Valsts prezidents Raimonds Vējonis trešdien jaunās valdības veidošanu uzticējis Zaļo un Zemnieku savienības virzītajam kandidātam - Saeimas deputātam Mārim Kučinskim (ZZS). To žurnālistiem pēc tikšanās ar abiem kandidātiem paziņoja Vējonis.

Vējonis nesniedza sīkākus skaidrojumus par to, kāpēc Kučinska piedāvājums valdības veidošanai bijis labāks par "Vienotības" izvirzītā kandidāta Kārļa Šadurska redzējumu.

"Šī nav nekāda uzvara, bet tikai jauna posma sākums," žurnālistiem sacīja Kučinskis.

Sarunu laikā ar prezidentu pārrunāts abu kandidātu redzējums par valstij būtisku jautājumu risināšanu, iespējamās koalīcijas modelis un varbūtējais Saeimas vairākuma atbalsts katram kandidātam.

Kučinskis žurnālistiem pauda uzskatu, ka koalīcija būtu jāveido trim partijām - ZZS, Nacionālajai apvienībai (NA) un "Vienotībai". Līdz ar to viņš tuvākajā laikā vēlas runāt ar visu "Vienotības" frakciju, izslēdzot sarunas ar atsevišķiem spēkiem vai grupām.

Vērtējot iespējamo atbalstu Saeimā, Kučinskis gan atzina, ka, piekrītot kandidēt uz premjera amatu, ir uzņēmies zināmu risku.

"Tā būtu galvenā prioritāte [lai "Vienotība" ir koalīcijā], noliekot malā visas ambīcijas un strīdus," teica Kučinskis, apliecinot, ka pagaidām nav gatavs runāt ar mazajām partijām - Latvijas Reģionu apvienību un partiju "No sirds Latvijai". Par NA atbalstu Kučinskis ir pārliecināts.

"Šobrīd viss ir "Vienotības" rokās," uzsvēra Kučinskis, vēlot nepārsteigties ar lēmumu par to, ka partija "iet dziļā pagrīdē un opozīcijā".

Savukārt Valsts prezidents pauda pateicību Šadurskim par apņemšanos būt gatavam veidot Ministru kabinetu, un novēlēja viņam turpināt būt aktīvam Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājam, sniedzot atbalstu jaunajai valdībai.

Tāpat prezidents pauda pateicību citiem iespējamajiem Ministru prezidenta amata kandidātiem, ko viņš uzrunājis, tostarp finanšu ministram Jānim Reiram (V), Valmieras mēram Jānim Baikam un Cēsu mēram Jānim Rozenbergam (V).

"Es aicinu Saeimā pārstāvētās partijas būt apdomīgām, enerģiskām un vērstām uz rezultāta sasniegšanu, lai valdību varētu apstiprināt tuvākajā laikā," sacīja Vējonis.

Šadurskis, komentējot Vējoņa lēmumu un savu iepriekšējo izteikumu, ka viņš "var izvilkt šo maču", teica: "Līdz finālam tiku".

Šadurskis skaidroja, ka lēmumu par "Vienotības" tālāko rīcību pieņems partijas valde un frakcija. ""Vienotība" noteikti strādās valsts labā," viņš teica, norādot, ka ar Kučinski gaidāmas sarunas par nepieciešamiem darbiem un reformām veselībā, izglītībā, nodokļu politikā utt.

"Tad mēs izvērtēsim, kā mēs labāk varam sasniegt savus mērķus - strādājot valdības koalīcijā vai opozīcijā," minēja "Vienotības" pārstāvis. Pēc viņa teiktā, arī spēcīga opozīcija var labi stimulēt valdības darbu. Vienlaikus Šadurskis atzina, ka būtisku domstarpību jautājumos par darāmajiem darbiem ar ZZS līdz šim nav bijis.

Trešdien pulksten 14 notiks "Vienotības" valdes un frakcijas kopīga sēde, kurā sākotnēji bija plānots lemt par formālu Šadurska kandidatūras izvirzīšanu premjera amatam, taču tagad partija plāno diskutēt par turpmākiem iespējamiem scenārijiem un rīcību, noskaidroja portāls "Delfi".

