Foto: Valsts policija
Likumsargi izmeklē cilvēku tirdzniecības gadījumu, kurā aizdomās tiek turēta kāda 16 gadus veca meitene, portāls "Delfi" uzzināja Valsts policijā.

Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) policisti noskaidrojuši, ka no seksuālas vardarbības cietušas vismaz divas 12 un 14 gadus vecas meitenes, bet aizdomās turētā jauniete patlaban atrodas apcietinājumā.

Informāciju par iespējamiem cilvēku tirdzniecības riskiem ONAP saņēmusi no Rīgas pašvaldības policijas, kur kāda persona bija vērsusies pēc palīdzības. Sākotnējā informācija bijusi skopa, taču turpmākās izmeklēšanas laikā atklājušies fakti, kādus izmeklētājiem nenākas bieži dzirdēt, atklāj likumsargi.

Pārbaudot saņemto informāciju, organizētās noziedzības apkarotāju uzmanības lokā nonākusi kāda 16 gadus veca meitene, kura varētu būt iesaistīta cilvēku tirdzniecībā. Izrādījies, ka jauniete šajā noziegumā nav cietusī, bet gan uzskatāma par organizatori.

Izmeklēšanā policija noskaidrojusi, ka vismaz kopš 2014. gada 16 gadus vecā meitene pārdevusi klientiem savas nepilngadīgās un mazgadīgās paziņas, kuri viņas par atlīdzību seksuāli izmantojuši. Izmeklētāju rīcībā esošā informācija liecina, ka 16 gadus vecā meitene iepriekš bija iepazinusies ar kādu 1971. gadā dzimušu vīrieti. Viņš vēlējies stāties dzimumsakaros ar nevainīgām meitenēm. Jauniete ar viltu pierunājusi savas nepilngadīgās paziņas, lai vīrietis varētu īstenot savas perversās vēlmes.

Visos gadījumos 16 gadus vecā meitene saņēmusi atlīdzību no šī vīrieša.

Saprotot labās peļņas iespējas, 16 gadus vecā meitene savas paziņas turpinājusi iesaistīt seksuālu pakalpojumu sniegšanā. Klientus aizdomās turētā atradusi ar sludinājumu starpniecību internetā. Policija skaidro, ka sludinājumos reklamēti prostitūcijas pakalpojumi. Tajos neesot bijusi informācija, ka pakalpojumus sniegs nepilngadīgā.

Viena no cietušajām pat bijusi izsludināta pusotru mēnesi meklēšanā kā bezvēsts pazudusī. Tieši tik ilgu laiku cietusī varētu būt bijusi turēta dažādos dzīvokļos Rīgā pie 16 gadus vecās meitenes. Dzīvokļos cietusī regulāri piedzirdīta un seksuāli izmantota, liecina likumsargu rīcībā esošā informācija.

Iespējamā organizatore, iespējams, konspirācijas nolūkā ik pēc pāris nedēļām mainījusi dzīvesvietu. Lai arī viņa bijusi nepilngadīga, tas nav bijis šķērslis noslēgt dzīvokļu īres līgumus ar namīpašniekiem. Par šiem aizdomīgajiem darījumiem no namīpašniekiem policijai neesot pienākušas nekādas ziņas. Līdz ar to policija skaidro, ka peļņa bijusi svarīgāka par bērnu drošību.

No nepilngadīgo prostitūcijas iegūtā nauda tērēta, lai samaksātu par dzīvesvietu īri, pirktu dažādas ikdienā nepieciešamas preces, kā arī izklaidēm un uzdzīvei. Daļu naudas 16 gadus vecā meitene tērējusi arī noziegumos iesaistīto meiteņu vajadzībām, lai motivētu viņas darbam, atklāj likumsargi.

Pret 1971. gadā dzimušo vīrieti un 16 gadus veco meiteni sākts kriminālprocess par cilvēku tirdzniecību, ja tā izdarīta pret mazgadīgo. Par šādu noziegumu likumā paredzēts līdz pat 15 gadus ilgs cietumsods. Abas šīs personas aizturētas jau rudenī.

Vīrieti tiesa pēc policijas lūguma uzreiz apcietinājusi, taču 16 gadus vecajai meitenei tiesa atteicās piemērot apcietinājumu. Tomēr, pēc vieglāka drošības līdzekļa pārkāpšanas, decembrī tiesa lēmusi apcietināt arī viņu.

Patlaban kriminālprocesā par cilvēku tirdzniecības upuriem atzītas divas personas, 12 un 14 gadus vecas meitenes. Izmeklēšanā policija skaidro personas, kas pirkuši nelegālos pakalpojumus, Daļa klientu jau esot apzināti. Par nepilngadīgas personas prostitūcijas izmantošanu likumā paredzēts līdz pat piecus gadus ilgs cietumsods.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!