Foto: Publicitātes foto
Aizvadītajā naktī mediķu komanda Rīgas Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcas Transplantācijas centrā kādam 45 gadus vecam vīrietim pārstādījusi sirdi, portālam "Delfi" pastāstīja slimnīcas pārstāve Lāsma Sīle.

Pacienta stāvoklis pašlaik ir stabils, viņš vēl kādu laiku atradīsies ārstu uzraudzībā un kontrolē. Uz sirds transplantāciju vīrietis bija gaidījis vairākus gadus un jau ilgstoši bijis mediķu uzraudzībā neārstējamas sirds kaites dēļ. Kā skaidroja Sīle, sirds transplantācija ir ārkārtīgi sarežģīta operācija, kopumā tās veikšanā iesaistījās vairāk nekā desmit mediķi, ieskaitot māsas.

Līdz šim Latvijā veiktas pavisam 17 sirds transplantācijas. Pirmo ārsti īstenoja 2002.gadā. Aizvadītajā diennaktī paveiktā šogad ir pirmā, tās iespējamība lielā mērā ir atkarīga no dažādu apstākļu sakritības, tostarp donora un pacienta saderība, kā arī finansiālās iespējas operāciju apmaksāt. Vīrietim veiktā operācija Latvijā ir vēsturē pirmā, kura veikta par valsts līdzekļiem. Šogad īpašā valsts programmā līdzekļi kopumā paredzēti divām sirds operācijām.

Vidēji viena šāda operācija izmaksā ap 20 tūkstošiem eiro. Izmaksas nav konkrēti prognozējamas, jo tās ietver arī pacienta un mediķu komandas sagatavošanos transplantācijai un pacienta aprūpe pēc operācijas.

Pašlaik rindā uz sirds transplantāciju gaida 10 cilvēki, no kuriem divi ir bērni. Kā sacīja Sīle, tad ārsti ir gatavi veikt 12 sirds transplantācijas gadā, ja vien būtu tāda iespēja. Šobrīd viens no šķēršļiem donoru apzināšanā ir arī sabiedrības sliktā informētība par to, kādā veidā pēc nāves viņi var kļūt par donoriem, proti, vēršoties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē un darot zināmu savu viedokli par labu orgānu ziedošanai vai pret to. Tāpat ciešāka sadarbība būtu nepieciešama starp ārvalstu un Latvijas slimnīcām, tostarp ar lielajām reģionālajām slimnīcām, lai labāk apzinātu iespējamos orgānu donorus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!