Foto: Shutterstock

Tiesībsargs Juris Jansons ir vērsies pie Ministru prezidentes Evikas Siliņas (JV), aicinot steidzami rast risinājumu, lai savlaicīgi izsniegtu vidusskolu centralizēto eksāmenu sertifikātus skolēniem, kuri vērsušies Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) vai Valsts izglītības satura centrā (VISC) ar lūgumu saņemt dokumentu ātrāk, lai varētu studēt ārzemēs, informēja Tiesībsarga biroja pārstāvji.

Administratīvas un tehniskas grūtības nevar būt šķērslis tiesību uz izglītību nodrošināšanai, uzsver Tiesībsarga birojā.

Biroja pārstāvji norāda, ka pie viņiem vērsies kāds 12. klases skolnieks, kurš vēlas studēt ārvalstīs. Lai to varētu darīt, viņam līdz 5. jūlijam izvēlētajā skolā jāiesniedz virkne dokumentu, tostarp centralizēto eksāmenu sertifikāts jeb atestāts par vidusskolas beigšanu. Jaunietis vērsās IZM un VISC, lūdzot izņēmuma kārtā šo dokumentu saņemt pirms plānotā 11. jūlija, taču saņēma atteikumu ar pamatojumu, ka tā tikšot pārkāpts vienādu iespēju princips, turklāt šāda rīcība esot pretrunā normatīvajam regulējumam.

Tiesībsargs vērsās abās iepriekšminētajās iestādēs, lai izprastu situāciju un noskaidrotu, vai un cik skolēni vērsušies ar šādu vai līdzīgu lūgumu, taču atbildi neesot saņēmis.

Tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne norāda, ka tiesību norma, uz kuru atsaucas iestādes, uzliek par pienākumu VISC ievadīt sistēmā un ierakstīt sertifikātos eksāmenu rezultātus piecu nedēļu laikā pēc mācību gada beigām. Likumdevējs ir noteicis maksimālo termiņu, taču tas nebūt nenozīmē, ka šos dokumentus nedrīkst izsniegt ātrāk.

"VISC neko nepārkāptu, ja nāktu pretī skolēniem un tos izsniegtu. Gadījumā, kad dokumentu izsniegšanas datums izšķiroši ietekmē jaunieša turpmāko studiju iespējas, ir pietiekams pamats uzskatīt, ka ir pieļaujama atkāpe, proti, izņēmums. Ja VISC nav citu objektīvu iemeslu, tad dokumenti būtu izsniedzami ātrāk," norāda tiesībsarga vietniece.

Piļāne uzskata, ka ir nepieciešams aizsargāt nevis skolēnu tiesības vienlaicīgi uzzināt eksāmenu rezultātus, bet nodrošināt vienlīdzīgas iespējas ikvienam jaunietim pieteikties studijām viņa izvēlētajā mācību iestādē, tostarp ārvalstīs. Pretējā gadījumā jaunietim jāizvēlas studijas programmā, kas, iespējams, to neinteresē, vai jāzaudē vesels gads, lai pieteiktos izvēlētajai studiju programmai, pauž tiesībsarga vietniece.

Jau ziņots, ka VISC nesaredz iespēju skolēniem, kuri plāno iestāties citu valstu augstskolā, uz iesniegumu pamata ātrāk izsniegt centralizēto eksāmenu sertifikātus, un tā vietā piedāvā saņemt izziņu kā apliecinājumu par kārtotiem eksāmeniem.

Trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā VISC Vērtēšanas un analītikas departamenta direktors Normunds Rečs norādīja, ka individualizētu sertifikātu sagatavošanu ierobežo Valsts pārbaudījumu informācijas sistēma (VPS). Tam vajadzētu izstrādāt papildu funkcionalitātes, kas izmaksātu "visai dārgi", un arī pati izstrāde aizņemtu noteiktu laiku. "Ja tas būtu atkarīgs tikai no VISC darbībām, mēs to varētu nodrošināt," pārliecināts Rečs.

Tā vietā VISC piedāvā nākamajā mācību gadā samazināt centralizēti vērtējamo eksāmenu skaitu. Tas ļaušot ātrāk pabeigt 9. klases un vidusskolas centralizēto eksāmenu vērtēšanu, līdz ar ko sertifikātus varētu izsniegt ātrāk. Pēc VISC prognozēm sertifikātus par pamatizglītību varētu izsniegt ar 2025. gada 25. jūniju, bet vidējās izglītības sertifikātus - ar 2025. gada 3.jūliju. Šādu ieceri sliecas neatbalstīt nozares pārstāvji.

Ja skolēns šogad plāno stāties augstskolā ārpus Latvijas, kur uzņemšanas dokumenti jāiesniedz pirms izziņotā sertifikātu izsniegšanas datuma, VISC izsniedz izziņu, kas apliecina, ka skolēns ir nokārtojis centralizētos eksāmenus. Vienlaikus tā nesniedz informāciju par iegūto rezultātu centralizētajā eksāmenā un neaizstāj sertifikātu. Izziņas izsniegšana ir maksas pakalpojums.

Šobrīd paredzēts, ka 9. klašu absolventi centralizēto eksāmenu sertifikātus saņems 1. jūlijā, bet 12. klases skolēni - 11. jūlijā. Vienlaikus skolēni, tostarp Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolas audzēkņi, saskārušies ar situāciju, kad sertifikātus nevar saņemt ātrāk, lai arī to prasa izvēlētās ārvalstu augstskolas uzņemšanas prasības.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!