Foto: DELFI

Nākamajā nedēļā notiks Gaismas pils jumta apsekošana, lai būvnieki kopīgi ar projektētāju novērstu izveidojušos sūci, kuru, iespējams, ir izraisījuši putni, portālu "Delfi" informēja "Nacionālās Būvkompāniju apvienības" pārstāvji.

Savukārt Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus ir pārsteigts par šādu būvnieku pieņēmumu. "Dīvainības jau ir dzirdētas visādas, bet nu šajā gadījumā ir grūti iztēloties, kāda ir putna motivācija. Putni nav bezsmadzeņu radījumi, kas iet un ēd kaut ko, kas neatgādina ēdienu, vai nav piemērots ligzdas materiāls," sacīja Ķerus.

Viņš gan pieļauj, ka vārnas varētu būt vieni no ticamākajiem postītājiem, kas dara dīvainības un ir pietiekami intelektuālas, lai eksperimentētu. Tāpat iespējams, ka putni uz jumta meklē kukaiņus, kaut gan, ko lai uz jumta šajā vietā darītu kukaiņi. "Gadīties jau var viss, bet nu izklausās pēc jocīgas taisnošanās. Jābūt ļoti sliktam jumtam, lai putns varētu to sabojāt," pārliecināts ornitologs.

Būvnieki uzsver, ka jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas jumtam līgums ar pasūtītāju paredz 10 gadu garantiju, un pilnsabiedrība "Nacionālā Būvkompāniju apvienība" regulāri apsekojot jumtu, gan novēršot defektus, ja tādi ir radušies. 

Lai iespējami ātri novērstu ēkas spicē radušos sūci, jau pirmdien alpīnistu komanda apsekos jumtu. Šobrīd to nav iespējams darīt tāpēc, ka bibliotēkā notiekošo pasākumu dēļ nav saņemta atļauja šāda veida darbiem.

Sūce ir radusies tehnoloģiski sarežģītā jumta izolācijas materiāla bojājumu dēļ. Ēkas spice ir veidota no dažādiem materiāliem, tāpēc to salaiduma vietās izmantoti izolācijas materiāli, tai skaitā silikons. Pirms apsekošanas precīzs sūces iemesls nav zināms, bet viena no darba versijām ir visai komiska, taču tāpēc ne mazāk iespējama – silikonu acīmredzot ir iecienījuši putni, kas Gaismas pils spici bieži vien izmanto kā pieturvietu ceļā, norāda būvnieki.

Jau iepriekš putni ēkas spicei sagādājuši problēmas, tāpēc Latvijas Nacionālā bibliotēka uzstādīja putnu atbaidītāju, tomēr šobrīd saprotams, ka tas problēmu nav atrisinājis pilnībā. 

Tāpēc kopīgi ar projekta autoru tiks meklētas alternatīvas – papildu līdzekļi putnu atbaidīšanā, speciālas margas, citi izolācijas materiāli vai kas cits. Katrā ziņā iespējami tuvākajā laikā bojājums tiks novērst un pasākumi Gaismas pils spicē varēs norisināties kā ierasts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!