Foto: F64

Koalīcijas partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas vadītājas vietnieks un valdes loceklis Kārlis Šadurskis uzskata, ka Nacionālā apvienība (NA), parakstot lēmuma projektu par ārkārtas sēdes sasaukšanu bēgļu jautājumā kopā ar opozīciju, ir pārkāpusi koalīcijas līgumu, un premjerei būtu jāmaina viņas parlamentārais sekretārs Rihards Kols no NA.

Šadurskis ceturtdien pēc ārkārtas sēdes žurnālistiem apstiprināja, ka NA ar savu rīcību ir pārkāpusi koalīcijas partneru sadarbības līgumu.

"Ja parlamentārais sekretārs līdzparaksta šo dokumentu, es domāju, ka tas jautājums ir pilnīgi skaidrs. To var interpretēt arī kā atlūgumu. Es domāju, ka tas būtu konsekventi un loģiski, ja Ministru prezidente izraudzītos citu parlamentāro sekretāru, jo tas ir tieši parlamentārā sekretāra uzdevums - nodrošināt komunikāciju starp Ministru kabineta locekli un Saeimu. Šī nav komunikācija nodrošināšana," sacīja politiķis.

Taujāts par iespējamām sankcijām pret NA, "Vienotības" pārstāvis atteica, ka nevajag zīlēt un tas jāprasa apvienības locekļiem.

"Jebkurā gadījumā nākamajā koalīcijas sadarbības padomes sēdē būs runa par to, bez tā nevar. Ir vienkārši jājautā, vai mēs gribam strādāt kopā vai nē," viņš komentēja.

Uz jautājumu, vai NA līdzšinējā rīcība liecina par to, ka tā grib strādāt kopā ar "Vienotību" un Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), Šadurskis atbildēja, ka "grūti pateikt, ir kādreiz grūti atšķirt ziloņa trauku veikalā veiklās kustības no apzinātas rīcības. Tas ir jājautā tam, kas tēlo ziloni".

Vaicāts, vai rudenī būs jauna valdība, politiķis pauda cerību, ka tā nebūs.

"Tās ir bezatbildīgas spēlītes ar valsti, jo šobrīd, kad valdībai ir ļoti intensīvs darbs pie budžeta, kad mums nākamā gada budžets ir grūts, bet realizējams uzdevums, šīs spēlītes, manuprāt, ir pilnīgi nevietā. Cilvēkiem vienkārši ir jāizvērtē, vai tā ir valstiska rīcība, šādi rīkojoties, vai nē. Valdību jau var nogāzt, bet kam tas būs izdevīgi?"

Ceturtdien kvoruma neesamības dēļ deputāti neuzdeva valdībai skaidrot lēmumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā.

Saeimas ārkārtas sēdē ceturtdien, kuru trešdien ar 45 deputātu parakstu sasauca opozīcijas partijas, kā arī Nacionālā apvienība, netika pieņemts lēmums par uzdevuma došanu valdībai par bēgļu jautājuma skaidrošanu, jo par sagatavoto lēmumprojektu balsoja tikai 41 deputāts un atturējās divi, bet pārbaudot reģistrāciju konstatēts, ka uz sēdi ieradušies 68 deputāti.

Deputāti, kuri bija ieradušies uz Saeimas sēdi un nepiedalījās balsojumā, bija no "Vienotības" un ZZS, jeb partijām, kuras arī valdībā atbalstīja bēgļu uzņemšanu Latvijā.

Balsojumā atturējās divi NA deputāti Einārs Cilinskis, kā arī Ināra Mūrniece. Par lēmumprojektu balsoja "Saskaņas", lielākā daļa NA, kā arī "No sirds Latvijai" un Latvijas Reģionu apvienības deputāti.

Ņemot vērā, ka balsojums kvoruma neesamības dēļ netika īstenots, tas tiks iekļauts nākamās Saeimas sēdes darba kārtībā, kā pirmais izskatāmais jautājums.

Jau ziņots, ka prezidijs bija sasaucis ārkārtas sēdi, kurā valdībai tiks uzdots sniegt skaidrojumu saistībā ar lēmumu Latvijā uzņemt 250 bēgļus.

Saeimas lēmumprojekts paredzēja uzdot Ministru kabinetam līdz šā gada 13. jūlijam sagatavot un iesniegt Saeimai detalizētu ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem, rīcības plānu bēgļu izmitināšanai un integrācijai Latvijas sabiedrībā, kā arī pamatot finansiālās izmaksas un sniegt skaidrojumu, no kādiem valsts budžeta līdzekļiem tiks segtas bēgļu izmitināšanas un integrācijas izmaksas 3 gadu periodā.

Tāpat lēmumprojekts paredz līdz 2015. gada 14. jūlijam sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, kuras ietvaros Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai būtu jāsniedz ziņojums par bēgļu uzņemšanu Latvijā no Āfrikas un citiem bēgļu izcelsmes reģioniem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!