Foto: LETA

Iespaidīgs autoparks, desmitiem tūkstošu eiro skaidrā naudā un dāsni dāvinājumi – tas viss atrodams Rīgas brīvostas pārvaldnieka Leonīda Loginova deklarācijās, izpētījis LTV raidījums "de facto". Pirms diviem gadiem Loginovs no tēva mantojumā saņēmis arī luksusa automašīnu "Maybach".

Ne tikai Loginovs, bet arī viņa sieva, kā arī citi ģimenes locekļi strādā vai kādu laiku strādājuši Brīvostā.

Tā kā pārējiem Loginova ģimenes locekļiem amatpersonu deklarācijas nav jāiesniedz, nav zināms, kāda ir Loginovu ģimenes bagātību kopējā vērtība, kurš un kādā veidā to ieguvis. Loginova tēvs Viktors, kurš bijis zvejnieks, pirms diviem gadiem dēlam atstāja mantojumu. Tā vērtība pārsniedza 700 tūkstošus eiro. Tostarp Loginovs no 87 gadus vecā tēva mantoja luksusa automašīnu "Maybach".

Atšķirībā no Loginova, Brīvostai šis nav bijis tik veiksmīgs laiks, secina "de facto". Pēdējos gados pamatīgi samazinājies ostā apkalpoto prāmju pasažieru skaits. Tāpat kopš 2014. gadā par desmit procentiem sarukuši pārkrauto kravu apjomi.

"Jā, bet nu labi, tas viens miljons pie 40 neko neizsaka un nav jau tāds ievērības cienīgs," par kravu samazinājumu pauda Loginovs.

Viņaprāt, visticamāk, uzmanību nebūtu jāpievērš ne pret viņu celtajai apsūdzībai, ne policijā uzsāktajam kriminālprocesam. Iespējams, lai novērstu uzmanību no konstatētajiem faktiem, šobrīd tiek uzsvērta asā vārdu apmaiņa Loginova un valsts kontrolieres Elitas Krūmiņas starpā. Taču pārkāpumus Brīvostas darbībā savulaik atklājusi arī kāda cita iestāde – Konkurences padome (KP).

"Brīvostas pārvalde, kurai bija savs velkoņu pakalpojumu sniedzējs, kā atvasināta publiska persona darīja visu iespējamo, lai konkurentus neielaistu šajā tirgū, lai varētu gūt konkurences priekšrocības savai Rīgas brīvostas flotei. Pārkāpums izpaudās, piemēram, atsakoties ilgstoši slēgt līgumu ar PKL floti, neizsniedza licences," uzskaitīja KP priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Brīvosta sākotnēji negribēja piekrist KP atklātajiem pārkāpumiem. Tā lēmumu apstrīdēja tiesā. Tomēr zaudēja. Rezultātā Brīvostai nācās piekāpties KP un pārtraukt velkoņu pakalpojumu sniegšanu. Tāpat tai bija jāsamaksā sods vairāk nekā 600 tūkstošu eiro apmērā.

Valsts kontrole aprēķināja, ka soda naudās un ar pārkāpumiem saistītās tiesvedībās Brīvosta zaudējusi vairāk nekā vienu miljonu eiro. Taču tas neesot vienīgais izšķiestais miljons. Brīvosta par miljonu eiro kādam uzņēmumam Krievu salā "uzdāvinājusi" noliktavu. Tāpat tūkstošus maksājusi par darbiem firmām, kas bija jāizdara pašiem Brīvostā strādājošajiem.

Pēc nepilna mēneša Loginovam būs jāstājas tiesas priekšā. Viņš apsūdzēts par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, veicot, iespējams, nelikumīgus ziedojumus.

Tomēr Brīvostas valde ir pārliecināta, ka Loginovs nav noziedzies un Brīvosta viņa dēļ nav cietusi. "Ja mēs runājam par Liepājas jūrskolu, tad pretim ir akti. Tie ir attiecīgi materiālie ieguldījumi. Ja runājam par ostas maksājumu Fukušimā cietušajiem, tad to ir veikušas visas pasaules ostas. Tas nav uzskatāms par ziedojumu. Tas ir maksājums Sarkanajā krustā," nostāju LTV raidījumam skaidroja Rīgas brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētājs, Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR).

Loginovs bauda pamatīgu politisko atbalstu. Bijuši vairākkārtēji mēģinājumi Brīvostas pārvaldnieku no amata gāzt, taču vienmēr tie izrādījušies nesekmīgi.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) norādīja, ka jāsagaida tiesas lēmums, savukārt Loginova darbs "jāvērtē valdei, vai viņš tiek galā, un jāpieņem attiecīgi lēmumi".

Pats Loginovs uz "de facto" jautājumu, kāpēc viņam 18 gadus izdevies saglabāt amatu, atbildēja īsi: "Es nezinu. Droši vien es visiem patīku!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!