Foto: Publicitātes attēli

Lašu un taimiņu nārsta periodā, Valsts vides dienests (VVD) veica pastiprinātu kontroli lašveidīgo zivju migrācijas un nārsta upēs un jūras piekrastē. Divos mēnešos dienests veica 234 pārbaudes, no kurām 42% gadījumu tika atrasti un izcelti nelegālie zvejas rīki. Kopā tika izcelti 96 zvejas rīki, no kuriem 68 tika atklāti iekšējos ūdeņos un 28 jūras piekrastē, portāls "Delfi" uzzināja VVD.

Lielākā daļa no nelegālajiem zvejas rīkiem bija zivju tīkli – VVD atrada 62 nelegālos tīklus. 18 gadījumos izņemti nēģu zvejas tīkli – murdi, bunduļi. Tāpat astoņi zivju murdi, četri zivju duramie rīki, trīs makšķerēšanas rīki un viens elektrozvejas aparāts.

Mājsēdē maluzvejnieku bija vairāk

"Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, 2023. gadā pastiprinātas lašveidīgo migrācijas un nārsta vietu kontroles laikā izņemto nelegālo zvejas rīku skaits ir samazinājies un nesasniedz pat 2021. gada apjomu, kad tika atrasti 154 nelegālie zvejas rīki. 2021. gadā Latvijā lašveidīgo nārsta laiks sakrita ar valstī noteikto mājsēdi, kad bija aizliegts pārvietoties ārpus mājām nakts stundās, tādējādi samazinot arī maluzvejnieku aktivitāti. Minētais zemais nelegālo rīku skaits šajā gadā varētu būt saistīts ar plašajiem uzraudzībā iesaistītajiem dažādu institūciju resursiem, kā arī augstu ūdens līmeni Latvijas upēs oktobrī un novembra sākumā, kas ir visaktīvākais lašveidīgo migrācijas un nārsta laiks. Augstais ūdens līmenis un pastiprināta kontrole būtiski apgrūtināja nelegālo zvejas rīku ievietošanu, kā rezultātā šogad lašveidīgo zivju nārsts notika ar ļoti minimālu maluzvejas ietekmi", par aizvadīto posmu lieguma laikā zvejas kontrolē pauda VVD ģenerāldirektora vietniece un Zvejas kontroles departamenta direktore Evija Šmite.

Dienests norāda, ka kopumā uzlabojusies sabiedrības izpratne par maluzvejniecības kaitīgumu – VVD regulāri saņem ziņojumus par iespējamiem nelegālas zvejas gadījumiem. Tādēļ VVD aicina arī turpmāk būt vērīgiem un ziņot, ja izdodas konstatēt iespējamu pārkāpumu.

Jau vēstīts, ka, sākot ar 1. oktobri, Latvijas ūdeņos ir lašu un taimiņu ieguves lieguma periods, kas iekšējos ūdeņos ilgs līdz 31. decembrim. Nārsta laiks ir sevišķi jutīgs periods lašveidīgajām zivīm, kas migrācijas un nārstošanas laikā kļūst vieglāk pieejamas un iegūstamas to gaļas un ikru kārotājiem.

Portāls "Delfi" piedalījās VVD pārbaudē Vidzemē, kur tika pārbaudīts, kā tiek ievērots lašu un taimiņu lieguma periods. Par to vairāk var izlasīt šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!