Vērtējot iespējamo valdības sastāvu, Kučinskis pauda viedokli, ka izmaiņām būtu jābūt iespējami mazākām, jo, piemēram, Veselības ministrijā būtu jāturpina ministra Gunta Belēviča (ZZS) iesāktās reformas.

Tuvāko dienu laikā Kučinskis plāno darbu pie valdības rīcības plāna un deklarācijas, kurā būs iekļauti divi, trīs svarīgie uzdevumi katrā nozarē.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Kučinskis ir dzimis 1961.gada 28.novembrī Valmierā. Viņš absolvējis Valmieras 4.vidusskolu, savukārt pēc tam Latvijas Valsts universitāti. 1994.gadā Kučinskis tika ievēlēts par Valmieras pilsētas domes deputātu, bet vēlāk - par Valmieras domes priekšsēdētāja vietnieku, kuram uz laiku uzdots pildīt arī mēra pienākumus.

1998.gadā Kučinskis kļuva par Tautas partijas biedru un nesekmīgi kandidēja 7.Saeimas vēlēšanās. Pēc partijas biedra Kārļa Greiškalna ievēlēšanas Saeimā Kučinskis ieņēma viņa vietu un tika ievēlēts par Valmieras pilsētas domes priekšsēdētāju. Šo amatu viņš saglabāja arī nākamajā pašvaldības sasaukumā. 2000.gadā viņš atteicās uz laiku pildīt Saeimas deputāta pienākumus, kamēr no TP ievēlētie deputāti ieņem ministru amatus.

2002.gadā Kučinskis kandidēja 8.Saeimas vēlēšanās no TP saraksta un drīz pēc tam tika apstiprināts par 8.Saeimas deputātu. No 2004.gada viņš bija reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigara Kalvīša (TP) valdībā. 2006.gadā Kučinskis kandidēja 9.Saeimas vēlēšanās no TP saraksta un tika ievēlēts par 9.Saeimas deputātu. Kučinskis kandidēja arī 10.Saeimas vēlēšanās no apvienības "Par labu Latviju" saraksta un ticis ievēlēts, taču 10.Saeima tika atlaista.

11. un 12.Saeimas vēlēšanās Kučinskis kandidēja jau no ZZS saraksta un tika ievēlēts.

Jau vēstīts, ka Vējonis trešdien tikās ar iespējamiem Ministru prezidenta amata kandidātiem Māri Kučinski (ZZS) un Kārli Šadurski (V), lai pārrunātu viņu redzējumu par jaunās valdības darba prioritātēm un veicamajiem darbiem, kā arī iespējas izveidot stabilu un rīcībspējīgu valdību.

Otrdien pēc tikšanās ar Vējoni gan "Vienotības", gan ZZS pārstāvji pauda apņēmību veidot valdību. Gan Šadurskis, gan Kučinskis arī pauda pārliecību, ka saņems Saeimas vairākuma atbalstu, ja prezidents viņus nominēs Ministru prezidenta amatam.

Tāpat ziņots, ka līdz šim Vējonis veidot valdību ir piedāvājis finanšu ministram Jānim Reiram (V) un Valmieras mēram Jānim Baikam, taču abi ir atteikušies.

Pēc tam izskanēja informācija, ka Vējonis valdības vadītāja pienākumus piedāvājis uzņemties Šadurskim.

Vienlaikus Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) paziņoja, ka ZZS valde Ministru prezidenta amatam izvirzījusi Saeimas deputāta Māra Kučinska kandidatūru, un Šadurski kā iespējamo premjeru neatbalstīs.

Savukārt "Vienotība", visticamāk, neatbalstīs Kučinska kandidatūru premjera amatam.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma par demisiju paziņoja pērn 7. decembrī. Prezidents uzņēmies iniciatīvu premjera amata kandidāta izraudzīšanā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!