Foto: Sputnik/Scanpix

Piecu mēnešu laikā kopš Krievijas kara Ukrainā sākšanās, Latvijā konstatēto likumpārkāpumu intensitāte nav vērtējama kā pieaugoša un saglabājas mēreni līdzīgs notikumu raksturs, portāls “Delfi” uzzināja Valsts policijā (VP).

Kā līdz šim, visbiežāk konstatēti pārkāpumi, kas saistīti ar militārās agresijas atbalstošu attieksmes demonstrēšanu, tostarp aizliegto simbolu atainošanu publiskā vidē, kā arī Ukrainas karogu zādzībām vai bojāšanu.

Ik pa laikam tiek konstatēti arī gadījumi, kad fiziskas izpausmes vērstas pret Ukrainas valstspiederīgo automašīnām, tās bojājot vai apzīmējot.

Tāpat fiksētas arī atsevišķas sadzīviska rakstura konfliktsituācijas starp personām, kuros figurē Ukrainas valstspiederīgie.

Policijā uzsver, ka kopumā skatoties, visu šo nodarījumu raksturs un intensitāte nav īpaši izceļama uz visa Latvijā reģistrēto notikumu fona un ir mēreni nemainīga.

Piecos mēnešos Valsts policijā sākti kopumā 112 kriminālprocesi, vairāk nekā 250 administratīvā pārkāpuma procesi un ir aktīvas teju 190 resoriskās pārbaudes.

Jūlijā reģistrētie notikumi saistībā ar Krievijas karadarbību Ukrainā, kopumā parāda, ka dažāda veida likumpārkāpumi bijuši vērsti gan pret Ukrainas valstspiederīgo mantu, gan pret Ukrainas karogiem, tomēr kā nemainīga saglabājas tendence, ka visbiežākie likumpārkāpumi saistāmi tieši ar agresorvalsts, militārās agresijas un totalitārā režīma slavinošu simbolu atainošanu vidē – uz infrastruktūras objektiem vai tos klaji demonstrējot pie apģērba vai transportlīdzekļos, secina VP.

VP fiksējusi vairākas personas, kas nēsājušas vai izvietojušas savā transportlīdzeklī Georga lenti vai totalitārā režīma aizliegto simboliku – sirpi ar āmuru, arī konstatēts gadījums, kad vīrietis publiskā vietā skaļi izsaucis slavinājuma vārdus Krievijas prezidentam.

Jūlijā konstatēti arī nodarījumi, kas vērsti pret Ukrainas valstspiederīgo mantu – kādai sievietei nozagts mobilais telefons, bet kādam vīrietim – velosipēdi, bez tam aizvien ir gadījumi, kad bojātas tiek tieši automašīnas ar Ukrainas valsts numurzīmēm. Piemēram, Rīgā jūlijā sākti vairāki kriminālprocesi, kuros šobrīd turpinās izmeklēšana un iespējamo vainīgo personu skaidrošana:

Tā 10. jūlijā Rīgā, Dzērvju ielā ap pulksten 13.30 konstatēts BMW markas transportlīdzeklis, kuram izsists loga stikls un nozagta stūre. Par notikušo sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 175. panta trešās daļas, par zādzību, ja tā izdarīta iekļūstot transportlīdzeklī.

Savukārt 14. jūlijā ap pulksten 11.35 Rīgā, Maskavas ielā, konstatēts, ka Ukrainas valsts piederīgā lietošanā esošai automašīnai Opel ir pārdurtas visas riepas. Par notikušo arī uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 185. panta pirmās daļas par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu.

Tāpat ierosināts kriminālprocess par gadījumu, kad 17. jūlijā Jūrmalā, Meža prospektā, automašīnas īpašnieks konstatēja, ka viņa transportlīdzeklis Mercedes Benz ir apķēpāts ar melnu krāsu – aizkrāsota priekšējā numurzīme un uz vējstikla uzzīmēts Krievijas kara Ukrainā simbols "Z".

Visiem augstākminētajiem nodarījumiem policija pievērš pastiprinātu uzmanību un attiecīgi veic informācijas pārbaudes un izmeklēšanu, vienlaikus vērtējot vai notikumos ir saskatāmas naida nozieguma pazīmes.

Tāpat pēdējo mēnešu laikā novērota sabiedrības viļņošanās jautājumos, kas skar nacionalitāti un dzimtās valodas lietojumu, kā arī savstarpējo attieksmi starp dažādām sabiedrības grupām.

Atsevišķas konfliktsituācijas arī guvušas plašu rezonansi sabiedriskajā telpā, kas pirmšķietami rada sajūtu, ka šāda veida konflikti saasinās, tomēr Valsts policijas ieskatā nevaram pēc šiem gadījumiem kopējo situāciju raksturot ar pieaugošu tendenci.

Dažādu veidu konfliktsituācijas ir bijušas vienmēr un visbiežāk tieši kaimiņu starpā, kas lielākoties sākotnēji izcēlušies par kādiem citiem sadzīviska rakstura jautājumiem, bet papildus kontekstu piešķir nacionalitātes vai valodas lietojuma dēļ. Jebkurā gadījumā katras šādas situācijas tiek rūpīgi izskatītas, pieņemot atbilstošus procesuālos lēmumus, tostarp rūpīgi vērtējot vai konkrētajos gadījumos ir saskatāmas naidā motivētas pazīmes – policija jau iepriekš paudusi nulles toleranci tostarp nacionalitātes vai rasu naidā motivētiem noziedzīgiem nodarījumiem un ir stingra savā nostājā.

Policija aicina arī iedzīvotājus nepakļauties dažādām provokācijām, saglabāt mieru un ziņot policijai, ja saskaras ar likumpārkāpumiem.

Valsts policijā uzsver, ka rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām viedokļu un darbību izpausmēm, kas saistītas ar agresiju pret Ukrainas bēgļiem vai atbalstu Krievijas karam Ukrainā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus un aicina arī iedzīvotājus ziņot par manītiem likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem, zvanot 110.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!