Fоtо: DELFI

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis resorisko pārbaudi saistībā ar uzņēmuma "SOAAR" izstrādātās IT sistēmas, iespējams, nelikumīgu izmantošanu partijas "Vienotība" kongresos.

KNAB apliecināja, ka birojs 18. aprīlī, reaģējot uz saņemto informāciju par iespējamu ilgstošu viena uzņēmuma bezatlīdzības pakalpojumu nodrošināšanu politiskajai partijai "Vienotība", sācis resorisko pārbaudi.

Saskaņā ar normatīvo regulējumu juridiskām personām ir aizliegts jebkādā veidā finansēt politiskās organizācijas, tostarp bez atlīdzības sniegt tām pakalpojumus. Ja šīs darbības veiktas, tās Politisko organizāciju finansēšanas likuma izpratnē uzskatāmas par nelikumīgu politiskās organizācijas finansēšanu, informēja birojā.

Papildus KNAB norādīja, lai varētu sākt kriminālprocesu par iespējamu partijas nelikumīgu finansēšanu, pretlikumīgajam ziedojumam jābūt veiktam lielā apmērā, kas ir 50 minimālās mēnešalgas jeb 35 000 eiro.

TV3 raidījums "Nekā personīga" svētdien vēstīja, ka "Vienotība" astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma "SOAAR" veidoto sistēmu vēlēšanām kongresos.

Premjerministre Evika Siliņa (JV) akcentējusi, ka viņas rīcībā šādu faktu nav un ka situācija ir par laiku no 2011. gada, kad viņa bijusi cita politiskā spēka – Zatlera Reformu partijas – biedre.

"Vienotības" valdes locekle norādīja, ka tiesībsargājošās iestādes pašlaik izvērtē arī paša "SOAAR" darbību, un politiķe pieļauj, ka tās izvērtēs arī attiecīgos "vienpusējos" apgalvojumus par "Vienotību".

"SOAAR" figurē krimināllietā par iespējamu Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) budžeta līdzekļu izkrāpšanu lielos apmēros, kurā prokuratūra cēlusi apsūdzības bijušajai CVK priekšsēdētājai Kristīnei Bērziņai, diviem citiem komisijas darbiniekiem un "SOAAR" pārstāvim. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vērtējumā, šīs personas, iespējams, veica darbības, lai konkrētais informāciju tehnoloģiju uzņēmums iepirkuma sarunu procedūras rezultātā iegūtu tiesības sniegt pakalpojumus 2021.gada pašvaldību vēlēšanās.

"Vienotības" bijušais biroja vadītājs Normunds Orleāns ir izteicies, ka partija esot draudējusi uzņēmējiem, lai bez maksas saņemtu pakalpojumus. "Nekā personīga" vēsta, ka runa esot par uzņēmumu "SOAAR", kuram esot prasīts nodrošināt elektronisku balsu skaitīšanu "Vienotības" kongresos.

TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai esot izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. Uzņēmuma valdes loceklis Renārs Kadžulis apgalvo, ka pakalpojumi no viņa esot prasīti kopš 2011. gada, līdz 2020. gadā viņš atteicis un aicinājis samaksāt. Drīz pēc tam viņam esot sākušās problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas tagad izvērtušās četros kriminālprocesos.

Saziņa esot notikusi ar "Vienotības" pārstāvi Sanitu Stelpi-Segliņu, bet galvenais organizētājs esot bijis partijas tā laika ģenerālsekretārs Artis Kampars. Kadžulis esot rakstījis e-pastus Kamparam, uz kuriem gan neesot Kampara atbilžu, jo visa komunikācija pēc tam notikusi telefoniski vai klātienē. Elektroniski sazinājusies tikai Stelpe-Segliņa, bet šie e-pasti bijuši par tehniskajām detaļām.

Apgalvojot, ka daudz detaļu vairs neatceroties, Kampars pieļāvis, ka sākotnējā periodā balsu skaitīšanas sistēma partijai nodota testēšanai un izmēģināšanai. "Pēc tam tur, ticamākais, ir jābūt arī maksājumiem. Es no galvas neatceros tik daudzus maksājumus, cik, kuram, kas maksāja," piebildis Kampars. Savukārt Kadžulis tagad apgalvo, ka situāciju esot sapratis šādi - "tā kā mēs nodrošinām valsts vēlēšanas, mums esot pienākums arī nodrošināt vēlēšanas viņiem, jo valsts jau to ir apmaksājusi".

2011. gadā bijis sagatavots līgums par simbolisku summu – 50 latiem. Taču tas nav parakstīts un apmaksa neesot saņemta. Turpmākajos gados līgumi vairs nav pieminēti.

"SOARR" astoņu gadu laikā esot nodrošinājis 47 vēlēšanu procedūras 13 "Vienotības" pasākumos – astoņās kopsapulcēs un piecos Rīgas nodaļas kongresos. Uzņēmējs rēķina, ka tas viņam izmaksājis ap 22 000 eiro. Partija pakalpojumu nav uzrādījusi pārskatos, un tas nav reģistrēts ne kā ziedojums, ne pakalpojums. Partijas deklarācijās no 2014. gada parādās pozīcija – kongresa rīkošanas izmaksas.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !