Foto: LETA

Sabiedriskā labuma komisija rosina atņemt sabiedriskā labuma statusu biedrībai "Dzīvnieku pansija "Ulubele"", kas nodarbojas ar klaiņojošo dzīvnieku izmitināšanu, vēsta Latvijas Radio.

Tiesa, komisijas lēmumam ir rekomendējošs statuss, jo sabiedriskā labuma statusu var anulēt Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Šī komisija sniedz VID atzinumus par biedrības darbības atbilstību sabiedriskā labuma organizācijas darbības būtībai, kā arī par tās mantas un finanšu līdzekļu izlietojuma atbilstību Sabiedriskā labuma organizāciju likumā noteiktajam. Komisijā darbojas seši nevalstisko organizāciju pārstāvji un seši valsts institūciju pārstāvji.

Kā vēsta Latvijas Radio, viens no komisijas locekļiem, kas piedalījās konkrētajā sēdē, norādīja, ka pieņemtais lēmums par "Ulubeli" vairāk saistīts ar formāliem pārkāpumiem saistībā ar sabiedriskā labuma likumu jeb biedrības grāmatvedības datu uzskaiti par finanšu izlietojumu. Pārbaudot to, cik daudz līdzekļu izlietots sabiedriskā labuma darbībās un cik - administratīviem izdevumiem, konstatētas neatbilstības, tāpēc komisija rekomendējusi biedrībai atņemt šo statusu. Tas gan nenozīmē, ka organizācija nevarēs uz šo statusu pieteikties atkārtoti.

"Ulubeles" vadītāja Ilze Džonsone Latvija Radio atzina, ka vēl nav informēta par šādu komisijas lēmumu.

Biedrība "Ulubele" sabiedriskā labuma statusu ieguva 2005.gadā ar Finanšu ministrijas lēmumu, taču tagad var sekot izmaiņas, atzīmē Latvijas Radio.

Sabiedriskā labuma organizācijas statuss kādai organizācijai nozīmē to, ka tā sniedz nozīmīgu labumu sabiedrībai vai kādai tās daļai, it sevišķi, ja tā vērsta uz labdarību. Iegūstot šo statusu, biedrība apņemas veikt sabiedriskā labuma darbību, ievērojot likumu.

Turklāt šādai organizācijai ir tiesības saņemt nodokļu atvieglojumus un citas priekšrocības, bet personas, kuras ziedo šādai organizācijai, arī ir tiesīgas saņemt noteiktus nodokļu atvieglojumus.

Par iespējamiem pārkāpumiem "Ulubeles" rīcībā pērn rudenī vēstīja Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili". Raidījuma autori secināja, ka tikai puse no "Ulubelei" ziedotās naudas nonāk dzīvniekiem un patversmes uzturēšanai, bet daļa naudas tiek tērēta juridiskajiem pakalpojumiem un nav atbildes uz jautājumiem par finanšu plūsmu šajā biedrībā. Tieši pēdējo gadu laikā patversmei ziedo arvien vairāk. 2022.gadā tie bija vairāk nekā 580 000 eiro, un dzīvniekiem un patversmes uzturēšanai tika puse no šiem līdzekļiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!