Foto: LETA
Zolitūdes traģēdijā cietušie uzskata, ka ir jānojauc visi objekti traģēdijas vietā, ieskaitot 12 stāvu dzīvojamo ēku, un jāizveido piemiņas vieta, šodien žurnālistiem sacīja Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrības "Zolitūde 21/11" pārstāve Regīna Ločmele.

Traģēdijā cietušo biedrības pārstāvji norādīja, ka tieši cietušo viedoklim jābūt vissvarīgākajam, pieņemot jebkādus lēmumus par objekta Priedaines ielā 20 turpmāko nākotni. Visi lēmumi esot jāsaskaņo ar cilvēkiem, kuri dzīvo blakus traģēdijas vietai un spiesti katru dienu iet tai garām un uz to skatīties.

Cietušo pārstāvji norādīja, ka būtībā 12 stāvu māja patlaban atrodas kapos un tad jau tikpat labi varot uzbūvēt dzīvojamo māju jebkurā kapsētā. Lemjot par objekta nākotni, primārajiem ir jābūt nevis apsvērumiem par naudu, bet gan morāli ētiskajiem aspektiem.

Ločmele norādīja, ka arī vairāku apkārtējo māju dzīvokļu īpašnieku biedrības esot savākušas parakstus aicinājumam nojaukt ne tikai traģēdijas vietā esošo pussabrukušo veikalu, bet arī uzbūvēto dzīvojamo ēku. Sestdien, 23.augustā, biedrība "Zolitūde 21/11" kopsapulcē saskaņos savu viedokli ar dzīvokļu īpašnieku biedrībām un lems par kopīga aicinājuma parakstīšanu.

Arī Rīgas domes Īpašuma departamenta vadītājs Oļegs Burovs norādīja, ka lēmumu par dzīvojamās ēkas turpmāko likteni pieņems tās īpašnieks SIA "Homburg Zolitūde", taču pašvaldība aicina īpašnieku morāli ētisku apsvērumu dēļ objektu nojaukt.

Burovs izteica cerību, ka šajā gadījumā, pieņemot lēmumu par ēkas turpmāko likteni, noteicošais būs ne tikai cietušo vai Rīgas iedzīvotāju, bet visas Latvijas sabiedrības viedoklis.

"Maxima Latvija" izteikusi piedāvājumu Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrībai atdāvināt savas kopīpašuma daļas objektā Priedaines ielā 20. Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrība par šo piedāvājumu lems kopsapulcē sestdien, 23.augustā, sacīja Ločmele.

Arī "Maxima" pārstāvis Jānis Beseris žurnālistiem apstiprināja, ka "Maxima Latvija" traģēdijas vietā neplāno veikt nekādu komercdarbību, tāpēc ir izteikusi šādu dāvinājuma piedāvājumu cietušo biedrībai. ""Maxima Latvija" uzskata, ka gala lēmums par to, kas nākotnē atradīsies traģēdijas vietā, ir jāpieņem cietušajiem, tāpēc ir izteikusi šādu piedāvājumu un sākusi pārrunas ar biedrību," norādīja Beseris.

Burovs sacīja, ka potenciāli šāds īpašums varētu būt apgrūtinājums cietušo biedrībai, tāpēc pieļāva iespēju, ka biedrības vārdā šo dāvinājumu varētu pieņemt arī Rīgas pašvaldība. Burovs gan piebilda, ka pagaidām tās visas ir tikai teorētiskas iespējas, "Maxima Latvija" vēl nav runājusi ar pašvaldību un pagaidām risina sarunas tikai ar cietušo biedrību.

Lai novērstu apkārtējās vides degradāciju, Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijā 4.jūlijā pieņēma lēmumu, kurā uzdeva Zolitūdē sagruvušā veikala "Maxima" ēkas īpašniekiem virszemes daļā esošo drupu un bīstamo konstrukciju demontāžu veikt ne vēlāk kā divu mēnešu laikā kopš brīža, kad Valsts policija traģēdijas vietu nodeva īpašnieku valdījumā.

Patlaban veikala drupas klasificētas kā A kategorijas grausts, kas vērtējams kā vidi degradējošs un bīstams apkārtējai sabiedrībai.

Kā ziņots, pagājušā gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!