de facto" saka Ķuzis.

Ķuzis nemin darbinieka vārdu, bet izmeklēšanu lietā bija sākusi inspektore Irina Sisojeva.

Arī ieņēmumu dienestā atbildīgie par pierādījumu pazušanu nav. "Īsais kopsavilkums - Muitas policijas darbinieku rīcībā pārkāpumi netika saskatīti. Atbilstoši praksei un likuma garam esam rīkojušies. Mēs izbeidzām lietvedību un nodevām valsts policijai pēc piekritības," saka VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Turpretim par to, ka Muitas policijai pašai bija jāsāk izmeklēšana, pārliecināts par lietu atbildīgais virsprokurors Meisters. Viņš "de facto" atzīmē, ka šajā lielā "vainīga nav tikai viena puse un tas ir iestāžu kopdarbs".

Finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu (ZZS) VID pārbaudes ziņojums īsti neapmierina. Viņa tuvākajā laikā plāno tikties ar iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (V), lai nonāktu pie kopīga redzējuma.

"Ja VID darbinieki tiešām nav vainīgi, es viņus aizstāvēšu, bet ja tā ir bumbiņas mētāšana, lai pasargātu sevi, tas nav pieņemami," raidījumā "de facto" saka ministre.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!