Foto: LETA
Atteikšanās no sarkanajiem 50 litru gāzes baloniem, un to vietā pērkot Eiropas Savienības (ES) prasībām atbilstošus un uz pusi mazākus balonus radīs neērtības un papildu tēriņus, trešdien vēsta laikraksts "Neatkarīgā".

Sarkanos 50 litru gāzes balonus, kas katrā lauku sētā ir neatņemama virtuves sastāvdaļa, jau drīzumā nāksies nodot metāllūžņos, bet vietā pirkt Eiropas standartiem atbilstošus un uz pusi mazākus, atgādina avīze.

Iedzīvotājiem tas radīs gan papildu tēriņus, jo pakaļ gāzei nāksies doties divas reizes biežāk, gan neērtības – jo virtuves virsmas ir pielāgotas lielajiem baloniem, un tagad būs jātaisa postamenti mazajiem.

Iemesls, kādēļ sarkanie baloni jāizņem no aprites, ir ES regula. Tā aizliedz ES tirgū realizēt bīstamas spiediena iekārtas, kas nav atbilstoši sertificētas. Savukārt nosertificēt balonus, kas ražoti pirms desmit divdesmit gadiem, esot praktiski neiespējami Tā vismaz apgalvo lielākais balongāzes tirgotājs "Latvijas propāna gāze".

Uzņēmuma tehniskā direktora vietnieks Ivans Hatiņecs laikrakstam stāsta, ka vecākie eksemplāri ir pat no 1965. gada. Baloniem regulāri veic drošības pārbaudes, un arvien lielāks skaits jāatzīst par ārā metamiem – tie ir sarūsējuši, netur nepieciešamo spiedienu. Pat ja mēģinātu sertificēt vecā parauga balonus, ir neiespējami iegūt ražotāja datus – attiecīgas rūpnīcas vairs neeksistē, avīzei stāstījis Hatiņecs.

Šobrīd sarkanie baloni legālā apritē no ES valstīm ir vienīgi Lietuvā un Latvijā. Ministru kabinets noteicis pārejas periodu regulas ieviešanai līdz nākamā gada martam un tuvākajā laikā to grasās vēl nedaudz pagarināt – līdz 2012. gada beigām. Pēc tam 300 000 Latvijas mājsaimniecībās un uzņēmumos lietoto gāzes balonu nonāks metāllūžņos.

Hatiņeca minētā regula neko nesaka par jauno balonu tilpumu, taču Eiropā lieto galvenokārt 27 litru, un uzņēmuma mājaslapā minēts, ka šāds tilpums kļūst arvien populārāks. Taču, visticamākais, patērētājus šādi sagatavo alternatīvas trūkumam.

Avīze raksta, iegādājoties balonu no jauna, 50 litru bundulis maksā 18,30 latus, bet par gāzi vēl jāpiemaksā 18,50 lati. Savukārt 27 litru balona cena ir 25,62 lati, bet par gāzi jāpiemaksā vēl 9,80 lati.

Gārzdes ciema iedzīvotāja Gita Langberga apmainīt tukšo balonu pret pilnu dodas reizi gadā. Vienreiz to lietu nodari, un atkal uz gadu miers. Savukārt, ja sarkanos balonus aizliedz, pēc gāzes nāksies braukt divas reizes. Tātad jānobrauc vēl 50 lieki kilometri: "Domāju, ka cilvēkiem būtu jāatstāj izvēles iespējas. Ja kāds grib, lai ņem mazo balonu. Es dodu priekšroku lielajam."

Problēmas Eiropas biznesa projekta īstenošanā varētu rasties mazturīgākiem lauku iedzīvotājiem, kam savos budžetos nāksies atrast naudu jauna bunduļa iegādei. "Latvijas propāna gāzes" attīstības direktors Jevgenijs Gombergs pieļauj, ka varētu izmantot to pašu principu, kas darbojas mazcenas mobilo telefonu tirdzniecībā. Samaksā latu un ar regulāriem maksājumiem esi piesaistīts konkrētajai kompānijai.

Ekonomikas ministrija par iespējamo atbalstu mazturīgajiem ir domājusi, taču pašlaik ir simtprocentīgi pārliecināta – tāda nebūs. Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte skaidro, ka struktūrfondu naudu šim nolūkam dabūt nevar un ir jau arī par vēlu – pat ja varētu. Nākamā gada beigas ir galējais termiņš, uz ko varēja atlikt regulas ieviešanu un veco balonu izņemšanu no tirgus: "Principā nekādu iespēju palīdzēt iedzīvotājiem nav."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!