Фото: Shutterstock

Arī likvidējamo kredītiestāžu hipotekāro kredītu ņēmējiem kompensēs kredītu kopējo procentu maksājumus 30% apmērā, paredz Saeimā ceturtdien, 30. maijā, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.

Grozījumu autori likumprojekta anotācijā norādījuši, ka patlaban lielu daļu no likvidējamās "ABLV bank" klientiem ir pārņēmusi banka "Citadele", taču daļa joprojām atrodas "ABLV bank" bilancē. Šie klienti turpina maksāt paaugstinātos EURIBOR procentus par hipotekārajiem kredītiem un nevar pretendēt uz kompensāciju par kredīta procentu maksājumiem.

Izmaiņas likumā rosinātas, lai apstākļos, kad procentu likmju kāpuma rezultātā krasi pieauguši mājsaimniecību kredītu maksājumi, atbalstītu arī tos hipotekārā kredīta ņēmējus, kuri kredītu ņēmuši kredītiestādē, kas patlaban atrodas likvidācijas procesā.

Saeima pagājušā gada decembrī pieņēma likuma grozījumus, kas noteic kompensāciju banku klientiem par hipotekāro kredītu procentu maksājumiem, kā arī hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodevu, lai varētu nodrošināt kompensāciju izmaksu.

Grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Pērn 6. decembrī tika pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL) par hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodevu ar mērķi kompensēt kredītu procentus hipotekāro kredītu ņēmējiem mājokļa iegādei vai būvniecībai. Tas tika nolemts, lai aizsargātu sabiedrības labklājību, ņemot vērā euribor likmes kāpuma un inflācijas rezultātā pieaugušo kredīta maksājumu un patēriņa cenu radīto būtisko izmaksu slogu mājsaimniecībām.

Atbilstoši hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodevas maksātāju nodevu aprēķiniem par 2024. gada pirmo ceturksni valsts pamatbudžeta ieņēmumu kontā iemaksāta hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodeva 24 235 800 eiro apmērā.

Ņemot vērā veiktās nodevas iemaksas par pirmo ceturksni, valsts budžeta ieņēmumu palielinājums par 2024. gada pirmo pusgadu prognozējams 48 435 800 eiro apmērā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !