Foto: VDD

Valsts drošības dienests (VDD) sadarbībā ar Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD) pērn aizturējis divas personas, kuras tiek turētas aizdomās par ilgstošu sadarbību ar Krievijas militāro izlūkdienestu, sniedzot tam neizpaužamas ziņas par valsts aizsardzības sektoru, portāls "Delfi" uzzināja VDD.

Aizdomās turēto personu aizturēšana notika vēl 2021. gadā divu kriminālprocesu ietvaros, kurus VDD aizvadītajā gadā uzsāka saistībā ar aizdomām par Krimināllikuma 85. panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu – spiegošanu. VDD iegūtā informācija liecina, ka personas ar Krievijas militārā izlūkdienesta pārstāvjiem tikās Krievijas teritorijā. Abām personām piemērots aizdomās turētā statuss un drošības līdzeklis – apcietinājums.

2021. gada 30. decembrī VDD viena kriminālprocesa materiālus nodeva prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turēto personu uzsākt kriminālvajāšanu. VDD izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina, ka persona izmantoja savā profesionālajā darbībā izveidoto kontaktpersonu loku, lai iegūtu, apkopotu, analizētu un Krievijas militārajam izlūkdienestam nodotu informāciju par Nacionālo bruņoto spēku kaujas spējām, procedūrām, plāniem un mācībām, aizsardzības sistēmas iepirkumiem, kā arī NATO paplašinātās klātbūtnes (eFP) spēku aktivitātēm Latvijas teritorijā. VDD veikto procesuālo darbību rezultātā ir ieguvis ievērojamu daudzumu pierādījumu, tajā skaitā dokumentu un datu nesēju, kas VDD vērtējumā apliecina aizdomās turētās personas vainu inkriminētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā.

Arī otrā kriminālprocesā persona tiek turēta aizdomās par ilgstošu sadarbību ar Krievijas militāro izlūkdienestu, sniedzot Krievijas militārajām interesēm būtisku informāciju. Izmeklēšanas interesēs VDD pašlaik atturas sniegt plašāku informāciju par šo kriminālprocesu.

"Veiktās pretizlūkošanas operācijas ir ciešās un produktīvās VDD un MIDD sadarbības rezultāts un, tās īstenojot, ir novērsta šo personu turpmāka iesaistīšanās pret Latvijas valsti vērstās darbībās," uzsver VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

Portāla "Delfi" rīcībā esošā informācija liecina, ka šie divi aizturētie nav saistīti ar kriminālprocesu, kurā par spiegošanu aizturēts Saeimas deputāts Jānis Ādamsons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!