Foto: Ekrānuzņēmums no "Youtube"
Latvijas islāma kultūras centra (LIKC) vadītājs vēl pirms dažiem mēnešiem bija Oļegs Petrovs. Šobrīd interneta vietnē "Youtube" ir pieejams video, kurā Petrovs cilvēkus uzrunā jau atrodoties kādā no musulmaņu valstīm. Visticamāk, Sīrijā vai Irānā, svētdien vēsta TV3 raidījums "Nekā Personīga".

Video, kā vēsta TV3, viņš apsveic teroristus, kuri nogalināja cilvēkus uzbrukumā Francijas karikatūru žurnāla redakcijai un slavē Džihadu jeb svēto karu.

Agrākie Petrova sekotāji no sava bijušā līdera izteikumiem norobežojas. Viņi jūtoties nodoti, bet Drošības policija (DP) pret Petrovu sākusi kriminālprocesu par pretlikumīgu piedalīšanos bruņotā konfliktā.

Oļegs Imrans Petrovs nav dzimis islāmticīgo ģimenē, bet šai ticībai pievērsies vēlāk. Šādus cilvēkus sauc par "konvertītiem". Islāma kopienā viņš bija autoritāte. Petrovs vienīgais no Latvijas islāmu apguvis augstskolā Saūda Arābijā. Mācijies tur sešus gadus, skaidro raidījumā "Nekā Personīga".

Ziņots, ka pagājušā gada janvārī teroristi ar automātiem iebruka satīras un humora žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijā. Karikatūristus nošāva, jo viņi bija izsmejoši atainojuši pravieti Muhamedu. Mira 12 cilvēki. Vēl 11 ievainoja. Atbildību par uzbrukumu uzņēmās viens no grupējuma "Al-Qaeda" atzariem.

Pēc slaktiņa Francijā Petrovs publiski izteicās, ka karikatūristus vajadzēja sodīt, bet ne tik bargi. Būtu pieticis tikai ar pirkstu salaušanu. Petrova izteikumus tolaik solīja izvērtēt Drošības policija.

Arī pēc asajiem izteikumiem Petrovs turpināja vadīt LIKC. Kopā ar savu sabiedroto, izbijušu žurnālistu Robertu Klimoviču, viņi bieži uzstājās medijos, brauca tikties ar studentiem augstskolās Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā, rīkoja publiskās lekcijas, kur stāstīja par islāmu, pravieti Muhamedu un aicināja lasīt Korānu, sižetā stāsta TV3 žurnālisti.

Kad uz islāma centru ekskursijā ieradās Saeimas deputāti, atkal izcēlās skandāls – centra pārstāvis Klimovičs bija paziņojis, ka pēc 50 gadiem Latvijā lielākā daļa iedzīvotāju būs islāmticīgo.

Šī tikšanās ar Saeimas deputātiem notika pagājušā gada oktobrī. Petrovu tajā nemanīja. Agrāk aktīvais centra līderis bija kaut kur pazudis. Līdz šai nedēļai, kad internetā "Youtube" kanālā parādījās video, kur redzams agrākais Latvijas Islāma kultūras centra vadītājs Petrovs ar automātu pie sāniem. Video nav uzņemts Latvijā. 12 minūšu garā uzsaukumā Petrovs dziļi nožēlo, ka agrāk viņam esot bijis jānoklusē savas patiesās domas un jāizliekas sniedzot intervijas.

"Izmantojot izdevību es gribu paziņot par atteikšanos – ja kādās intervijās, pārstāvot savas valsts musulmaņus un musulmaņu centru, medijos esmu izteicis vārdus, kas ir pret islāmu, vārdus, kurus var traktēt kā Allaha likuma noliegumus, es atsakos no visiem šiem vārdiem un nožēloju, ka kādreiz man nācies ko tādu runāt," uzrunā sacījis Petrovs.

"Tie vārdi, kas tika pateikti par karikatūrām, ka tie cilvēki, kas uzzīmēja karikatūras, ka viņi, iespējams, nav pelnījuši to sodu, kāds tika piespriests, ka varbūt viņiem bija jāsaņem daudz maigāks sods – es pilnībā atsakos no šiem vārdiem. Šie vārdi ir meli. Patiesībā vienīgais sods tiem, kas ņirgājas par jebkurām islāma vērtībām, pēc visu zinātnieku domām, pēc vienprātīgām islāma zinātnieku domām, ir nāvessods," video turpina Petrovs.

LIKC tagadējais vadītājs Jānis Luciņš par sava priekšteča gaitām neko nezinot. Petrovs no Latvijas vienkārši esot pazudis, palikušajiem neko nesakot. Viņu pat īsti neinteresējot paziņojumi, ko Petrovs izteicis. Luciņam tā pat esot skaidrs, ka šeit ir runa nevis par islāmu, bet radikālu sektu, kuras idejām Petrovs sācis sekot.

"Redziet, sākumā mēs jebkuru cilvēku uztveram pozitīvi. Tā tam būtu jābūt. Mēs uzticamies cilvēkam. Mēs uztveram, tā kā tam būtu jābūt. Un mēs nezinām, kas cilvēkā ir apslēpts, ko viņš domā, kādas idejas. Un es nevaru komentēt tieši par viņu neko vairāk. Kad viņš bija pie mums, mēs nesaskatījām neko tādu īpašu, ko viņš būtu darījis sliktu," sacījis Luciņš.

Drošības policijai Oļegs Petrovs jau vairākus gadus ir zināms kā viens no radikālākajiem Latvijas musulmaņu pārstāvjiem, skaidro TV3. Dienesta uzmanību piesaistīja Petrova ilgstošā uzturēšanās ārvalstīs. Notikušais rādot, ka arī Latvijas musulmaņu vidē pastāv radikalizācijas riski. Zināms, ka Petrovs no Latvijas aizbraucis pirms deviņiem mēnešiem.

Tikmēr LIKC mājas lapā internetā joprojām atrodami video ar Petrova lekcijām Latvijā. Jānis Luciņš sola, ka drīz tās no turienes pazudīšot. Islāma centrā vairākkārt lūdz "Nekā Personīga" sižetu par viņu bijušo vadītāju nerādīt, jo tas Latvijā radīšot vēl lielāku naidu pret musulmaņiem un islāmu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!