Foto: DELFI

Pirmdienas rītā tikai pāris kilometru no Jēkabpils kāds meža zemeņu lasītājs sastapis lāci, trešdien vēsta "Latvijas Avīze".

Genādijs Šakola bija devies uz tuvējo Klāvānu silu. Viņam piezvanījis draugs, tāpēc vīrietis vienā rokā turējis tālruni, bet ar otru turpinājis lasīšanu, kamēr nejauši apgāzis trauku un apmēram puslitrs zemeņu izbiris uz celma.

"Jutu, kāds uz mani skatās, pagriezu galvu uz vienu pusi – nekā nav, uz otru – oi, tur lācis uz divām kājām stāv!" laikrakstam stāstījis Genādijs.

Zvērs bijis aptuveni 10 – 15 metru attālumā un ošņājis gaisu. "Lēnām piecēlos un atpakaļgaitā soli pa solim, uzmanīgi skatoties, kur lieku kāju, lai nejauši nepakluptu, devos projām," pārdzīvoto atstāstījis ogotājs.

Viņš devies uz sava automobiļa pusi, kas no meža pļaviņas bija novietots 30 – 40 metru attālumā. Kad vīrs atkāpies, lācis nometies četrrāpus, piegājis pie celma un nesteidzoties sācis mieloties ar meža zemenēm. 

Lācis bijis tumši brūnā krāsā, taču kažoks rādījies pluskains, it kā vēl nebūtu nomainīta ziemas kārta, raksta "Latvijas Avīze". Tikai vēlāk vīrietis attapis, ka lācis jānofotografē, bet jau bijis par vēlu.

Zoologs Jānis Ozoliņš medijam skaidro, ka ir divi rīcības varianti, sastopot mežā dzīvniekus – no zālēdājiem jāmūk, bet no plēsējiem mierīgi jāattālinās, jo bēgšana parāda, ka esi vājāks un ar tevi var tikt galā. Mūsu valstī neesot zināmi gadījumi par lāču uzbrukumu cilvēkam, bet, piemēram, Zviedrijā satikšanās beigušās arī letāli. Eiropas plēsēju sugu izplatības kartē Latvija atzīmēta kā brūno lāču zeme, šopavasar trīs mēnešos Valsts mežzinātnes institūta "Silava" speciālistu veiktajā monitoringā uzietas 11 lāču pēdas vai iegūtas citas ziņas par šiem dzīvniekiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!