Foto: LETA
No vēsturiskās Ķemeru sanatorijas, par kuras īpašumtiesībām pašlaik turpinās diskusijas, pazudušas vairāk kā simt vērtīgas grāmatas, ceturtdien ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

"Te ir vandījušies un viss ir izņemts. Dainas es neredzu, 1920.gadu "Latvju rakstus" neredzu," apskatot pāri palikušos bibliotēkas plauktus, pauda bibliotekāre Ilona Beitāne, kas Ķemeru sanatorijas bibliotēkā savulaik nostrādājusi 50 gadu un bibliotēkā bija savākusi 19 tūkstošus grāmatu deviņās valodās. Pēc viņas teiktā, pazudušās grāmatas antikvariātos maksātu lielu naudu.

Netiek izslēgts, ka grāmatas nozagtas laikā, kad investori par viesnīcu īsti vairs nelikās zinis un palika parādā restauratoriem, būvniekiem un apsargiem - iespējams, grāmatas dusmās par nesamaksāto naudu aiznesis kāds, kura darbs sanatorijas resaurācijā nav ticis atalgots, pauž raidījums.

Jau vēstīts, ka Jūrmalas pilsētas dome šā gada septembrī atbalstīja Ķemeru sanatorijas ēkas un 12 zemesgabalu, uz kuriem atrodas minerālūdeņu dziļurbumi, atsavināšanu. Jūrmalas pilsētas domē norādīja, ka Ķemeru viesnīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, par kuru zemesgrāmatā izdarīta atzīme, ka tas saglabājams un restaurējams. Ēkā atrodas valsts nozīmes mākslas pieminekļi – interjera dekoratīvā apdare bibliotēkā, ēdamzālē, vestibilā un Rozā salonā.

Jūrmalas dome arī iepriekš uzsvēra, ka atbilstoši Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta atzinumam Ķemeru viesnīcas privatizētāja firma "Ominasis Latvia" nenodrošina valsts kultūras pieminekļa saglabāšanu un pastāv reāli ugunsgrēka draudi, kurus pastiprina tas, ka ēkai pārtraukta ūdensapgāde, valstij ir tiesības atsavināt šo īpašumu, pamatojoties uz likumu par kultūras pieminekļu aizsardzību un sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumu.

Jautājumu par Ķemeru sanatorijas tālāko likteni šonedēļ skatīja arī Saeimas Pieprasījumu komisija, kas nolēma nekavējoties uzdot atbildīgajām iestādēm rīkoties Ķemeru sanatorijas saglabāšanai ‒ pievienot ēkai apkuri un nodrošināt apsardzi.

Ķemeru kūrortpoliklīnikas un sanatorijas īpašnieks "Ominasis Latvia" iepriekš ir izpelnījies gan Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, gan Jūrmalas domes pārstāvju kritiku par darbu kvalitāti un tempiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!