Foto: LETA

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) ir atļāvis Valsts vides dienestam (VVD) turpināt pretendentu atlasi konkursā par Inčukalna gudrona dīķu sanāciju un tiks izvērtēti trīs kandidāti, pastāstīja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina.

Pēc sludinājuma publicēšanas par pretendentu atlasi IUB tika iesniegtas divas sūdzības no uzņēmumiem "Skonto būve" un SIA "EWT DUS Serviss".

IUB šīs sūdzības noraidījis un atļāvis slēgt līgumu par sanācijas darbu veikšanu.

Līdz IUB lēmuma paziņošanai VVD nevērtēja iepirkuma pretendentu sniegto informāciju. Savukārt šodien ir sākts darbs pie konkursa pretendentu vērtēšanas. Pirmajā kārtā tiks vērtēta pretendentu profesionālā pieredze, uzņēmumu ekonomiskā situācija un dalības ar sanāciju saistītu projektu īstenošanā. Savukārt otrai vērtēšanas kārtai tiks atlasīti pretendenti, kas kvalificējas visām VVD izvirzītajām prasībām. Ar tiem notiks pārrunas par sanācijas darbu tehnisko izpildījumu. Gala rezultātā tiks noslēgts līgums par sanācijas darbu veikšanu.

Uz sanācijas darbu veikšanu pretendē trīs kompānijas - Beļģijas uzņēmums "DEC NV" un vietējie uzņēmumi PS "Inčukalns" un AS "A.C.B.".

Jau ziņots, ka VVD februāra beigās izsludināja sarunu procedūru par Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbu veikšanu. Sarunu procedūras izsludināšanas tiesības var tikt izmantotas, ja iepirkuma priekšmets ir tādi pakalpojumi, kuru raksturs neļauj pietiekami precīzi paredzēt iepirkuma līguma izpildei nepieciešamās prasības, un tādēļ nav iespējams izvēlēties atbilstošāko piedāvājumu atklātā vai slēgtā konkursā, skaidroja VVD. Tas nozīmē, ka nav iespējams sludināt atklātu vai slēgtu konkursu, jo pastāv augsts risks saņemt tehnoloģiski neatbilstošus un ekonomiski nepamatotus piedāvājumus.

Konkursa nolikumā kā sanācijas darbu mērķis ir norādīts atklāta piesārņojuma avota likvidācija vai tā ietekmes uz vidi minimizācija. Uzdevums ir likvidēt Dienvidu dīķa piesārņojumu atklātā avota tilpē, neitralizēt un homogenizēt Dienvidu dīķa pamatni, kā arī izveidot rekultivācijas segumu un planēt teritoriju. Tāpat darbu veicējam būs jālikvidē Ziemeļu dīķis, jāizbūvē tam rievsiena un jāizveido rekultivācijas segums. Likvidējot piesārņojuma sekas, būs jāveic arī pazemes ūdeņu sanācija.

VVD uzsver, ka darbu apjomi ir indikatīvi, kas nozīmē, ka darbu apjomu izmaiņas nevar būt par pamatu līgumā noteiktās cenas palielinājumam. Darbu veicējam būs jāņem vērā, ka abos dīķos noglabātais sērskābais gudrons nav homogēns, tā ķīmiskās un fizikālās īpašības mainās no tā atrašanās vietas gan plānā, gan šķērsgriezumā. No iepriekšējo sanācijas darbu pieredzes ir zināms, ka Inčukalna dīķos noglabātais sērskābais gudrons atšķiras no citiem - tas relatīvi labi šķīst ūdenī un ūdens attiecīgi šķīst sērskābajā gudronā.

Dažādu problēmu dēļ Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbi ir aizkavējušies. Darbu laikā atklājās, ka gudrona ķīmiskais sastāvs ir citāds nekā sākotnēji konstatētais, un tas apgrūtināja sanāciju un sadārdzināja projektu. Sākotnēji sanācijas projektam bija paredzēti 29 miljoni eiro, bet vēlāk projekts sadārdzinājās līdz 45,5 miljoniem eiro.

Līgums par sanācijas veikšanu tika noslēgts ar "Skonto būvi", taču aizvadītajā vasarā VVD līgumu ar "Skonto būvi" pārtrauca. Dienests nolēmis meklēt jaunu sanācijas darbu veicēju, kas turpinās un pabeigs vietas attīrīšanu. Savukārt "Skonto būve" pauda nostāju, ka līguma izbeigšana ir prettiesiska, un vērsās tiesā.

Lai projektu varētu pabeigt līdz 2019. gadam, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija piedāvājusi atlikušos darbus finansēt no Eiropas Savienības (ES) fondu jaunā plānošanas perioda līdzekļiem. Šis priekšlikums tika iesniegts Eiropas Komisijā izvērtēšanai. Otrās kārtas indikatīvās izmaksas ES fondu 2014.-2020. gada plānošanas periodā paredzētas 17-25 miljonu eiro apmērā un tiks precizētas iepirkuma rezultātā par sanācijas darbu pabeigšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!