Foto: LETA
Slepenībā uz Saeimu tiekot virzīti un jau atraduši dzirdīgas ausis politiķu vidū normatīvu grozījumi, kuri piedāvā politisko partiju un baznīcas tiešu kontroli pār sabiedriskajiem medijiem, svētdien ziņo LTV raidījums "de facto".

Viens no priekšlikumiem ir atņemt Nacionālai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) sabiedrisko mediju uzraudzības funkcijas un tiem izveidot jaunu "sabiedrības uzraudzības padomi". Tajā savi oficiālie pārstāvji būtu katrai no piecām lielākajām Saeimas frakcijām, valsts prezidentam, pašvaldību savienībai, zinātņu akadēmijai, tiesībsargam. Pa vienam pārstāvim būtu arī katoļu, luterāņu un pareizticīgo konfesijām.

"Šeit mēs atkal esam atkrituši atpakaļ politiskās ietekmes sfērā, kas visu laiku ir apdraudējusi sabiedriskos medijus Latvijā. Interesanti, ka katoliskajā Lietuvā ir tikai viens baznīcas pārstāvis no bīskapa padomes un pārējie ir, kā tas ir Eiropas Savienības labākajos medijos, no kultūras, izglītības un mediju jomas organizācijām," raidījumam priekšlikumu komentē Latvijas žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Anda Rožukalne.

Grozījumi piedāvā liegt sabiedriskajiem medijiem pārdot reklāmu un ik gadu obligātā kārtā novirzīt vismaz 15% no sabiedriskā pasūtījuma komercmedijiem. Pašlaik likums paredz to tikai kā iespēju, bet jaunie priekšlikumi - uzliek par pienākumu. 

Lielākais spēlētājs komerctelevīziju tirgū ir MTG koncerns. "de facto" esot zināms, ka pie priekšlikumiem ir strādājusi advokāte, kas vairākos gadījumos pārstāvējusi MTG intereses.

Savukārt Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore Gunta Līdaka norāda, ka organizācijā ir daudzi biedri un šī norma nav tikai MTG interesēs.

Formāli grozījumi uz Saeimu nav sūtīti, taču cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne no Nacionālās apvienības tos ir pieņēmusi neoficiāli. Viņa plāno pēc divām nedēļām tos prezentēt pārējiem komisijas locekļiem un piedāvāt virzīt ideju kā komisijas grozījumus. NEPLP nolēma savu, alternatīvo variantu nemaz nevirzīt.

"de facto" aptaujātie Saeimas cilvēktiesību komisijas locekļi ar priekšlikumu tekstu pagaidām nav iepazīstināti un par priekšlikumu būtību izteicās skeptiski.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!