Foto: AP/Scanpix/LETA

Augstākā tiesa (AT) piektdien nolēma ļaut izdot kriminālvajāšanai ASV Latvijas valstpiederīgo Ivaru Auziņu, kuru kopā ar līdzdalībniekiem tur aizdomās par 7 miljonu ASV dolāru izkrāpšanu.

Valsts policija, neatklājot personas vārdu, iepriekš informēja, ka aizdomās turētā persona kopā ar līdzdalībniekiem bija veikusi krāpnieciskas darbības, izveidojot viltus investīciju platformas.

ASV veica izmeklēšanu kādā lietā pret Latvijas valstspiederīgo par viņa līdzdalību noziegumos, kas saistīti ar krāpšanu elektroniskajā vidē un krāpšanu ar vērtspapīriem laikā no 2017. gada novembra līdz 2019. gada jūlijam.

Latvijas valstspiederīgais kopā ar citām personām bija izveidojis vismaz divus krāpnieciskus monētu piedāvājumus "ICO" (Initial Coin Offerings), it kā piedāvājot digitālos marķierus, radījis virkni krāpniecisku investīciju platformu, maldinot iedzīvotājus un solot garantētu ikdienas peļņu no digitālo aktīvu vai kriptovalūtu tirdzniecības, uzskata apsūdzība.

Latvijas valstspiederīgais, izmantojot segvārdus, vairākās valstīs izveidojis un kontrolējis korporatīvas struktūras un uzturējis mākoņglabātuves kontu. Digitālie maki, kas saistīti ar šīm krāpnieciskajām struktūrām, ir identificēti. Konstatēts, ka šajos makos ir saņemti 7 miljoni ASV dolāru.

Kratīšanas laikā personas dzīvesvietā ir atrasti un izņemti daudzi elektroniskie informācijas nesēji, dokumenti, kuriem ir pierādījumu nozīme krimināllietā.

Pēc izdošanas lūguma saņemšanas, Latvijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes likumsargi 1. decembrī aizturēja. 3. decembrī izdošanas nolūkā tiesa viņam piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu.

Kā informēja ASV Vērtspapīru un biržu komisija, Latvijas valstspiederīgais, pret kuru ASV Vērtspapīru un biržu komisija izvirzīja apsūdzību par vismaz 7 miljonu ASV dolāru izkrāpšanu no simtiem privāto investoru, ir Ivars Auziņš.

Saskaņā ar civilsūdzību, kas iesniegta Ņujorkas austrumu apgabala ASV apgabaltiesā, Auziņš apkrāpis gan ASV, gan ārvalstu investorus.

Auziņš Latvijā tika arestēts 1. decembrī un viņam konfiscētas divas ekskluzīvas automašīnas un 100 000 eiro skaidrā naudā.

Vīrieša izmantotā shēma bija daļa no "Denaro" afēras, krāpnieciskas vairāku valūtu debetkaršu platformas, kas darbojās no 2018. gada janvāra līdz 2018. gada martam. Viņš nepatiesi apgalvoja, ka "Denaro" ļauj lietotājiem glabāt savus digitālos līdzekļus drošā digitālajā makā un pēc tam tos iztērēt. Kad simtiem investoru ieguldīja savu naudu, tā tika nozagta.

Pēc aizturēšanas Auziņu tika nolemts izdot ASV. Aizturētais to apstrīdēja tiesā, uzskatot, ka viņš būtu tiesājams Latvijā, taču tiesvedību viņš tagad ir zaudējis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!